До 70-річчя від дня народження професора М.Я.Сивого (ФОТО)

До 70-річчя

від дня народження

професора М.Я.Сивого

Сьогодні виповнилось 70 років від дня народження доктора географічних наук, професора, завідувача кафедри географії та методики її навчання Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Мирослава Яковича Сивого.

М.Я.СивийМирослав Якович народився 16 лютого 1950 р. в с.Клебанівка Підволочиського району Тернопільської області. У 1965 р. закінчив Клебанівську восьмирічну школу, а в 1967 р. – Тернопільську СШ  № 6. У цьому ж році вступив до Львівського державного університету ім. І.Франка, на геологічний факультет, який закінчив у 1972 р. за спеціальністю "геологія і розвідка родовищ корисних копалин".

Після закінчення університету був скерований на роботу в трест “Уралвуглерозвідка” (м. Челябінськ).

В 1974 - 1977 рр. М. Я. Сивий навчався в очній аспірантурі при відділі геології вугілля Інституту геології та геохімії горючих копалин АН УРСР у Львові. У 1980 р. захистив кандидатську дисертацію на тему: “Особливості регіонального метаморфізму вугілля Львівсько-Волинського басейну”. Після захисту дисертації працював у відділі геології вугілля на посаді молодшого наукового співробітника.

У 1982 р. Мирослав Якович почав працювати на кафедрі географії Тернопільського державного педагогічного інститут ім. Я. Галана на посаді старшого викладача, а з 1988 р. – доцента. В листопаді 2005 р. у Львівському національному університеті імені І. Франка захистив докторську дисертацію на тему: “Теорія і практика конструктивно-географічного аналізу мінерально-сировинних ресурсів Подільського регіону”. В листопаді 2006 р. рішенням ученої ради Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка призначений на посаду  професора кафедри фізичної географії, в липні 2008 р. – на посаду завідувача цієї кафедри (нині - кафедра географії та методики її навчання), яку займає до цього часу.

Результатом багаторічних досліджень в Тернопільському педагогічному університеті стали монографії: “Мінерально-ресурсний потенціал Тернопільської області” (у співавторстві з В. Кітурою, 1998 р.), “Мінеральні ресурси Поділля: конструктивно-географічний аналіз та синтез” (2005 р.   р), “Природні умови та ресурси Тернопільщини” (за ред. М. Сивого та Л. Царика, 2011 р.), “Мінеральні ресурси України” (співавтори – І. Паранько. Є. Іванов, 2013 р.).

Науковий доробок М.Сивого

Науковий доробок М.Сивого

В останні роки пріоритетним напрямком досліджень професора М. Я. Сивого є конструктивно-географічні дослідження мінерально-сировинної бази України.

За час роботи в Тернопільському педагогічному університеті професором М. Сивим підготовлено (у співавторстві з Й. Свинком) низку україномовних підручників та посібників з геології для студентів географічних, біологічних та хімічних спеціальностей вищих навчальних закладів (вперше в Україні), виданих з грифом МОН України, серед яких “Геологія з основами палеонтології” (Вища школа, 1995 р.), “Лабораторний практикум з геології з основами палеонтології” (Віпол, 1997 р.), “Геологія” (Либідь, 2003 р.), “Геологія. Практикум” (Либідь, 2006 р.), “Геологія з основами геохімії та палеонтології” (2011 р.).

На географічному факультеті проф. М. Я. Сивий читає курси “Геологія”, “Геологія з основами геоморфології”, “Палеогеографія”, “Географія мінеральних ресурсів України”, “Концепції сучасного природознавства”, “Екологічна геологія”.

М.Сивий - керiвник польової практики з геологiїМ.Сивий у маршрутному етапi практики
М.Сивий - керiвник польової практики з геологiї
М.Сивий у маршрутному етапi практики

Вручення дипломiв магiстрантам 2019 р.
Вручення дипломiв магiстрантам 2019 р.

Під науковим керівництвом професора М. Я. Сивого захистили кандидатські дисертації аспіранти кафедри Б. Гавришок (2013 р.) та О. Семеген (2014 р.).

За період роботи на факультеті Мирослав Якович отримав низку нагород різного рангу. Зокрема у грудні 2019 року проф. М. Я. Сивий отримав Диплом академіка Національної академії наук вищої освіти України по відділенню наук про Землю. Тоді ж за цикл робіт з географії мінеральних ресурсів України його було нагороджено Академією медаллю імені Ярослава Мудрого.

У свої 70 років професор М. Я. Сивий залишається активним викладачем та науковцем-дослідником. Читає лекції для студентів бакалаврату та магістратури, проводить лабораторні заняття та виїзні навчальні практики. Міцного здоров’я Вам, Мирославе Яковичу, невичерпної енергії для подальшої плідної праці й реалізації творчих задумів!

Колектив кафедри географії та методики її навчання

Колектив географічного факультету