На географічному факультеті відбулася студентська конференція «Українські дослідження в Антарктиді та Антарктиці»

На географічному факультеті

відбулася студентська конференція

«Українські дослідження в Антарктиді

та Антарктиці»

26 жовтня 2017 року на географічному факультеті відбулася студентська конференція «Українські дослідження в Антарктиді та Антарктиці», присвячена 60-й річниці з дня проведення Міжнародного геофізичного року та участі українських полярних дослідників у вивченні природи Льодового континенту. Конференція проведена за сприяння її куратора доцента кафедри географії та методики її навчання М.В.Потокія та співробітників наукової бібліотеки ТНПУ імені Володимира Гнатюка З.Й.Ірик, О.І.Шанайди, О.В.Кирлан, З.Б.Снітинської.

Співробітники наукової бібліотеки розгорнули виставку фондів, у якій представили енциклопедичні та картографічні матеріали, що стосуються природи Льодового материка та історії його відкриття й дослідження, праці та спогади учасників та керівників перших радянських та українських антарктичних експедицій, журнальні статті про Антарктиду, художні твори про перебіг антарктичних експедицій. У презентаціях були представлені також інші унікальні й маловідомі факти про Антарктиду.

У доповідях студентів 2-4 курсів та магістрантів групи мГ-1 висвітлені:

– сутність Міжнародного геофізичного року, його завдання, основні напрямки та результати досліджень, історія організації перших радянських антарктичних експедицій, а також організація міжнародної співпраці в рамках МГР, обмін інформацією між країнами-учасниками року, оприлюднення результатів дослідження;

– показана участь українських дослідників у відкритті, дослідженні та освоєнні Антарктиди;

– роль українських підприємств у забезпеченні антарктичних внутрішньоматерикових санних експедицій сучасною технікою, зокрема унікальними всюдиходами «Харківчанка»;

– робота українських полярників на антарктичній станції «Академік Вернадський», роль Великої Британії в допомозі Україні з організації станції та організації на ній повномасштабних наукових магнітометричних, гляціологічних, метеорологічних, біологічних та інших досліджень;

– роль Українського національного антарктичного центру в організації та проведенні всіх науково-дослідних робіт в Антарктиді та Антарктиці;

– основні напрями досліджень України на Льодовому материку, участь українських полярників у міжнародних та регіональних наукових програмах з вивчення властивостей атмосфери, льодового покриву, біології морів Південного океану, обміні результатами досліджень із вченими з Великої Британії, США, Норвегії, Нової Зеландії, Австралії, Чилі, Аргентини, Туреччини, Південно-Африканської Республіки, Бельгії;

– майбутнє антарктичних досліджень України, участь українських вчених у нових перспективних дослідженнях, а саме; дослідженнях озонового шару (національний проект Аерозоль-UA); дослідженнях змін умов життя декількох видів пінгвінів на Антарктичному півострові та прилеглих островах із застосуванням космічної інформації та датчиків GPS, у тому числі й на острові Галіндез, де розміщена українська антарктична станція «Академік Вернадський»; дослідженнях мікроорганізмів прибережних антарктичних морів і відкритого Світового океану як кормової бази пінгвінів; дослідженнях змін кліматичних та гідрометеорологічних умов на Антарктичному півострові; прогнозі погоди; дослідженнях нових видів ліків, вироблених у так званих «рафінованих умовах» Антарктики, у тому числі ліків для боротьби із раком.

В обговоренні доповідей взяли участь викладачі та студенти факультету. Виступаючі високо оцінили організацію та проведення даного наукового заходу, відзначили змістовність, логічність та послідовність викладу фактичного матеріалу, висловили щиру вдячність працівникам бібліотеки за цікаву й змістовну презентації фондів, присвячених темі конференції.

Доцент кафедри географії та методики її навчання
М. В. Потокій

Фото: