Ця сторінка зараз на стадії оновлення,
просимо вибачити за незручності


Кафедра фізичного виховання
Завідувач:
 Огнистий Андрій Володимирович

кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент


Диспетчер: 
Козир Марія Василівна


Поштова скринька:
 ognystyy@ukr.net    
kaf_fv@tnpu.edu.ua   

кафедра_фiзичного_виховання


Кафедра фізичного виховання – курс на розвиток 

Зовсім недавно кафедра фізичного виховання Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка відзначила своє 70 річчя з дня створення. Неможливо уявити розвиток кафедри фізичного виховання окремо від шляху становлення та розвитку нашого університету. Сьогодні ми на порозі святкування 80 річниці заснування нашого Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. 

Без перебільшення можна сказати, що весь колектив нашого університету, одного з найкращих університетів України, заслуговує на шану та повагу. І серед цього без перебільшення по справжньому потужного механізму хочеться, ще раз нагадати про одну з найстаріших кафедр нашого університету – кафедру фізичного виховання.


На сьогодні на кафедрі фізичного виховання працює 9 викладачів,
з них 6 доцентів кандидати наук:

Огнистий Андрій Володимирович  заслужений працівник фізичної культури і спорту України, має звання "Відмінник освіти України" , "Майстер спорту"
Огниста Катерина Миколаївна  
Мосійчук Леонід Васильович        
Лаврін (Максимів) Галина Зиновіївна   
 – кандидати наук з фізичного виховання і спорту,
Мехоношин Сергій Олександрович має звання "Відмінник освіти України" 
Середа Ірина Олександрівна 
  1 кандидати педагогічних наук, викладач кандидат наук з фізичного виховання і спорту Петрица Петро Миколайович

2 асистенти магістри з фізичного виховання і спорту    

Шандригось Галина Анатоліївна  майстер спорту зі спортивної гімнастики


Варто відзначити, що кафедра фізичного виховання стала професійною та науковою школою для багатьох викладачів. Так в різні роки на кафедрі працювали Бурбан Ф.М., Герц М.І., Єфімова Н.Г., Кічук С.Ф., Омельяненк В.Г. – декани факультету фізичного виховання; Трохим’як Б.Є – Майстер спорту з легкої атлетики, автор підручників, посібників з історії фізичного виховання і спорту, професор, доктор історичних наук, Шпитальний В.Б. – професор Краснодарського державного університету, Гуменюк С.В. – професор, доктор педагогічних наук, Шандригось В.І. в минулому завідувач кафедри гімнастики і спортивних ігор, Боднар Я.Б. – зараз завідувач кафедри теоретичних основ і методики фізичного виховання, заступник декана.

В основному викладачі кафедри забезпечують викладання дисциплін гуманітарного блоку: фізичне виховання для студентів неспеціалізованих факультетів. Викладання спеціальних дисципліни пов’язані з методикою  підготовки фахівців на факультеті фізичного виховання та факультеті педагогіки та психології напрямок.

Щорічно викладачі кафедри організовують та проводять літній табірний збір зі студентами першого курсу факультету фізичного виховання, де студенти здобувають вміння та навики зі спортивно-педагогічних дисциплін.

При кафедрі функціонує спортивний клуб університету «Педагог» – голова спортивного клубу кандидат наук з фізичного виховання і спорту Петрица П.М.

Викладачами кафедри організовується та проводиться щорічна спартакіада серед студентів університету з популярних серед студентів видів спорту, змагання серед працівників університету. Викладачі кафедри приймають активну участь у змаганнях першостей університету з різних видів спорту, у обласній спартакіаді серед закладів вищої освіти.

Кафедра працює над науковою проблемою «Підготовка вчителя-предметника до роботи з фізичного виховання школярів». Результатом є видання, навчальних посібників, методичних рекомендацій, серій друкованих тез, статей, виступи на наукових конференціях різного рангу, впровадження наукових досліджень у практику фізичного виховання і спорту.

