Міжнародний день протидії кібербулінгу
Міжнародний день
протидії кібербулінгу

Сьогодні цифрові технології розширюють можливості у всіх сферах життя. Однак крім очевидних переваг, з’являються й реальні загрози, серед яких окреме місце посідає кібербулінг. За декілька років кібербулінг став глобальною проблемою, яку намагаються вирішувати як на державному рівні, так і на рівні школи та інших некомерційних організацій.

Щоб привернути увагу до цієї теми, сьогодні у 25 країнах світу проводиться International Stand Up to Bullying Day— міжнародний день протидії кібербулінгу. В цей день учасники влаштовують акції, одягаючи рожеві сорочки для підтримки жертв знущань. Цей захід проводиться в школах, на робочих місцях та в організаціях у всьому світі в третю п'ятницю листопада, який співпадає з тижнем боротьби проти кібербулінгу, та в останню п’ятницю лютого. У зв’язку з цим днем спеціалісти ESET склали список основних причин розповсюдження кібербулінгу.

Нещодавно, 17 лютого 2021 року, відділом у справах молоді було проведено онлайн-вебінар «Кібербулінг як проблема віртуального світу: подолання та протидія».

Команда Всеукраїнської кампанії проти кібербулінгу Docudays UA презентувала перше аналітичне дослідження «Попередження та протидія кібербулінгу в дитячому середовищі України». Мета – аналіз ситуації з кібербулінгом в Україні, українське та міжнародне законодавство, найкращі світові практики з попередження і протидії онлайн-цькуванню.

Аналітики дослідження рекомендують розглядати «кібербулінг» як окремий термін, щоб визначити відповідальність за онлайн-цькування та як попереджувати й протидіяти цьому явищу.

Результати дослідження:
  • понад 18% рішень щодо булінгу стосуються випадків використання засобів електронних комунікацій, тобто дій, які завдали психологічних страждань і були вчинені в інтернеті за допомогою гаджетів;
  • найбільше протоколів щодо онлайн-цькування або ж кібербулінгу складено в Київській області. Частіше ображають хлопці (70%), а от страждають від кібербулінгу переважно дівчата (близько 80%);
  • найпоширеніші види кібербулінгу в дитячому середовищі України – створення фейкових сторінок, поширення інтимних фото, тролінг та оприлюднення відеозаписів бійок.
Попередження та протидія кібербулінгу в дитячому середовищі

Фокус-групи, проведені для дослідження «Попередження та протидія кібербулінгу в дитячому середовищі України» серед вчителів, учнів, патрульних поліцейських та фахівців ювенальної превенції, свідчать, що поки немає способів подолання загроз кібербулінгу. #Кібербулінг

Майже кожна п’ята судова справа про булінг стосується цькування в інтернеті, 18,2% судових справ щодо булінгу стосуються онлайн-цькування.
Такі дані аналітичного дослідження «Попередження та протидія кібербулінгу в дитячому середовищі України» у межах кампанії проти кібербулінгу.
У дослідженні проаналізували ситуацію з кібербулінгом в Україні, українське та міжнародне законодавство, найкращі світові практики з попередження і протидії онлайн-цькуванню.

Дослідження “Попередження та протидія кібербулінгу в дитячому середовищі України”

«З кібербулінгом цікава річ. Подають статистику про 30%. Наприклад, у класі щодня діти обирають жертву. Цькують її. Дитина повертається додому, плаче, каже, що не піде до школи. І це вже кібербулінг. Таких речей дуже багато. Наприклад, почали цькувати в інтернеті, а закінчилося бійкою.

Насправді рішення судів пишуться по-різному. Є дуже багато рішень, де все не висвітлюють. І це не дає підстав оцінювати подані матеріали як порушення. У рішеннях суду важко все описати. Тож я прошу фахівців описати всю цю систематичність. Але працівники суду можуть просто всього не виписувати», – зазначає старший інспектор з особливих доручень Управління ювенальної превенції НПУ, підполковник поліції Юрій Кіцул.
Також у межах дослідження підготували рекомендації для влади.

«Одна з рекомендацій – це означити кібербулінг як окремий термін, щоби визначити відповідальність за онлайн-цькування та як попереджувати і протидіяти цьому явищу. Також рекомендації стосуються чинного закону щодо булінгу», – розповів аналітик «ГО Докудейз» та один з авторів дослідження Богдан Мойса.

Найбільше протоколів щодо онлайн-цькування (кібербулінгу) складено в Київській області. Частіше ображають хлопці 70%, а от страждають від кібербулінгу переважно дівчата близько 80%.

відділу у справах молоді
О.Я. Логвись