Професор Е.В.Бистрицька у складі делегації українських науковців побувала на стажуванні релігієзнавців у Туреччині (ФОТО)

рофесор Е.В.Бистрицька у складі делегації
українських науковців
побувала на стажуванні релігієзнавців
у Туреччині

Фонд вивчення духовної спадщини Саїда Нурсі запросив релігієзнавців України відвідати Стамбул з метою взаємообміну науковим досвідом дослідження релігій. Учасницею делегації українських науковців стала доктор історичних наук, професор Елла Бистрицька.

Програма передбачала роботу в таких напрямах:
- іслам і сучасна мусульманська освіта: турецький досвід;
- розбудова турецької національної ідеї;
- співпраця у сфері освіти та просвітництва: досвід українсько-турецьких зв’язків;
- релігієзнавчі напрацювання відомих турецьких богословів та їхній внесок у розвиток ісламської освіти;
- культурна і релігійна спадщина Саїда Нурсі;
- інтерпретація Корану і сучасні проблеми європейського мусульманського суспільства;
- релігія і громадянське суспільство на перехрестях цивілізації.

Впродовж семиденного перебування в Туреччині відбулися зустрічі з викладачами університетів, медресе, ісламських центрів.

Конференція в Стамбульському університеті Fatih Sultan Mehmet

Жваву обопільну дискусію викликали теми доповідей на конференції «Етноконфесійна ідентичність: досвід Туреччини і України». Наші турецькі колеги намагалися з’ясувати історичні витоки конфесійного багатоманіття України, його сучасний стан. Натомість, українські релігієзнавці цікавились особливостями сповідування ісламу в Туреччині.

Доповідь на конференції про регіоналізацію релігій в Україні.

Українським науковцям було прочитано цикл лекцій, що ознайомили з теоретичною спадщиною одного з найвизначніших сучасних дослідників ісламу - Саїда Нурсі. Власне його трактування смислів Корану уможливлює діалог між представниками різних течій ісламу та мусульманами і християнами, а мільйони його послідовників у Туреччині є запорукою відсутності інтересу її громадян до створення екстремістських організацій.

Пам’ятними стали відвідини богослужінь у мечетях, зокрема, в Мармуровій, що являє собою сучасний релігійний центр й, окрім культового простору, має бібліотеку, кафе, ігрові кімнати для  дітей, оснащений ліфтами та ескалаторами.

Жіноча частина Мармурової мечеті

В медресе Синан Паша (архітектурний комплекс 1594 р.) ми ознайомилися з походженням ісламської каліграфії та традиціями переписування Корану, його окремих сур та аятів. Майстерня каліграфа є свідченням відродження майстерності турецької каліграфії, яка в період реформ президента М. К. Ататюрка була практично втрачена.

В майстерні каліграфа

У мечеті цього ж медресе ми мали можливість побачити шлюбну церемонію.

Шлюбна церемонія

Насичений графік перебування у Стамбулі передбачав також ознайомлення з його історичними пам’ятками: палацовим комплексом Топкапи, археологічним музеєм, палацом Бейлербей, Сулейманіє, Блакитною (Султанахмет) мечеттю.

В мечеті Сулеймініє-Джамі

Незабутнє враження справили християнські святині – Свята Софія (Ая-Софія) та церква Св.Георгія Побідоносця, що є головним храмом патріарха Константинопольського.

Е.В.Бистрицька, д. і. н.,

професор кафедри