Пам’ятка при укусах кліщів (ФОТО)

Пам’ятка при укусах кліщів

Увага! Літо - час прогулянок та активного відпочинку, а отже, підвищеної небезпеки постраждати від кліщів. Найголовнішу інформацію  - що робити і куди звертатися - підготували для тернополян медики.

І. Улюблені місця укусів

1. Волосиста та завушна ділянка голови.
2. Шия.
3. Під пахвами.
4. Пахова ділянка.

Картинки по запросу кліщ

ІІ. Як вберегтися від укусу кліща

1. При перебуванні на природі носіть головний убір і одягайте світлий однотонний одяг із довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла.
2. Кожні 2 години оглядайте себе та своїх супутників, щоб виявити кліща.
3. Повернувшись додому відразу зніміть та ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його.
4. Щоразу після прогулянок ретельно оглядайте домашніх тварин.

ІІІ. Як видалити кліща самостійно

1. Розхитуючи кліща з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.

Картинки по запросу кліщ ÐšÐ°Ñ€Ñ‚инки по запросу кліщ

2. Також можна видалити за допомогою ротаційних рухів за допомогою тік-твістера.

ÐŸÐ¾Ñ…ожее изображение

3. Звернутись до найближчого лікувального закладу (поліклініки, ФАПу, амбулаторії, травмпункту) для правильного видалення кліща лікарем-хірургом чи травматологом.

ІV. Місце укусу

1. Змастити 3 % розчином йоду, спиртом або одеколоном.

2. Якщо є залишки кліща в рані – їх видаляють стерильною голкою.

3. Обробити рану іншим антисептичним засобом.

NB!

1. Після всіх маніпуляцій слід ретельно вимити руки з милом.

2. Не можна прикладати до місця укусу різні компреси, рідини (олію, мастило, солярку) та припікати кліща у місці його присмоктування, витискати та витягувати кліща пальцями.

V. Видаленого кліща

1. Слід помістити у флакон, пробірку чи інший скляний посуд, щільно закривши кришкою.

2. Необхідно доставити у медичну установу.

3. Доставити кліща не пізніше ніж за 2 доби!

4. Провести діагностику кліща на наявність у нього інфекційних захворювань: лайм-бореліозу, анаплазмозу, бабезіозу, кліщового енцефаліту.

VІ. Як діяти після укусу

1. У будь-якому випадку після укусу кліща необхідно звернутись до лікаря для встановлення нагляду та призначення екстреної профілактики антибіотиками.

2. Своєчасне призначення та приймання антибіотика може запобігти ряду захворювань, адже, крім лайм-бореліозу, кліщі є переносниками таких інфекційних захворювань як анаплазмоз, бабезіоз, кліщовий енцефаліт.

NB!

1. Діагностика кліща може бути проведена під мікроскопом (це дає недостовірні та неповноцінні результати), або сучасним методом ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція – діагностуються всі збудники з високим ступенем достовірності).

2. Чим швидше стане відомо, чи заразний паразит, тим ефективнішим буде специфічне лікування і тим нижча ймовірність розвитку ускладнень.

Куди звертатися

1. Дорослі - кафедра інфекційних захворювань ТДМУ імені І. Я. Горбачевського