За останні роки за напрямом дослідження опубліковано більше 160 науково-методичних публікацій. З них 8 навчальних посібників, 9 методичних розробок та рекомендацій, 15 зошитів для практичних та самостійних занять з фізичного виховання для студентів, термінологічний довідник, атлас загально розвиваючих вправ, статті у фахових виданнях та виданнях включені у міжнародні наукометричні бази.

Щорічно проводяться регіональні науково-методичні семінари «Інноваційні підходи до фізичного виховання студентської молоді» «Олімпійський рух на теренах Західної України – минуле та сучасне» участь в яких приймають науковці не лише із закладів вищої освіти України але і з закордону.

Для більш якісної реалізації завдань фізичного виховання при кафедрі фізичного виховання створено творчу наукову лабораторію фізичного виховання, спорту та олімпійської освіти «Сократ».   Історія кафедри


У 1940 році на базі Кременецького ліцею було відкрито учительський інститут, у якому вперше заняття велись українською мовою. У закладі почали створюватися гуртки і товариства, серед них і спортивні. Процес навчання перервав напад Німеччини на СРСР 22 червня 1941 року. У березні 1943 року Кременець було звільнено від фашистської окупації, а в 1944 році інститут відновив свою роботу.

 

На той час в інституті функціонувало чотири факультети, працювало шість кафедр, серед них і військово-фізкультурна, яка згодом була закрита і відновила свою діяльність у 1945-1946 роках. Очолював кафедру гвардії полковник Добшиков Ф.Л. Тоді заняття з фізичної культури проводились на двох курсах, активно працював фізкультурний гурток, була організована робота секції лижного спорту, діяли військово-стрілкова та шахо-шашкова секції. Для проведення занять використовувався великий спортивний зал, який за перше півріччя було повністю обладнано.

 

Крім навчання і роботи в інституті, викладачі і студенти брали активну участь у спортивному житті. Так, вже з червня 1945 року відбулося відкриття спортивного сезону в місті Кременець. Того ж дня, після гри команд СШ №1 і CШ №3, відбувся футбольний матч між командами інституту і військової частини. Подібні зустрічі проводилися і в наступні роки. Футбольні матчі завжди збирали повні трибуни вболівальників. Плідно працювали протягом навчального року кабінети інституту (всі кабінети працювали по 8 годин в день, а в період сесії – 10-12 годин).

 

Особливо важливо відзначити роботу кабінету фізичного виховання, бо саме тут було досягнуто найбільших успіхів. Отже, на викладачі фізичної культури брали участь в організації таких заходів. 1. Профспілково-комсомольський крос. 2. Внутрішньо-інститутні змагання з легкої атлетики. 3. Шахматний турнір. 4. Лижні змагання (2 рази). 5. Стрілецькі змагання (2 рази). 6. Заочні міжвузівські змагання зі стрільби. 7. Конкурс силачів. 8. Змагання зі штанги (2 рази). 9. Легкоатлетичні змагання (2 рази). 10. Заочні міжвузівські змагання з легкої атлетики. З числа зареєстрованих 26 рекордів області, студенти інституту встановили 12. Кременецькі команди важкоатлетів, легкоатлетів, лижників, які складалися здебільшого зі студентів інституту, неодноразово отримували призи переможців обласних змагань.

 

У 1948-1949 навчальному році курс з фізичного виховання і спорту вели старший викладач Андрєєв В.А., викладач Яковенко А.І. та лаборант Краглик А.Е. У цей період в інституті працювало 11 спортивних секцій, в яких тренувалися більше двохсот чоловік. Студенти інституту брали активну участь в змаганнях інститутського, міського та обласного масштабу. За ці роки організовано та проведено 13 фізкультурно-спортивних заходів, було охоплено заняттями близько 700 чоловік, залито ковзанку, відновлено лижний трамплін.

 

Характеристикою яскравих спортивних успіхів та ефективного відновлення фізкультурно-оздоровчої роботи був той факт, що студентам інституту на той час належало 30% обласних спортивних рекордів. Зал і спортивні майданчики були спортивним центром Кременця, а спортивний колектив Кременецького учительського інституту був кращим колективом Тернопільської області. Тому, логічним було відзначення наказом Міністра освіти УРСР від 15 лютого 1949 року (1948-1949 навчальний рік) №211 Кременецького учительського інституту за добре організовану спортивно-масову роботу.

