Історичні корені ТНПУ ім.В.Гнатюка: відзначаємо  200-річчя становлення вищої освіти м.Кременець (ФОТО)

Історичні корені ТНПУ ім.В.Гнатюка:

відзначаємо
200-річчя

становлення вищої освіти м.Кременець

Сьогодні ректор ТНПУ ім.В.Гнатюка проф.Б.Б.Буяк перебуває в Кременці, де відзначають знаменний ювілей - 200-річчя становлення вищої освіти. Від імені усього колективу університету Богдан Богданович привітав колег з важливою і пам'ятною подією.

В Кременці

Дорогі друзі! Шановні колеги!

Вельмиповажні науковці, освітяни, педагоги, учителі, викладачі та студенти!

З надзвичайним піднесенням і натхненням підходимо ми до відзначення 200-річного ювілею становлення вищої освіти м.Кременець. В колективу Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка ці почуття особливі – теплі і пронизливі. Адже кожен з нас, навчаючи і навчаючись, відчуває кременецькі корені – ту неймовірну історичну ауру, яку передають з року в рік, від покоління до покоління наші попередники: трепет наукового відкриття, повагу до знань, незупинний пошук істини, відданість рідній землі.

Дата, яка єднає нас сьогодні, від якої  символічно веде свій відлік вища освіта західноукраїнського регіону -  це дата заснування Волинського ліцею. Саме він  був осередком науки, культури, мистецтва і просвітництва, динамічним втіленням дослідницьких та педагогічних здобутків тогочасної України, тим найважливішим центром, з якого потужно поширювалися світом промені знань – промені о-світ-и. Ті промені запалювали незліченну кількість вогників у серцях наших краян – це саме той Вогонь Знань, який щороку ми передаємо першокурсникам від час посвяти в студенти ТНПУ ім.В.Гнатюка.

промова

Знаємо, що Волинський ліцей виник не на голому місці – ще
1620 р. в Кременці створено братську школу для підготовки вчителів початкових класів інших братських шкіл. З 1636 року вона діє як філія Києво-Могилянської академії,  а 1637 р. просвітитель Петро Могила реорганізує її у Кременецько-Богоявленську колегію. І весь час незмінним залишається покликання закладу -  підготовка вчителів! Не просто освіта і наука, а формування когорти високоосвічених і високосвідомих, активних  педагогів, які нестимуть світло знань для усього Правобережжя і по всій Україні.

виступ

Сьогоднішня реформа освіти закликає вчителів стати  «агентами змін» - такими агентами змін були і є наші випускники – ще з 1620 року!

Потім був єзуїтський колегіум, світська учительська школа, Волинська гімназія вищих наук, Волинський ліцей…

І в усі часи, незалежно від зміни влад і назв, наша пра-альма-матер, наш спільний навчальний заклад мав дуже важливу і складну місію:

- бути   форпостом знань - і зберігати самобутність;

- бути на межі Сходу і  Заходу - і бути  центром;

за Шевченковими настановами «і чужого навчатися, і свого не цуратися»: брати найкраще, найпрогресивніше тогочасної світової науки - і віднаходити, збирати, вивчати, зберігати, пропагувати своє,  українське, плекати  вітчизняні таланти.

Місія справді надзвичайна. Наша унікальність в тому, що ми її виконали!  І продовжуємо виконувати – в Кременці, в Тернополі, в усіх куточках Тернопілля, України і світу, де є наші випускники: знані науковці, громадські діячі, освітяни, спортсмени, музиканти, журналісти, інженери, актори, дослідники, перекладачі,  письменники,  вчителі.

Тепер кременецька історія невіддільна від історії освіти: ми не уявляємо Кременця без Ботанічного саду чи «Ліцейного корпусу», а історія, наука і освіта неможливі без мережі освітніх закладів, які незримими зв’язками єднаються з Кременцем.  І навіть Київський  національний університет ім.Т.Г.Шевченка, адже саме туди, у новостворений університет Святого Володимира було передано цінну бібліотеку та наукові прилади ліцею, коли  в  1833 році за участь студентів ліцею в повстанні за наказом російського царя Миколи.

Від волинського ліцею – знаменитих «Волинських Атен», себто Волинських Афін - пішов і Кременецький учительський інститут, і флагман педагогічної освіти Тернопільський національний педагогічний університет  імені Володимира Гнатюка, і славетна Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія ім.Тараса Шевченка, і сучасний Волинський ліцей імені Нестора Літописця у с.Підлісці Кременецького району.

Тож, вітаючи сьогодні величезну спільноту науковців, освітян і студентів з поважним ювілеєм, щиро бажаємо і Кременецькій обласній гуманітарно-педагогічній академії ім.Тараса Шевченка, і  всім іншим закладам освіти Кременця, Тернополя, а також і України, гідно продовжувати наші кращі традиції, розвиватись невпинно і прогресивно, мати відмінне здоров’я і велику наснагу для нових здобутків на благо Батьківщини і людства!

200 років

Нехай незгасно пломеніє у ваших душах жага до науки! Хай приходять до вас люди, як до цілющого джерела знань! Хай єднає нас любов до України!

Ми – найкращі! Доведено часом.

І світ – з нами!