ЗМІ про нас. У Тернополі студенти і викладач ТНПУ фарбують (ФОТО) тканину для маскувальних сіток
ЗМІ про нас

У Тернополі студенти і викладач ТНПУ

фарбують тканину для маскувальних сіток

Доцент кафедри історії України та археології Тернопільського педуніверситету Володимир Кіцак разом зі студентами фарбує тканину для маскувальних сіток. Робить це у домашніх умовах за допомогою пральної машинки та спеціальних фарб.

За його словами, студенти історичного факультету виготовляють маскувальні сітки 8 років.

Студенти виготовляють маскувальні сітки
Студенти виготовляють маскувальні сітки. Лілія Лобур / Суспільне

Перші сітки виготовили, коли на схід воювати пішов професор університету Іван Зуляк, – розповідає Володимир Кіцак.

"Мій колега і далі дзвонить із фронту, каже: треба маскувальні сітки. Ми перші сітки відправили туди".

Маскувальна сітка для військових
Маскувальна сітка для військових. Лілія Лобур / Суспільне

Володимир Кіцак розповідає, що за весь час виготовили 750 сіток. А це – понад 25 тисяч квадратних метрів. Ними можна замаскувати 770 БТРів. Тканини зеленого та коричневого кольорів не завжди можна знайти у магазинах, – каже волонтер. Тому вирішив фарбувати самостійно. Робить це за допомогою промислової пральної машини, яку придбали волонтери.

Тканина для маскувальних сіток
Тканина для маскувальних сіток. Лілія Лобур / Суспільне

"На машинку йде 200 грамів барвника, який попередньо треба розчинити. Годину треба на кип’ятіння у машинці, далі витягнути і акуратно скласти", – розповідає викладач.

За один раз фарбує 15 кілограмів тканини – стільки може вмістити машина. Такої кількості тканини, каже, вистачає, щоб виготовити одну маскувальну сітку. Фарбує переважно у зелені та коричневі кольори різних відтінків, враховуючи місцевість, у яку потрапить сітка.

"Простий звичайний зелений колір. Донедавна був найбільш затребуваний, його давали десь до шістдесяти відсотків на кожну сітку. Далі – колір "хакі" або "койот". Зараз він найбільш затребуваний тому, що схід вже вигорів, тим більше йде осінь".

Тканина для маскувальних сіток
Тканина для маскувальних сіток. Лілія Лобур / Суспільне

Для фарбування, розповідає Володимир Кіцак, підходить стара постільна білизна, скатертини, одяг із натуральних тканин. Використовує спеціальну фарбу українського, італійського та німецького виробництва.

Доцент кафедри історії України та археології Тернопільського педуніверситету Володимир Кіцак. Лілія Лобур / Суспільне

"Ці базові кольори я змішую у різних пропорціях. Щоразу отримую той колір, який хочу, якщо не виходить – переварюю ще раз. Кілограм фарби коштує від 600 гривень – це сумська і від 1,5 тисячі – німецька, італійська".

У Тернополі студенти і викладач фарбують тканину для маскувальних сіток
У Тернополі студенти і викладач фарбують тканину для маскувальних сіток. Лілія Лобур / Суспільне

За словами Володимира Кіцака, два місяці тому він оголосив збір коштів для придбання фарб. За добу надійшло 20 тисяч гривень. Гроші продовжують надходити. А потреби у маскувальних сітках є і поки не зменшуються.

Маскувальна сітка

Лілія Лобур,