Україна у сучасному світі

“Європа–Україна–Тернопільщина: міжнародні відносини, співпраця, безпека” – під такою назвою 19–20 травня 2017 р. відбулася Міжнародна  наукова конференція на історичному факультеті Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, присвячена Дню Європи в Україні. Ініціатором проведення конференції стала кафедра нової і новітньої історії та методики викладання історії, а серед її співорганізаторів – відділ історії міжнародних відносин і зовнішньої політики України Інституту історії України НАН України, кафедра зовнішньої політики і дипломатії Дипломатичної академії України при МЗС України, Тернопільська обласна державна адміністрація та міська рада, Польське культурно-освітнє товариство в Тернополі. Оргкомітет отримав понад 120 заявок з вишів України і науково-дослідницьких  інститутів НАН України і зарубіжних країн. У науковому форумі виступили 47 дослідників з означеної проблематики.

На конференції працювали 4 секції: Україна в глобальному світі: історичний досвід та сучасні виклики, Україна в системі міжнародних відносин: історична перспектива та сучасний стан, 25 років українсько-польських відносин: випробовування часом та спільна перспектива на майбутнє, Україна–Тернопільщина  у європейському і світовому гуманітарному часопросторі.

Роботу конференції розпочала її координатор д.і.н., проф., заслужений діяч науки і техніки України Леся Алексієвець. Із вітальними промовами до учасників та гостей конференції звернулися ректор ТНПУ ім. В. Гнатюка професор, дійсний член НАПН України Володимир Кравець, заступник голови Тернопільської ОДА Ігор Вонса, голова міської ради Сергій Надал, голова Польського культурно-освітнього товариства в Тернополі Пьотр Фріз. Було також зачитано вітання від ректора Інституту історії України НАН України дійсного члена НАН України, професора Валерія Смолія, в.о. ректора Дипломатичної академії при МЗС України Станіслава Прошка та голови Наукового товариства історії дипломатії та міжнародних відносин Ірини Матяш.

Під час роботи конференції у фойє головного корпусу університету було розгорнуто виставку наукової літератури всесвітників ТНПУ ім. В. Гнатюка та вітчизняних та зарубіжних учених із зазначеної проблематики.

Підбиваючи підсумки конференції Л. Алексієвець, О. Сухий, Т. Орлова, Н. Городня, І. Ярмошик та інші її учасники наголосили на важливості проведення першого такого заходу міжнародного рівня, присвяченого актуальним проблемам міжнародних відносин, співробітництва, безпеки у сучасному глобальному світі, місця й ролі України – Тернопільщини у європейському світовому історичному процесі, у збереженні миру між народами у Європі і світі. Відзначилася належна його організація, широке представництво, цінність виголошених доповідей. Водночас учасники конференції зауважили, що піднята тема має широкі перспективи для подальшого її студіювання, а проведення конференції зробити щорічним на базі історичного факультету ТНПУ ім. В. Гнатюка. Учасникам конференції було вручено Сертифікат міжнародного зразка про участь у конференції. Учасники  конференції прийняли Звернення до Генерального  секретаря Ради Європи п. Турбйорна Ягланда. За результатами роботи конференції планується видання збірника матеріалів, до якого буде включено доповідь всіх її учасників – як прибулих до Тернополя, так і тих, хто не зміг узяти участь у роботі, але надіслав свої статті до друку.

Доктор історичних наук,
професор Алексієвець М. М.