 

У серпні 1949 року наказом по Кременецькому учительському інституті на посаду завідувача кафедрою фізичного виховання було призначено ЗОРІНА Євгена Ілліча, а офіційною датою створення кафедри фізичного виховання можна вважати 20 жовтня 1949 року, коли наказом Міністерства освіти УРСР завідувача кафедрою було офіційно затверджено на цій посаді. На той час на кафедрі працювало два викладачі і один лаборант. За участю кафедри тоді було проведено шість внутрішньо інститутських спортивно-масових заходів і три змагання на першість району та області.

 

Команди інституту взяли участь з таких видів спорту, як легка атлетика, лижі, волейбол і баскетбол. Жіноча волейбольна команда посіла перше місце і стала чемпіоном Тернопільської області. При інституті було організовано десятимісячні курси перепідготовки викладачів фізичного виховання. Протягом року перепідготовку пройшло 112 чоловік. Крім гуртожитку, інституту належала солідна спортивна база, яка була закріплена за кабінетом фізичного виховання і спорту. Вона складалася з таких об’єктів: 1. Гімнастичний зал розміром 10х20х5 кв.м. 2. Лижна база. 3. Три волейбольні майданчики. 4. Два баскетбольні майданчики. 5.Смуга перешкод ГПО - 150м. 6. Два тенісних корти. 7. Спортивний майданчик (малий) з біговою доріжкою. 8. Тир для стрільби з малокаліберної гвинтівки довжиною 50 м. Крім того, було спеціально обладнано місце для літнього плавання на річці Іква, яка протікає за 6 км від інституту. Для зимового плавання з початку 60-х рр. використовувався закритий басейн лісотехнічного технікуму в с. Білокриниця. В середині 60-х рр. проведена меліорація і осушення боліт біля річки. Після цього плавати в річці стало неможливо.

 

В 1960 р. в колишньому костелі зробили манеж, в якому були доріжки для стрибків у довжину та зберігався спортивний інвентар. Спорт в інституті не набув масовості. Гуртки художньої самодіяльності працювали нерегулярно, а останній час зовсім послабили свою роботу через відсутність художнього керівника. Викладачі фізичного виховання тов. Бурбан Ф.М., Новік В.В., Рудковський С.В. не ведуть масової спортивної роботи, не виступають з лекціями і доповідями перед студентами. З 1952 по серпень 1953 року обов’язки завідувача кафедрою виконував Воловиков Гаврило Гаврилович, йому на зміну прийшов Бурбан Флавіян Михайлович, який пропрацював на цій посаді до січня 1955 року. З січня по вересень 1955 року функції завідувача кафедри виконував Ганіткевич Юрій Іванович.

 

У 1965 році з призначенням Герца Миколи Івановича на посаду завідувача, кафедра фізичного виховання відновила свою діяльність. З 1973 по 1980 рік кафедрою керувала Єфімова Неля Григорівна. У 1980 році на посаду завідуючого був затверджений Шпитальний Віктор Борисович, який в цьому ж році був переведений на посаду завідувача кафедри легкої атлетики. Тому на місце завідувача призначено Кічука Степана Федоровича, старшого викладача. Степан Федорович пропрацював завідувачем кафедри вісім років. Під час роботи на цій посаді він успішно захистив дисертацію на ступінь кандидата педагогічних наук, отримав звання доцента.

 

У 1988 році на посаду завідувача кафедрою фізичного виховання повторно було призначено Шпитального Віктора Борисовича, кандидата педагогічних наук, доцента. З 1994 по 2000 рік обов’язки завідувача кафедрою виконував кандидат педагогічних наук, доцент Мехоношин Сергій Олександрович. З 2000 року і до нинішнього часу кафедрою керує доцент, кандидат наук з фізичного виховання і спорту Огнистий Андрій Володимирович.


