На історичному факультеті провели  Міжнародну наукову конференцію “Історична наука та освіта в Україні:  інновації, виклики, перспективи”

На історичному факультеті провели
Міжнародну наукову конференцію
Історична наука та освіта в Україні:
інновації, виклики, перспективи

У контексті заходів, присвячених 25-річчю історичного факультету, 30 травня відбулася Міжнародна наукова конференція Історична наука та освіта в Україні: інновації, виклики, перспективи”. У її роботі взяли участь провідні українські й зарубіжні фахівці-історики, українознавці, а також аспіранти й магістранти історичного факультету. Модераторами конференції виступили: доктор історичних наук, професор, заступник декана історичного факультету з наукової роботи та міжнародного співробітництва Алексієвець Леся Миколаївна та кандидат історичних наук, доцент Місько Володимир Володимирович.

Робота конференції концентрувалася на пленарному засіданні, яке проходило у конференц-залі історичного факультету, та на чотирьох дискусійних панелях: “Глобальна історія: теоретико-джерелознавчі аспекти, дискурси, осягнення”, “
Революційні процеси в Україні XXXXI ст.”, “Актуальні проблеми історії, культури і освіти сучасної України”, “Аналітика суспільних процесів: філософські, соціально-економічні та історичні аспекти”.

Поступ історичної науки, нові теоретико-методологічні підходи в дослідженні історичного процесу, сучасні аспекти осмислення історії України й зарубіжних країн, історична біографістика, проблеми глобальної і всесвітньої історії – це далеко не весь перелік тем, які порушували та аналітично обгрунтовували учасники конференції на пленарному засіданні.

Зокрема, оригінальний погляд на проблеми наукового та популярного вимірів історії Тернопілля в контексті регіональної / локальної історії запропонував доцент кафедри історії України ТНПУ Володимир Михайлович Окаринський, автор нарису історії Тернополя “Тернопіль: місто, люди, історія (від давнини до 1991 року)” (2017 р.). Професійними й цікавими були доповіді викладачів Київського національного університету імені Тараса Шевченка професора кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн Наталії Данилівни Городньої “Глобальна чи всесвітня історія: вплив концепції глобалізації на методологію викладання історії” та професора кафедри історії зарубіжної україністики Тетяни Володимирівни Орлової “Революція претензій” і пострадянський простір у дзеркалі соціальної історії”. Так, Н.Д.Городня акцентувала на характеристиках, які закладені у різних концепціях глобалізації, єдності та відмінностях глобальної і всесвітньої історії, глобальному контексті історії України тощо. Дослідниця наголосила на глобальній історії як міждисциплінарній галузі дослідження, відзначила, що всесвітня історія вивчає основні сили, які сприяють руху й розвитку історичного процесу. У науково-освітньому фокусі пізнання проблем глобалістики на етапі сучасного поступу України була доповідь старшого наукового співробітника, академіка МАІ при ООН, провідного наукового співробітника відділу теорії і методології ДУ “Інститут всесвітньої історії НАН України” Скаленка Олексія Карповича.

Окреме місце у роботі конференції займали питання історичної біографістики. Цій науковій історичній дисципліні були присвячені доповіді професора, керівника Центру дослідження українсько-польських відносин Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України  Миколи Романовича Литвина “І. Крип’якевич як історик, краєзнавець, освітянин” та професора кафедри стародавньої і середньовічної історії ТНПУ Івана Степановича Зуляка “Епістолярна спадщина Володимира Гнатюка (за матеріалами Державного архіву Тернопільської області”. Чималий інтерес викликали доповіді доцента кафедри змісту і методик навчальних предметів Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної освіти Юрія Юрійовича Свідерського “Курс історії у новій українській школі”, заступника генерального директора НЗ “Замки Тернопілля” з наукової та культурно-просвітницької роботи Руслана Володимировича Підставки “Новітні дослідження НЗ “Замки Тернопілля”, магістра, менеджера з міжнародних прав при компанії
Mosaic Rights Management для Східної Європи Надії Гербіш “The refugee crisis: a view on the problem” та ін.

Обговорення ключових аспектів розвитку історичної науки в Україні, питань глобальної та всесвітньої історії продовжилося на вказаних дискусійних панелях.

Загалом сприйняття і осмислення проблем Міжнародної наукової конференції “Історична наука та освіта в Україні: інновації, виклики, перспективи” відбувалося легко, невимушено, в дружній атмосфері однодумців, фахівців своєї справи.

Доц. кафедри нової і новітньої історії
та методики викладання історії
Валіон О. П.