Кафедра загального мовознавства і слов’янських мов (ФОТО)

Кафедра загального мовознавства
і слов’янських мов

Кафедра загального мовознавства і слов’янських мов створена у 2014 році в результаті реорганізації кафедр на факультеті філології і журналістики. Внаслідок об’єднання частин кафедр української мови, російської мови і літератури на основі кафедри українського і загального мовознавства сформований один науково-педагогічний колектив. Він об’єднав фахівців у галузі загального та сучасного й історичного українського мовознавства, сучасної української та польської мов.

Святкуємо День рідної  мови
Святкуємо День рідної  мови

Кафедра українського та загального мовознавства створена у 1993 році у результаті поділу кафедри української мови.

Згодом, у 1997 році, з кафедри українського та загального мовознавства виокремилася кафедра рідної мови факультету підготовки вчителів початкових класів, а у 1998 році – кафедра української мови філологічного факультету.

Кафедру українського та загального мовознавства від перших днів її створення і до кінця життя очолював відомий український учений, доктор філологічних наук, професор Дмитро Бучко (1937-2014).

Сьогодні на кафедрі загального мовознавства і слов’янських мов працюють доктор філологічних наук, професор Вільчинська Т.П., кандидати філологічних наук, доценти: Ірина Бабій, Галина Бачинська, Володимир Буда, Марія Заоборна, Галина Панчук, Ніна Свистун; кандидати філологічних наук, викладачі Оксана Вербовецька і Наталія Лобас.

Кафедра загального мовознавства і слов'янських мов.
Кафедра загального мовознавства і слов'янських мов

В університеті кафедра забезпечує викладання таких дисциплін:
Сучасна українська літературна мова (лексикологія, лексикографія, фразеологія, фонологія, фонетика, графіка, орфографія, орфоепія, морфеміка та словотвір, морфологія, синтаксис);
Вступ до мовознавства;
Загальне мовознавство;
Вступ до слов’янської філології;
Порівняльна граматика слов’янських мов;
Старослов’янська мова;
Історична граматика української мови;
Польська мова;
Друга іноземна мова (польська);
Слов’янські мови (польська);
Друга слов’янська мова (польська);
Літературна ономастика;
Лінгвістична прагматика;
Лінгвістична генологія;
Комп’ютерна лінгвістика;
Регіональна ономастика;
Основи когнітології;
Дискусія і полеміка як мистецтво суперечки;
Неологія та неографія;
Перспективи розвитку української ономастики;
Динаміка регіонального іменника.

Зустріч з відомими людьми

У коло дослідницьких наукових зацікавлень викладачів кафедри входять актуальні питання і проблеми сучасної лінгвістики. Наукова діяльність членів кафедри спрямована на виконання колективної теми: «Проблемні питання сучасної лексикології, граматики та когнітивної лінгвістики», яка визначає конкретну дослідницьку проблематику:

1) ономастика західноукраїнського регіону (доц. Г. Панчук, доц. Г. Бачинська, доц. Н. Свистун, О. Вербовецька);

2) граматика української мови (проф. Т. Вільчинська, доц. І. Бабій, доц. М. Заоборна);

3) лінгвістика тексту (проф. Т. Вільчинська, доц. І. Бабій, доц. В. Буда);

4) когнітивна лінгвістика (проф. Т. Вільчинська);

5) неологія та неографія (доц. І. Бабій);

6) полоністика (Н. Лобас).

При кафедрі діє Західноукраїнський ономастичний центр імені Василя Сімовича, який координує науково-дослідну роботу в галузі української ономастики. Здійснюється лексикографічна систематизація онімного матеріалу, зібраного викладачами й студентами, спрямованого на укладання онімних словників. Ономастичний центр виступає ініціатором проведення в Тернопільському національному педагогічному університеті ономастичних семінарів та наукових конференцій.

Члени кафедри з 2014 р. щорічно проводять Всеукраїнські наукові конференції «Українська філологія в контексті розвитку європейської наукової думки», присвячені пам’яті професора Дмитра Бучка, а в 2017 р. було проведено ХVІІ Міжнародну ономастичну конференцію «Актуальні проблеми української та інослов’янської філології», присвячену 80-річчю від дня народження Дмитра Бучка.

День вишиванки в ТНПУ

Загалом на сьогодні члени кафедри опублікували в різних українських та зарубіжних виданнях понад тисячу наукових праць, серед яких переважають статті, надруковані у фахових наукових збірниках. Викладачі кафедри є також співавторами й авторами монографій, словників, методичних посібників, призначених не тільки для загальноосвітніх закладів різного типу, але й для вищої школи в умовах запровадження в ній модульно-рейтингової системи оцінювання знань.

Члени кафедри беруть участь в українських та закордонних наукових і науково-практичних конференціях, з'їздах і семінарах.

На кафедрі щорічно виходить збірник «Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Мовознавство», який внесений до переліку фахових видань України.

Викладачі кафедри опонують кандидатські дисертації, регулярно готують відгуки про автореферати дисертацій, поданих до захисту на здобуття наукового ступеня кандидата та доктора філологічних наук. При кафедрі відкрита аспірантура, навчання в якій у різні роки вже завершило 20 осіб.

Налагоджено співпрацю з учителями та методистами західного регіону: проводяться спільні засідання кафедри з методичними радами загальноосвітніх шкіл і педагогічних коледжів. Кафедра співпрацює з Малою академією наук, з Інститутом післядипломної освіти, Інститутом удосконалення учителів, Центром довузівської підготовки.

Викладачі кафедри є членами журі шкільних міських та обласних олімпіад з української мови та літератури, Конкурсу знавців української мови ім. Петра Яцика. Кафедра активно проводить профорієнтаційну роботу.

Гостини в ТНПУ