Ювілей обласного еколого-краєзнавчого проекту   «Твій рідний край»:   15 років кропіткої роботи

Ювілей обласного еколого-краєзнавчого проекту

«Твій рідний край»:

15 років кропіткої роботи

В грудні 2015 року виповнюється 15 років з початку функціонування обласного еколого-краєзнавчого проекту «Твій рідний край». Метою проекту є залучення учнівської молоді до творчої природо-дослідницької роботи, яка носить прикладний краєзнавчий характер. Ініціаторами проекту в 2000 р. виступили професор, завідувач кафедри геоекології та методики викладання екологічних дисциплін Л.П. Царик та методист Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти І.М. Вітенко.

22 грудня 2015 року під егідою Географічного факультету (декан – доцент Кузишин А.В.), кафедри геоекології та методики викладання навчальних дисциплін (завідувач – професор Царик Л.П.), Тернопільського обласного комунального інституту післядипломної педагогічної освіти (Вітенко І.М.), департаменту екології та природних ресурсів Тернопільської обласної державної адміністрації (директор – Сінгалевич О.В., головний спеціаліст – Синиця Г.Б.), видавництва «Навчальна книга – Богдан» (головний редактор – професор Будний Б.Є.) в приміщенні Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка відбувся підсумковий етап обласного еколого-краєзнавчого проекту «Твій рідний край», в якому взяли участь 26 учнів, 20 вчителів та 12 методистів районних методичних кабінетів області. Учасники XV підсумкового етапу представили 22 еколого-краєзнавчі проекти з усіх регіонів області.

Як показала практика реалізації проекту впродовж 15 років, різноманітність і направленість досліджень є невід’ємною складовою втілення учнями в життя засад сталого розвитку на місцевому рівні.

Серед напрямів дослідження найпопулярнішими виявились вивчення екологічного стану річкових долин, ставків, озерець в околицях населених пунктів; джерел антропогенного забруднення (сміттєзвалищ, окремих господарських об'єктів, поселень) і їх негативного впливу на стан природного середовища; виявлення унікальних природних об'єктів, їх опис і подання в Державне управління охорони навколишнього природного середовища у Тернопільській області для подальшого їх заповідання; розробка паспортів окремих природоохоронних об'єктів; виявлення місць зростання червонокнижних видів рослин і тварин; впорядкування старовинних парків, шкільних дендраріїв; допомога місцевим лісництвам в догляді за тваринами тощо.

Важливою вимогою до поданих робіт є їх пошуковий, прикладний і творчий характер.

Тематика досліджень у рамках проекту в останні роки істотно розширилась разом з колом його учасників. На підсумковій конференції 2015 р. особливо цікавими виявились роботи учнів: 6-9 класів Бишківського НВК «ЗНЗ I-II ступенів ДНЗ»  Козівського району Тернопільської області (керівник –  Гайдук Л.М.), Шепети Анастасії, учениці 9 класу загальноосвітньої школа І-ІІІ ступенів № 2 м. Копичинці Гусятинського району (керівник – Кузик З. І.), Дмитришин Вікторії, учениця 9 класу Мирненської ЗОШ І-ІІ ступенів Підгаєцького району (керівник – Завадівська Н.Д.), Москалик Сніжанни, учениці 7 класу Милівецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Чортківського району (керівник – Гут Н.В.), Гарбуз Наталії, учениця 10 класу Теребовлянської ЗОШ I-III ст. № 1 (керівник – Кірдей Ю.Я.), Кравець Івана, учня 9 класу Васьковецької ЗОШ I-III ст. Шумського району (керівник – Скорська Р.Р.), Коваль Степана, учня 10 класу загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Олієва Зборівського району (керівник – Романишин С.Б.), Дутчак Ольги, учениця 10 класу спеціалізованої школа І-ІІІ ступенів ім. О.С.Маковея з поглибленим вивченням інформаційних технологій  та технологічних дисциплін м. Заліщики (керівник –  Скоревич О.Л.), Вітковської Софії, учениця 8 класу Лапшинської ЗОШ І-ІІ ступенів Бережанського району (керівник – Вітковська Н. Р.), Терещук Ольгиа та Соляник Олена, учениць 11 класу НВК «Кременецька ЗОШ  І-ІІІ ст. № 5 – ДНЗ» (керівник – Якимович Л.С.). Конкурсна комісія в складі проф. Царика Л.П., доц. Стецько Н.П., викл. Гавришка Б.Б.. методиста ТОКІППО Вітенка І.М. високо оцінила старання та прагнення учасників проекту в гідній презентації власного науково-практичного доробку.

Наразі можна констатувати, що тривале функціонування проекту дозволило активізувати науково-дослідницьку роботу учнів і навчальних колективів, що сприяє вихованню екологічно свідомих і небайдужих до проблем краю людей, впливає на професійну орієнтацію школярів. Багато учасників проекту обирають спеціальності «Екологія та охорона навколишнього середовища», «Географія», «Біологія і хімія» у Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка та інших навчальних закладів і продовжують свою природоохоронну діяльність, часто ініціюючи проведення екологічних заходів серед студентства.

І.М. Вітенко,

канд. геог. наук, доцент кафедри методики викладання

навчальних предметів і освітнього менеджменту

Тернопільського обласного комунального