Вербіцька Ірина Орестівна


Вербіцька І.Викладач 

Заслужений майстер народної творчості УкраїниE-mail:
iruna_motanka1973@ukr.net

Профілі
ORCID 
Google Scholar
RID


Магістр дизайну, майстер художнього моделювання (лялька-мотанка), член НСМНМУ, заслужений майстер народної творчості України (2019 р.), асистент кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх навчання.


Народилася 11 квітня 1973 року у селі Біла Чортківського району Тернопільської області.


З 2009 року – майстер народних художніх промислів, художнього моделювання Тернопільського центру народної творчості.


З 2015 року член НСМНМУ. Майстриня з виготовлення ляльки-мотанки та авторської ляльки.


У 1993 році закінчила Тернопільський кооперативний коледж, відділення «Художнє оформлення», отримала освіту художника-оформлювача.


В 2008 році здобула рівень магістра з дизайну Київського інституту реклами.


З 2012 по 2015рік навчалася у аспірантурі  Івано-Франківського Прикарпатського Національного університету ім. В. Стефаника.


З 1993 по 2001 рік працювала  художником-оформлювачем у Чортківському палаці позашкільної роботи.


З 2007 року і до цього часу – викладач кафедри образотворчого мистецтва, дизайну та методики їх викладання ТНПУ імені Володимира Гнатюка.


У 2012 році організувала приватний культурно-мистецький заклад: етно-майстерню «Куферок» у Чорткові, де проводилися творчі виставки майстрів мистецтв та художників України, пропагуючи українську культуру,  народне мистецтво, з метою популяризації, збереження та відродження національних традицій.


З 2007 року постійний учасник районних, обласних та всеукраїнських виставок, фестивалів та конкурсів.


Як викладач впроваджує навчальні курси
рисунок, 
академічний рисунок, 
художньо-прикладну графіку, 
дизайн-проектування.

Відзнаки

Лауреат ІІ Міжнародного конкурсу «Модна лялька» 2011р. м. Київ.

Лауреат районних конкурсів «Людина року у галузі культури» в номінації «
Кращий майстер художнього моделювання» 2013р. та «Звитяга – 2017» у номінації «Краще організаційне забезпечення виставок» м.Чортків.

Нагороджена почесними грамотами за збереження та відтворення народних традицій рідного краю, проведення виставок, майстер-класів, за вагомий внесок у розвиток української культури і мистецтва відділом культури та туризму Чортківської райдержадміністрації 2009-2012р.р., грамотами управління культури і мистецтв Тернопільської міської ради за вагомий внесок у розвиток і популяризацію художньої культури і мистецтва та підготовку висококваліфікованих фахівців 2011, 2018р.р.

У листопаді 2019 р. Указом президента України Ірині Орестівні присвоєно почесне звання "Заслужений майстер народної творчості України".


Персональні виставки відбулися:

У вересні 2007 року – Чортківський краєзнавчий музей.

У жовтні 2011 року – Тернопільський художній музей.

У червні 2012 року – Збаразький замковий палац Національного заповідника «Замки Тернопілля».

За період 2006-2020 років створено близько трьохсот авторських ляльок у національному одязі висотою 45-50 см, та тисячі ляльок-мотанок, ляльок-нитянок, ангелів, баранців та коників з сіна, авторських новорічних прикрас у етно-стилі. Використовуються виключно етнічні мотиви, традиційні техніки (шиття, вишивка, мережка, ткацтво, бісероплетіння, валяння, аплікація) та натуральні матеріали (домоткане полотно, льон, мішковина, сіно, дерево). Твори знаходяться у музеях та приватних колекціях в Україні та за кордоном (США, Канада, Англія, Франція, Італія, Іспанія, Швеція, Бельгія).

У створенні творчих робіт дотримується глибокої народності, традицій, звичаїв, вникаючи у вивчення традиційного національного строю, притаманного різним регіонам України, що висвітлює у всеукраїнських та міжнародних конференціях та наукових статтях.

Працює над темою наукової роботи «Об’єкти – обереги в контексті українського декоративного мистецтва».


Сфера наукових інтересів

«Художні обереги – феномен українського декоративного мистецтва» (Міжнародний науковий журнал Virtus 2018р.), «Жіночі головні убори українок. Регіональні особливості та оберегові функції», «Мистецтво книжкової графіки, як засіб формування художнього образу видання».


 Основні публікації

Автор наукових статей

«Лялька-мотанка – художній оберіг у декоративно-прикладному мистецтві України»
 
«Роль вишитого рушника та його орнаментики в українській обрядовості»

«Особисті охоронні предмети-обереги: історія, типологія, художні особливості» (Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка 2010, 2012, 2013 р.р.).


Menu
Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси