Студенти факультету мистецтв ТНПУ ім.В.Гнатюка засвітили сузір'я нових перемог

Вітаємо з новою перемогою студентів факультету мистецтв Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, ансамбль народної музики «Музики», у Х міжнародному конкурсі баяністів-акордеоністів «РЕRPETUUM МОВІLЕ», (29 квітня – 3 травня 2017 року м. Дрогобич) – диплом І ступеня, творчий керівник заслужений працівник культури України Баньковський Анатолій Михайлович та магістранта факультету мистецтв Юрія Горванка – диплом з відзнакою у категорії ІІІ-А, клас доцента Баньковського Анатолія Михайловича.

Бажаємо нових творчих перемог!

На зламі століть сформувалися потужні центри народно-інструментального мистецтва – у Києві, Донецьку, Луганську, Кіровограді, Луцьку, Харкові, Запоріжжі й, зокрема, на Львівщині, точніше – Дрогобиччині. Саме тут останні 10 років значно активізувалася регіональна народно-інструментальна течія музичного мистецтва. Серед низки заснованих мистецьких форумів помітне місце посів міжнародний конкурс баяністів-акордеоністів «РЕRPETUUM МОВІLЕ», який щорічно (з 2008) проводиться на базі Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка.

Конкурс унікальний щодо розмаїття номінацій: учні початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, середніх спеціальних музичних шкіл-інтернатів, студій педагогічної практики при середніх та вищих навчальних закладах; студенти середніх та вищих навчальних закладів, які розподіляються на номінації згідно віку, сольного чи ансамблево-оркестрового виконавства, рівнів навчальних закладів; концертні виконавці.

Унікальність конкурсу полягає у тому, «що в ньому беруть участь представники всіх трьох сфер музичного навчання: академічного, педагогічного і культурно-освітнього» і в цьому «... закладена глибока дидактично перспективна ідея – поширення високого професійного рівня академічного музичного мистецтва на усі згадані його підрозділи», – зазначає у своєму відгуку голова журі академік М. Давидов.

На особливу увагу заслуговує V (а сьогодні – VI) категорія, яка поділяється на ансамблі (малих і великих форм) та оркестри народних інструментів. Ця категорія особливо популярна серед виконавців в ансамблях малих форм. За дев’ять років проведення вона привернула увагу багатьох колективів з України, Росії, Білорусії, Башкортостану, Литви. Зацікавленість ансаблево-оркестровою категорією виявили також професійні концертні організації (Ужгородська, Одеська та Хмельницька обласні філармонії), середні та вищі навчальні заклади, учнівські та викладацькі колективи початкової ланки навчання, а також ансамблі, які функціонують при Народних домах (колишні Палаци культури). Географія учасників охоплює майже усі регіони України, а також щораз ширші обрії зарубіжжя (Білорусія, Латвія, Литва, Росія, Польща, Сербія, Словакія, Молдова, Чехія, Франція, Італія, Німеччина).

Ексклюзив конкурсу –  категорія «оркестри народних інструментів» – не має аналогів в Україні. Адже тільки в Дрогобичі великі колективи можуть позмагатись і порівняти свої досягнення. Якщо 2009 лише оркестр кримсько-татарських народних інструментів із Сімферополя захопив своєю творчою енергією у даній номінації, то 2010 року – оркестри з Ужгорода, Кам'янець-Подільського, Львова, Луганська; 2011 року вже 10 оркестрів представляли Миколаїв, Луцьк, Львів (2), Київ, Стрий, Рівне, Сімферополь, Мелітополь, Дрогобич. Більше того, саме Оркестр народних інструментів ім. В. Воєводіна із Донецької державної музичної академії ім. С. Прокоф'єва відкривав фестивальну програму конкурсу, а також акомпанував солістам у категорії «концертний виконавець». Виступи цього чудового колективу під керуванням доцента А. Нижника проходили з величезним успіхом і стали справжнім мистецьким явищем. Відтак у 2012 році дану номінацію репрезентували 7 оркестрів з Києва, Білорусії (2), Львова, Дрогобича, Ужгорода (2), 2013 – 6 оркестрів з Росії, Білорусії, Німеччини, Ужгорода, Кам'янець-Подільського, Луцька, 2014 – 6 оркестрів з Києва, Ужгорода, Сум, Чернігова, Луцька, смт. Великі Бички Закарпатської обл., 2015 – 4 оркестри з Луцька, Дрогобича, Чернівців, Теребовлі, 2016 – 5 оркестрів з смт. Великі Бички Закарпатської обл., Києва, Чернівців, Теребовлі, Кривого Рогу.

Новітні тенденції у світовому баянно-акордеонному русі, потреба додаткових стимулів для розвитку національного народно-інструментального мистецтва спонукають організаторів дрогобицького конкурсу до вдосконалення й урізноманітнення категорій. Так, з 2009 року введено номінації «виконавці народної, естрадної та джазової музики» серед студентів ВНЗ І-ІІ та ІІІ-ІУ рівнів акредитації, 2011 – «концертні виконавці», 2012 – «композитори (автори-виконавці) баяністи-акордеоністи» (віком до 35 років). Зазначимо, номінація «автор-виконавець» започаткована в рамках мистецького проекту «Молода генерація Львівської баянної школи» (2007, автор А. Душний), який покликаний організувати та активізувати творчий рух «нової хвилі молодих композиторів», що поєднують виконавство і компонування.

До роботи в журі запрошуються авторитетні фахівці народно-інструментального мистецтва, композиторки, диригенти, науковці – М. Давидов, А. Семешко П. Фенюк, В. Заєць, А. Дубій, В. Рунчак (Київ), А. Сташевський (Полтава), Є. Іванов (Суми), В. Власов, В. Мурза, Г. Коч (Одеса), В. Дорохін, М. Шумський (Ніжин), А. Нижник, Б. Мирончук (Донецьк), Л. Посікіра, С. Карась, Я. Олексів (Львів), С. Барвік (Мукачево), В. Чумак, Ю. Чумак, С. Максимов, М. Михаць (Дрогобич), М. Дмитришин, Ю. Кіцила (Тернопіль), В. Домшинський (Івано-Франківськ), А. Тарасенко (Дніпро), В. Зубицький  (Італія  – Україна), В. Губанов (Житомир) та інші.

Інформаційна група факультету мистецтв