ТНПУ ім.В.Гнатюка згадує Романа Теодоровича Гром’яка

ТНПУ ім.В.Гнатюка згадує

Романа Теодоровича Гром’яка

21 березня 1937 року народився Роман Гром’як – доктор філологічних наук, професор. Він був членом Академії наук вищої освіти України, професором Українського вільного університету у Мюнхені (Німеччина), Ягеллонського університету (Польща), членом Національної спілки письменників України, видатний український теоретик літератури, критик і публіцист.

Автор понад 400 наукових робіт. Найголовніші монографії і книжки: «Естетика і критика», «Громадянськість і професіоналізм: соціальна відповідальність критики», «Що доведено життям: актуальні проблеми літератури і літературної критики», «Давнє і сучасне. Вибрані статті з літературознавства», «Орієнтації, розмисли, дискурси». Особлива наукова гордість утвердження і розробка методики рецептивно-комунікативного підходу до розуміння словесних текстів.

Був першим головою обласної ради Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім.Т.Шевченка. Очолював обласну організацію Демократичної партії України. Обирався народним депутатом колишнього СРСР. Був Представником Президента України в Тернопільській області (1992–1994). У 2007р. нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня. Помер 3 травня 2014 року.

Життєве кредо професора: Semper tiro – завжди учень.

«...Мої творчі набутки пов’язую не з опублікованими працями <…>, а з формуванням кадрів науковців, з організацією науки: я створив кілька кафедр, налагоджував їх роботу, був деканом у двох ВНЗ, а головне — керував аспірантами, докторантами, опонував десятки кандидатських і докторських дисертацій, був експертом ВАК, очолював Вчену спеціалізовану раду. А це не просто «головування» і «керівництво» – це формулювання тем, читання і редагування, виправлення тисячі томів, <…> багатогодинні консультації, розмови, тощо...»
З інтерв’ю «Люблю літературу як мистецтво слова»

(Б.Новосядлий. Освячені любов’ю Тернопілля. – Тернопіль, 2007. – С. 90–99)

Р.Гром’як