 
Кафедра фізичного виховання

 кафедра фв

Тепер на кафедрі працює 8 викладачів,

з них доценти, кандидати наук:

 
Огнистий Андрій Володимирович 
 
Мехоношин Сергій Олександрович
Огниста Катерина Миколаївна 
Мосійчук Леонід Васильович       
Гуменюк Сергій Васильович  
Лаврін (Максимів) Галина Зиновіївна 
Середа Ірина Олександрівна 


магістри з фізичного виховання і спорту

Організацію навчального процесу з фізичного виховання та якісне функціонування кафедри фізичного виховання забезпечує старший лаборант М.В.Козир. 


Викладачі кафедри проводять заняття з фізичного виховання більш ніж з 3500 студентами, у спортивних секціях займаються понад 200 студентів, у групах фізичної реабілітації покращують здоров’я майже 350 студентів.

 

 

На факультеті кафедра забезпечує викладання таких дисциплін:

 

Фізичне виховання

 

Фізичне виховання студентів в СМГ

 

Бадмінтон

 

Теорія і методика фізичного виховання в молодших класах

 

 Теорія і методика фізичного виховання в дошкільних навчальних закладах

 

 Нетрадиційні види спорту

 

Фізична культура з методикою навчання

 

Методика викладання фізичного виховання у вищій школі

 

Організація та методика оздоровчої фізичної культури та рекреаційного туризму

 

Основи професійно-прикладної фізичної підготовки

 

Нетрадиційні види спорту

 

Фітнес і рекреація

 

Теорія і методика фізичного виховання та валеологічної освіти дошкільників

 

 

 

Про кафедру

 

Кафедра фізичного виховання працює за такими основними напрямами.

 

Навчально-методична робота

 

·                    проведення практичних занять з фізичного виховання в основній групі. Заняття проводяться зі студентами 7 факультетів – історичний, фізико-математичний, інженерно-педагогічний, хіміко-біологічний, філології та журналістики, іноземних мов, географічний, мистецтв, педагогіки та психології;

 

·                    проведення практичних занять з фізичного виховання в групах спортивного відділення (баскетбол (чоловіки, жінки), теніс, настільний теніс, аеробіка, бадмінтон, оздоровчий фітнес, шахи, армспорт,);

 

·                    проведення практичних занять з фізичного виховання в групі фізичної реабілітації зі студентами неспеціалізованих факультетів університету;

 

·                    підготовка вчителя-предметника до роботи з фізичного виховання учнів загальноосвітнього навчального закладу (для неспеціалізованих факультетів). Розроблений навчальний курс за вибором студента „Фізичне виховання за професійною спрямованістю”;

 

·                    викладання професійно-зорієнтованих дисциплін  для підготовки фахівців (освітній рівень бакалавр, магістрат) фізкультурно-спортивного профілю (теорія і методика фізичного виховання школярів молодшого шкільного та дошкільного віку (для студентів за спеціальністю підготовка вчителів початкових класів), теорія і методика викладання фізичного виховання у вищих навчальних закладах, сучасні фізкультурно-оздоровчі технології, основи оздоровчої фізичної культури та рекреаційного туризму, основи гри у теніс, бадмінтон, оздоровчий фітнес, нетрадиційні види спорту) для студентів факультету фізичного виховання;

 

·                    здійснення керівництва педагогічною практикою студентів, магістрів факультету фізичного виховання та студентів інституту педагогіки і психології за напрямком підготовки вчителів початкових класів;

 

·                    випуск навчально-методичної літератури для студентів університету, вчителів фізичної культури та початкових класів, викладачів фізичного виховання.

 

Спортивна діяльність

 

Викладачами кафедри проводиться щорічна спартакіада серед студентів університету з десяти видів спорту, а також спартакіада серед працівників університету з дев’яти видів спорту. Працівники університету беруть участь у змаганнях першостей університету з різних видів спорту, у обласній спартакіаді серед вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації.

 

 

Варто відзначити, що на кафедрі працює два майстри спорту: Огнистий А.В., та Шандригось Г.А..

