На географічному факультеті відбулась студентська конференція «Микола Іванович Вавилов – автор вчення про світові центри походження культурних рослин»

23 листопада на географічному факультеті проведено студентську конференцію «Микола Іванович Вавилов – автор вчення про світові центри походження культурних рослин», присвячену 130-річчю з дня народження видатного вченого-енциклопедиста, генетика, ботаніко-географа, основоположника сучасних наукових основ селекції та агрономії, вчення про світові центри походження культурних рослин та їх географічне поширення, одного з перших організаторів і керівників біологічної та сільськогосподарської науки в СРСР, академіка АН УРСР і академіка АН СРСР, дійсного члена ВАСГНІЛ, Президента Всесоюзного географічного товариства.

Конференцію організували доцент кафедри географії та методики її навчання Михайло Васильович Потокій та працівниками наукової бібліотеки нашого університету Зіновія Йосипівна Ірик, Ольга Іванівна Шанайда, Ольга Василівна Кирлан та Зоя Богданівна Снітинська.

У вступному слові її куратор М. В. Потокій охарактеризував творчість видатного вченого, звернув увагу на те, чому й географи повинні долучитися до відзначення ювілею: М. І. Вавилов – видатний ботаніко-географ; він – неперевершений мандрівник, який своїми ботаніко-агрономічними й географічними подорожами охопив понад 50 країн світку на п’ятьох материках; він 10 років керував Всесоюзним Географічним товариством (1930-1940), а вся його дослідницька робота була спрямована на вивчення наслідків однієї з форм виробничої діяльності людини, а саме на сільськогосподарському виробництві, вирощуванні культурних рослин.

Співробітники наукової бібліотеки О. І. Шанайда і О. В. Кирлан представили виставку фондів, присвячену життю й діяльності видатного вченого, а З. Й. Ірик і З. Б. Снітинська продекламували віршовані рядки.

У вітальному слові завідувача кафедри географії та методики її навчання, професор Мирослав Якович Сивий наголосив на значенні робіт і подорожей М. І. Вавилова для науки, а також місця України, його українських колег і товаришів у становленні селекційної та агрономічної науки. Професор також зупинився і на останній експедиції Миколи Вавилова, яка відбулася улітку 1940 року на західноукраїнські землі, території Львівської, Тернопільської і Чернівецької областей. Саме тут академіка М. І. Вавилова було заарештовано.

У доповідях студентів-географів 2-4- курсів висвітлені такі питання:
– біографія та творча діяльність академіка Миколи Івановича Вавилова (Марія Карпенко та Аліна Кульбаба);
– початок творчої діяльності, М. І. Вавилов і Україна (Анастасія Ємець і Юлія Студенна);
– ботаніко-агрономічні та географічні подорожі академіка Миколи Вавилова (Ірина Федик і Юлія Сеник);
– дослідження районів давнього землеробства (Олег Газилишин і Діана П’єнтак);
– вчення про центри походження культурних рослин (Наталія Фурда і Віта Рипула);
– арешт, суд, ув’язнення та загибель вченого. Реабілітація академіка М. І. Вавилова (Назар Гапій і Ольга Голубович);
– наукова спадщина академіка Миколи Івановича Вавилова (Сніжана Бартко і Леся Николаїшин);
– увічнення пам’яті академіка М. І. Вавилова (Лілія Коржук, Мар’яна Ланова та Іванна Чупрей).

В обговоренні доповідей виступили викладачі кафедри географії і методики її навчання, студенти, співробітники бібліотеки. Вони відмітили високу підготовки конференції, патріотичну настроєність доповідей, скрупульозність у підборі фактів, які підтверджують ту чи іншу сторону життя й творчості академіка Миколи Вавилова.

У заключному слові М. В. Потокій навів приклади з книги Нобелівського лауреата Вільгельма Оствальда. Останній у своїй праці «Великі люди» (1909 р.) показав виняткову роль книг у становленні таких видатних вчених, як М. Фарадей, Ю. фон Лібіх, Л. Ф. Гельмгольц. Академік Микола Іванович Вавилов також був книгоманом, перечитав величезну кількість книг ще навчаючись в комерційному училищі та Петровській сільськогосподарській академії, а вже будучи видатним вченим із кожного закордонного відрядження приводив гори книг англійською, французькою, німецькою, іспанською мовами, які ставали цінними експонатами створених ним інститутів – Всесоюзного інституту рослинництва (ВІР) та Інституту генетики. Виступаючий також наголосив на девізі, яким жив вчений: «Життя коротке. Треба поспішати» і закликав студентів керуватися ним у повсякденному житті.

М. В. Потокій, доцент кафедри географії та методики її навчання.
Фото студентки 31 групи географічного факультету Оксани Демків та магістрантки групи мГ-1 Анжели Карпець.

23 листопада на географічному факультеті проведено студентську конференцію «Микола Іванович Вавилов – автор вчення про світові центри походження культурних рослин»У вітальному слові завідувача кафедри географії та методики її навчання, професор Мирослав Якович Сивий наголосив на значенні робіт і подорожей М. І. Вавилова для науки