Про виконання програми другого спільного проєкту ТНПУ та Університету Реймсу (Франція) (ФОТО)
Про виконання програми

другого спільного проєкту ТНПУ

та Університету Реймсу (Франція)

Програма спільного проєкту хіміко-біологічного факультету ТНПУ та Університету Реймсу (Франція)№ M/13-2022 (No. 0122U002428) "Імунологічне та біохімічне порівняння резистентності інвазивних і природних двостулкових молюсків до впливу викликів довкілля"  виконується згідно з наказом Міністерства освіти і науки України від 20.03.2022 № 264 «Про затвердження плану заходів з реалізації міжнародних наукових та науково-технічних програм і проєктів за напрямом «Наука» на 2022 рік» та наказом Міністерства освіти і науки України від 07.04.2022 № 317 «Про фінансування спільних українсько-французьких науково-дослідних проєктів у 2022 році».

Проєкт виконується спільно з науковою лабораторією стресу довкілля та водного біомоніторингу UMR-I 02 SEBIO, Університету Шампань Ардени у Реймсі, Реймс, Франція. Це вже другий наш спільний проєкт з 2007 р.

Згідно програми проєкту на цей час (19.09-27.09.2022) відбувається візит науковців ТНПУ проф. Оксани Столяр та співробітниці теми, аспірантки Вікторії Мартинюк до Університету Реймсу.

Для нас інвазивні молюски дрейсена тригранка (Dreissena polymorpha), які заселяють все нові території і витісняють їх аборигенне населення, асоціюються з інвазивним етносом, який нищить нашу землю упродовж кількох століть, зокрема протягом сучасної повномасштабної війни. Тому розуміння біохімічних особливостей резистентності інвазивних видів для нас особливо актуальне. Для колег з Франції можливість дослідити аборигенну популяцію дрейсени, яка існує на території України, є давньою мрією, яка могла бути реалізована лише у співпраці з нашою групою. Крім того, колеги прекрасно розуміють ситуацію з соціальними інвазіями і підтримують Україну.

Не зважаючи на організаційні ризики, нам вдалося доставити у доброму стані до Франції зразки тканин молюсків. Це є унікальні зразки з природного осередку (Дніпро, Херсонська обл.!) та з інвазивного поселення (став м.Тернополя). Відповідно, для досліджень у нашій лабораторії, в Україну буде доставлено екземпляри з двох інвазивних популяцій у Франції.

LakeBest
Спеціальне фото для сайту ТНПУ

Low distance
Відбір молюсків у озері (Реймс)

Протягом відрядження відбуваються спільні дослідження на унікальному обладнанні лабораторії у Реймсі та спільний науковий семінар, на якому обговорено отримані результати, стратегію їх публікації та наступних досліджень.

Французька та українська команди успішно реалізували план виконання проєкту завдяки взаємодоповнювальності досвіду їх експертиз та досвіду мультимаркерних експериментів з різними популяціями молюсків. У лабораторії UMR-I 02 SEBIO було здійснено аналіз цитотоксичних та імунотоксичних реакцій молюсків, що забезпечило аргументовану наукову базу експерименту щодо розуміння резистентності інвазивних популяцій молюсків до умов існування.

workShop
Під час наукового семінару у лабораторії

AngelsSmile
Під захистом єдиного у світі Ангела, що всміхається, у Соборі Реймса, де коронували Анну Київську, дочку Ярослава Мудрого, на королеву Франції і де, на привезеному нею Євангелії, згідно легенди, присягалися королі Франції. Цей Собор вищий за Собор Паризької Богоматері та оздоблений вітражами М. Шагала. Отож - три янгольські посмішки

Eyfel
Ейфелева вежа ховається вдалині

За результатами проєкту, не зважаючи на всі виклики цих двох років, протягом цього року нами було опубліковано дві статті у журналах категорії Q1-Q2 та прийнято дві тези на міжнародну наукову конференцію. Публікація головних результатів проєкту очікується наступного року.

Перелік публікацій у 2022 р. за проєктом

Martyniuk V, Khoma V, Matskiv T, Baranovsky V, Orlova-Hudim K, Gylytė B, Symchak R, Matciuk O, Gnatyshyna L, Manusadžianas L, Stoliar O. Indication of the impact of environmental stress on the responses of the bivalve mollusk Unio tumidus to ibuprofen and microplastics based on biomarkers of reductive stress and apoptosis. Comp Biochem Physiol C Toxicol Pharmacol. 2022 Jul 30;261:109425. doi: 10.1016/j.cbpc.2022.109425.

Khoma V., Martinyuk V., Matskiv T., Gnatyshyna L., Baranovsky V., Gladiuk M., Gylytė B., Manusadžianas L., Stoliar O. 2022. Environmental concentrations of Roundup in combination with chlorpromazine or heating causes biochemical disturbances in the bivalve mollusc Unio tumidus. Environ. Sci Pollut. Res. Int. 29(10): 14131–14142. https://doi.org/10.1007/s11356-021-16775-1 Q2

T. Matskiv1,2, K. Yunko1, V. Martyniuk1, V. Khoma1, K. Orlova-Hudim3, L. Gnatyshyna2, A. Geffard4, M. Palos-Ladeiro4, O. Stoliar Biochemical comparison of the invasive and native bivalve mollusk Dreissena polymorpha. unique experience of Kherson field study.  XVIII INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE FOR STUDENTS AND PHD STUDENTS “YOUTH AND PROGRESS OF BIOLOGY. OCTOBER 6-7, 2022, LVIV, UKRAINE.

T. Matskiv1,2, V. Martyniuk1, V. Khoma1, K. Yunko1, K. Orlova-Hudim3, L. Gnatyshyna2, A. Geffard4, M. Palos-Ladeiro4, O. Stoliar1 Population dependent resistance of bivalve mollusk Dreissena polymorpha in the combine exposure to caffeine, microplastic and heating. XVIII INTERNATIONAL SCIENTIFIC CONFERENCE FOR STUDENTS AND PHD STUDENTS “YOUTH AND PROGRESS OF BIOLOGY” OCTOBER 6-7, 2022, LVIV, UKRAINE.

Проф кафедри хімії та методики її навчання
хіміко-біологічного факультету ТНПУ
О.Б. Столяр