Геолого-ботанічна екскурсія  Тернопільським Подністер’ям  студентів ТНПУ ім.В.Гнатюка (ФОТО)

Геолого-ботанічна екскурсія

Тернопільським Подністер’ям

студентів ТНПУ ім.В.Гнатюка:

«І слухав, що каміння врешті скаже»

13 квітня відбулась навчально-пізнавальна екскурсія студентів хіміко-біологічного факультету груп БП–11 та БП-13, за маршрутом м.Тернопіль – с.Більче-Золоте – м.Заліщики – c.Хрещатик – с.Торське – с.Нирків – м.Тернопіль. Такі весняні поїздки студентів нашого факультету стали вже доброю традицією і дозволяють краще пізнати рідний край.

Організаторами екскурсії виступили к.г.н., викладач кафедри географії та методики її навчання Гавришок Б.Б. та куратор групи к. б. н., викладач кафедри ботаніки та зоології Герц Н.В.

Наша навчальна екскурсія є логічним продовженням курсу «Геологія з основами геохімії», який саме вивчаємо. Під час подорожі ми побачили низку відслонень, спробували у польових умовах визначати й описувати осадові гірські поріди, зокрема, вапняки, гіпси та пісковики, а також познайомились із окремими віхами розвитку органічного світу Поділля у минулі геологічні епохи. Окрім того, ми дізнались багато легенд та історій про міста, через які проїжджали, оглянули пам’ятки архітектури та цікавих представників флори. Стараннями Гец Н.В. під час екскурсії було проведено практику із ботаніки. Ми вивчили первоцвіти каньйону р.Джурин в урочищі «Червоне».

Перша зупинка нашої мандрівки була у печері Вертеба, яку називають «Подільськими Помпеями».

зал Сапєги у печері Вертеба
Зал Сапєги у печері Вертеба

Тут розміщено археологічний відділ Борщівського краєзнавчого музею. Екскурсовод Дудар Олександр Володимирович кваліфіковано розповів про карстовий процес у гіпсах та специфіку трипільської культури. Особливу увагу привернули археологічні розкопи з уламками трипільської кераміки та кісток, а також муляжі, що відтворюють побут цього давнього населення. Навколо печери виявили місце зростання горецвіту весняного сильно знищене внаслідок випалювання сухої трави місцевим населенням. Як майбутнім біологам, нам було дуже цікаво побачити первоцвіт в умовах природного зростання.

Далі ми відправились по бездоріжжях Борщівського району через с. Касперівці у м.Заліщики. Дорогою оглянули неперевершені краєвиди каньйонів рік Серет та Тупа. Подивились на чудернацькі форми вивітрювання вапняків, відомі як «Касперівські сфінкси».

У м.Заліщики відвідали «нижній парк» поряд із палацом баронів Браницьких. З-поміж численних видів, що зростають у парку нашу увагу привернула пам’ятка природи місцевого значення найстаріше і найбільше в області дерево гінкго дволопатевого (відоме як Гінкго Ігнатія Браницького) та cофора японська.

Студенти-біологи біля гінкго Ігнатія Браницького

Далі наш маршрут проліг до с.Хрещатик Чернівецької області. Богдан Борисович Гавришок розказав про заснування Свято-Іоано-Богословського монастиря та діяльність святого Кукші Одеського, який служив у ньому. Згодом ми відвідали Святе джерело та печерний храм у травертиновій скелі і вирушили до відслонень, де оглянули товщі баденських відкладів неогену, представлені літотамнієвими вапняками, вапняками брекчієвидними та крейдоподібними, а також гіпсами. Із високого правого берега Дністра нам відкрилась неповторна панорама м.Заліщики у меандрі Дністра. Тут зробили численні фото і відправились назад, у рідну область.

Наступною зупинкою був звіринець, розміщений поряд із рестораном «Крайня хата» у с.Торське Заліщицького району. Тут ми «познайомились» з левами, вовками, чорними ведмедями, лисицями… Особливе захоплення викликали двоє маленьких ведмежат та левеня.

Подолавши чималу відстань, ми приїхали в урочище Червоне, яке знаходиться між селами Нирків та Нагоряни Заліщицького району. На відміну від більшості туристів, ми пройшли увесь периметр каньйону й описали відслонення гіпсів, літотамнієвих вапняків, конгломератів та пісковиків. Окрім того, пригадали умови формування кожної із згаданих порід і зрозуміли як формувалась природа сучасного Подністер’я. Через грабово-дубовий ліс підійшли до старенької кладки і потрапили на територію колишнього міста Червоногород (сучасний дитячий табір «Ромашка»). Оглянули руїни Успенського костелу та палацу шляхтичів Понінських. Богдан Борисович Гавришок розповів трагічну історію цього поселення, показав фотографії «найгарнішої сільської садиби Польщі» початку ХХ століття. Ми зробили фотографії на пам'ять і відправились до найвищого із рівнинних водоспадів України на р.Джурин (16 м), що знаходиться поряд із с. Нирків.

На схилах каньйону р. Джурин
На схилах каньйону р.Джурин

На Червоногородському водоспаді

Рухаючись схилами каньйону Джурина ми насолоджувалися мальовничими пейзажами, любувалися красою квітучих першоцвітів (чемерник чорний, анемона немороза, фіалки, пшінка тощо), робили численні фотознімки, відпочивали. Схили каньйону прикрашені численною популяцію горицвіту весняного.

Вивчаємо горицвіт весняний

Проведенням екскурсій займались самі організатори-викладачі Лише у печері Вертеба наймали місцевого екскурсовода. Від екскурсії ми отримали неповторні враження і суттєво розширили свої знання про Тернопільщину, її геологічну будову та флористичні особливості.

Студентки БП-11
Софія Личаченко, Соломія Суда