У ТНПУ переселенці обговорили фейки, мову ворожнечі та стереотипи (ФОТО)
У ТНПУ переселенці обговорили фейки,

мову ворожнечі та стереотипи

У вівторок, 21 червня, в межах Розмовного клубу в Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка кафедра журналістики провела заняття для внутрішньо переміщених осіб. Уже вдев’яте викладачі різних кафедр факультету філології і журналістики ТНПУ допомагають переселенцям освоїти українську мову для повсякденного спілкування.

Доцент Тетяна Решетуха розповіла про ознаки фейків, мету їх поширення, запропонувала дієві алгоритми їх ідентифікації. Для перевірки недостовірної інформації користувачу важливо бути самому небайдужим, «вимкнути» емоції та виконати кілька пошукових дій: з’ясувати дату повідомлення, перевірити його джерело й авторство. Аналіз конкретних прикладів дозволив присутнім зробити перші кроки на шляху уникнення гачків дезінформації.

Учасники Розмовного клубу ТНПУ.
Учасники Розмовного клубу ТНПУ

Учасники клубу разом із викладачкою Наталією Драган-Іванець розглянули тему мови ворожнечі. Доповідачка проілюструвала використання онлайновими-медіями слів орки, рашисти, москалі, кацапи, зомбі, русняві, ваньки у контексті війни, яка триває. Розгорнулася дискусія щодо використання експресивної та емоційно забарвленої лексики в особистому та професійному середовищі.

Доценти Тетяна Решетуха та Наталія Дащенко провадять дискусію у Розмовному клубі ТНПУ

Доцент Наталія Дащенко організувала розмову про внутрішні та зовнішні стереотипи щодо українців. Обговорили причини виникнення усталених думок. Детально проаналізували функціонування образів, пов’язаних з  національним одягом, манерою поведінки, рисами характеру, уподобаннями в їжі та напоях, які виникають в іноземців про наших земляків. Кожен учасник клубу практикувався висловлювати свої думки українською, вдумливо добирав слова, шукав аргументи на підтримку стереотипів або їх заперечень.

Доцент Наталія Дащенко розповідає про стереотипи

Наприкінці червня Розмовний клуб ТНПУ завершить роботу. Його слухачів  уже наперед жалкують про це, і кажуть, що їм бракуватиме цих зустрічей. У кожного була своя причина для відвідування клубу.

Слухачка Вікторія зауважила, що із задоволенням ходить на заняття, адже вони допомагають обмінюватися поглядами на світ, зрозуміти одне одного та стерти умовний кордон між Сходом і Заходом. Пані Оля, яка відвідала усі заняття Розмовного клубу, зауважила: «Розмовляти нашою (українською) надзвичайно приємно. Ми дуже хочемо, після повернення додому, спілкуватись нею». Переселенка Олена зауважила, що із задоволення відвідувала усі зустрічі: «В Тернополі я відкрила для себе нову Україну, де мова ллється, як музика. Тут приємно слухати кожного».

Слухачі Розмовного клубу ТНПУ

Викладачі та слухачі переконані, що нині мова, як ніколи, є додатковою зброєю, яка наближає перемогу України над ворогом.

Наталія Дащенко,
Тетяна Решетуха,