 

Викладачі кафедри щорічно беруть участь у організації та проведенні рекреаційно-корпораційних заходів, присвячених Дню фізичної культури і спорту, Дню працівника освіти, Дням кафедри та факультету фізичного виховання.

 

 Наукова діяльність

 

Науковці кафедри працюють над розробкою важливих науково-дослідних проблем:

 

·         підготовка майбутніх вчителів-предметників до роботи з фізичного виховання школярів загальноосвітніх шкіл в умовах європейської кредитно-трансферної системи організації освіти;

 

·         розробка наукового обґрунтування дидактичної та методичної підготовки з фізичного виховання студентів педагогічних спеціальностей в умовах кредитно-трансферної системи організації навчального процесу;

 

·         наукове обґрунтування використання сучасних інформаційних технологій у процесі фізичного виховання студентів та розробка пакету комп’ютерних програм з фізичного виховання для студентів вищих закладів освіти. Викладачі кафедри розробляють інтерактивні навчально-методичні комплекси, якими можна ознайомитись у всесвітній мережі INTERNET;

 

·         формування фізкультурно-спортивної термінології в умовах вступу України в європейське освітнє товариство. На кафедрі розробляється словник спортивних термінів на п’яти європейських мовах. Загальний об’єм термінів, опрацьованих на 2009 рік, становить 1500;

 

·         здійснення керівництва курсовими, дипломними, магістерськими та дисертаційними роботами студентів, магістрантів, аспірантів. Протягом 2006-2008 років на кафедрі захищено  майже 200 курсових робіт з методики фізичного виховання учнів молодшого шкільного віку, більше ніж 50 дипломних робіт за напрямком фізичне виховання та методика фізичного виховання учнів початкових класів, 1 магістерська робота, 2 кандидатські дисертації (Степанко А., Божик М.), при кафедрі навчаються двоє аспірантів Осіп Н.Б. і Петрица П.М.) ;

 

·         міжнародна діяльність (кафедра співпрацює з Вроцлавською академією фізичного виховання, Польща). Спільно із викладачами кафедри і академії фізичного виховання (Вроцлав) реалізується проект українсько-польського словника спортивних термінів, обмін викладачами з метою вивчення досвіду впровадження кредитно-трансферної системи організації навчального процесу.

 

На кафедрі працюють дві наукових групи, які досліджують проблему удосконалення процесу фізичного виховання студентів у умовах кредитно-трансферної системи організації навчального процесу та підготовку вчителів-предметників до роботи з фізичного виховання у загальноосвітній школі.

 

Результатом наукової роботи викладачів кафедри є монографії, наукові статті, тези доповідей на наукових конференціях, з’їздах, семінарах. За останні 5 років викладачі кафедри опублікували 1 монографію, 10 навчально-методичних посібників,  більше 300 статей, матеріалів та тез конференцій.

 

Варто відзначити, що кафедра фізичного виховання стала професійною та науковою школою для багатьох викладачів. Так, в різні роки на кафедрі працювали Бурбан Ф.М., Герц М.І., Єфімова Н.Г., Кічук С.Ф., Омельяненко В.Г. - декани факультету фізичного виховання; Трофим’як Б.Є – доктор історичних наук, професор, Шпитальний В.Б. – професор Краснодарського державного університету, (Російська Федерація) та багато інших працівників, доцентів, кандидатів наук, завідувачів кафедрою (Боднар Я.Б., Шандригось В.І., Корнієнко С.М., Грабик Н.М., Дещаківська С.В.).

 

Усе, що є тепер, має своє минуле. Без минулого не буває ні сучасного, ні майбутнього. Ми мало знаємо про минуле і ще менше вміємо передбачати майбутнє. Одна з віх історії – це історія освіти. Мабуть, немає нічого більш повчальнішого і драматичнішого, складнішого і суперечливішого. Історія освіти – це не тільки вчення великих педагогів – мислителів минулого, це також історія освітніх закладів, навчальних підрозділів, людей, які працювали та працюють в ім'я неньки-України.


Menu
Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси