Студентський науково-дослідний гурток «Дослідження ентомофауни»

Студентський науково-дослідний гурток «Дослідження ентомофауни»
При кафедрі ботаніки та зоології хіміко-біологічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка діє студентський науково-дослідний гурток «Дослідження ентомофауни».
За період його існування змінювались багато учасників – одні здобувачі вищої освіти закінчували навчання, інші – починали, але результати досліджень ентомофауни відображені у наукових працях і у колекційних матеріалах кафедри ботаніки та зоології. 
Студенти мають змогу отримати консультації щодо написання індивідуальних навчально-дослідних і науково-дослідних завдань, наукових статей, курсових та магістерських робіт, беруть участь у наукових студентських та всеукраїнських науково-практичних конференціях, працюють над вивченням видового різноманіття ентомофауни Західної України, здійснюють моніторинг його чисельності за роками.

Мета гуртка:
  • сформувати вміння і навички спостереження за комахами у природі, збору природного матеріалу, систематичного ведення записів у щоденнику, а також фотографування;
  • оволодіння методами та методиками камеральної роботи з комахами;
  • виготовлення колекцій, обробка і аналіз зібраного матеріалу, визначення видового складу дослідженої фауни за допомогою визначників, атласів та доступних он-лайн електронних версій визначників;
  • створення колекцій із ентомологічного матеріалу для подальших наукових досліджень.
Тематика досліджень студентського науково-дослідного гуртка різноманітна і включає як теоретичні, так і прикладні напрямки:
  • Фауністична характеристика комах (теми по окремих рядах, родинах, екологічних групах тощо) в західних областях України.
  • Комахи-антофіли Західної України.
  • Характеристика комах-шкідників : біологія, шкодочинність та заходи захисту.
  • Аналіз ентомологічних колекцій у навчально-методичному кабінеті «Зоологічний музей» кафедри ботаніки та зоології ТНПУ ім. Володимира Гнатюка.
  • Рідкісні та зникаючі види комах на території України та в Тернопільській області.
  • Роль комах в різноманітних біотопах України : видовий склад, охорона, значення.
  • Вивчення поширення карантинних видів комах на території України і західних областей зокрема.
  • Сезонні спостереження за розвитком комах.
  • Дослідження впливу екологічних факторів на комах.

Учасники гуртка – студенти 2–4 курсів бакалаврського рівня і 1 курсу магістерського рівня.

Напрямки роботи учасників гуртка:
  • визначення видового різноманіття ентомофауни;
  • реалізація індивідуальних навчально-дослідних і науково-дослідних завдань;
  • участь в екскурсіях під час проведення навчальних практик;
  • виступи з науковими доповідями на засіданні гуртка;
  • участь у студентських наукових конференціях, у конкурсах на кращу студентську наукову роботу;
  • публікація статей у наукових збірниках, журналах.
Наукові керівники:
  • кандидат сільськогосподарських наук, доцент Голіней Галина Михайлівна;
  • кандидат біологічних наук, доцент Прокоп’як Мар’яна Зіновіївна.

Засідання гуртка відбуваються кожного вівторка останнього тижня місяця о 16.00 год. у 98 ауд.

Науково-дискусійний студентський гурток

 «Творча майстерня майбутнього учителя природничих наук»

Науково-дискусійний студентський гурток «Творча майстерня майбутнього учителя природничих наук»
Науково-дискусійний студентський гурток «Творча майстерня майбутнього учителя природничих наук» діє при кафедрі загальної біології та методики навчання природничих дисциплін хіміко-біологічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка (ТНПУ) з 2020-2021 н. р. 

Метою створення гуртка є залучення здобувачів освіти до активної науково-дослідної, пошукової діяльності в процесі навчання у вищому закладі освіти, формування активної життєвої позиції, обговорення актуальних питань сучасної природничої освіти та участі у вирішенні проблем її реформування.

Діяльність науково-дискусійного гуртка здійснюється за напрямками: 
- світоглядні орієнтири сучасного вчителя (керівник: професор. Степанюк А. В.);
- сучасні інструменти мотивації до успішної діяльності (керівник: доцент Жирська Г. Я.);
- інноваційні технології якісної освіти (керівник: доцент Міщук Н. Й.); 
- здоров’язбережувальна компетентність як вимога сьогодення (керівник: доцент Барна Л. С.).

На засіданнях гуртка студенти разом з науковцями ТНПУ та інших університетів України (в межах Відкритого міжуніверситетського лекторію «Професійно-методична підготовка педагога з проблем природничої освіти») обговорюють проблеми та перспективи сучасної природничої освіти та науки, моделюють навчальні заняття, позакласні заходи, проєкти з використанням сучасного інструментарію мотивації освітньої діяльності, інноваційних технологій навчання. Свої розробки студенти апробують в реальних умовах освітнього процесу, а результати доповідають на науково-практичних конференціях різного рівня, від університетських до міжнародних.

На сьогодні гурток налічує понад 30 здобувачів освіти першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти та 5 школярів зі шкіл м. Тернополя.
Зустріч учасників гуртка проводиться 1 раз на місяць.

Місце проведення: 121 аудиторія головного корпусу.

Куратор гуртка – д. пед. н., проф. Степанюк А.В. 

Керівники секцій – к. пед. н., доц. Міщук Н.Й., к. пед. н., доц. Жирська Г.Я., к. пед. н., доц. Барна Л.С., проф. Степанюк А.В.



Студентський науково-дослідний «Ботанічний гурток»

Студентський науково-дослідний «Ботанічний гурток» 
З 2003 року  при кафедрі ботаніки та зоології хіміко-біологічного факультету Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка функціонує студентський науково-дослідний «Ботанічний гурток».

Участь у роботі гуртка з ботаніки має на меті підготовити студентів до подальшої кар'єри в галузі ботаніки, а також забезпечити їм додаткові навички та знання, які можуть бути корисними в різних професійних сферах, пов'язаних з рослинами, природоохоронною діяльністю, для майбутньої роботи в школах та інших закладах освіти.

Студенти відвідуючи гурток,  оволодівають основними методиками та навичками проведення самостійних наукових досліджень та аналізу наукових проблем, написання наукових публікацій, курсових, магістерських робіт, беруть активну участь в організації, проведенні наукових конференцій, семінарів, наукових пікніків, днів «відкритих дверей», «круглих столів» та участі у них. 

Основною метою гуртка є:
  • поглиблення знань з дисциплін ботанічного циклу студентів першого та другого рівнів вищої освіти;
  • формування пізнавального інтересу та реалізація наукового пошуку;
  • підвищення рівня наукової підготовки студентів;
  • розвиток творчого мислення, наукової самостійності, організованості, свідомого ставлення до навчання;
  • поширення інтересу до ботаніки серед інших студентів та громадськості через різноманітні науково-популярні заходи (лекції, презентації та ін.).

Тематика науково-пошукових досліджень членів гуртка:
  • дослідження процесів цвітіння, запилення, запліднення, формування насіння та плодів у нормі та відхиленнями у деревних полікарпічних видів;
  • дослідження в галузі флористики та систематики рослин (дослідження представників раритетної флори України, флори Західного Поділля, формування рослинних угруповань залежно від впливу факторів навколишнього середовища, дослідження флористичного й ценотичного різноманіття рослинного покриву, вивчення використання лікарських рослин).
  • вивчення чужорідних (інвазивних) видів рослин, сегетальної та рудеральної флори в природних та антропогенно змінених екосистемах.

Напрямки роботи учасників гуртка:
  • дослідження видового різноманіття флори Західного Поділля;
  • виконання індивідуальних навчально-дослідних і науково-дослідних завдань;
  • участь в екскурсіях під час дослідження флори регіону;
  • виступи з науковими доповідями на засіданні гуртка;
  • участь у студентських наукових конференціях, у конкурсах на кращу студентську наукову роботу;
  • публікація статей у наукових збірниках, журналах.

Учасники гуртка – студенти 1–4 курсів бакалаврського рівня і 1 курсу магістерського рівня.

Науковими керівниками гуртка є викладачі кафедри ботаніки та зоології:  кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки та зоології Герц Н.В., кандидат біологічних наук, доцент кафедри ботаніки та зоології Мацюк О.Б., завідувач лабораторії морфології та систематики рослин – гербарій, асистент  кафедри ботаніки та зоології Яворівський Р.Л.

Студентський науково-дослідний гурток «Екобіотехнолог»

Студентський науково-дослідний гурток «Екобіотехнолог» Студентський науково-дослідний гурток «Екобіотехнолог»
Студентський гурток функціонує при кафедрі загальної біології та методики навчання природничих дисциплін, на базі лабораторії екології та біотехнології, заснованої ще у 1991 році. Наукова спрямованість гуртка полягає в поглибленому вивченні досягнень і перспектив сучасної біотехнології у процесах відновлення порушеного мікробіому ґрунтів, стабілізації чисельного складу зникаючих популяцій рідкісних лікарських рослин, отримані високопродуктивних ліній клітин і тканин рослин, як джерела біологічно активних речовин. Досліджуються і можливості цілеспрямованого впливу на адаптивний потенціал рослин in vitro до умов ex vitro та in situ. 

Мета: 
  • формування дружнього та цілеспрямованого колективу молодих вчених;
  • скерування науково-творчого потенціалу здобувачів освіти, що навчаються на освітньо-професійних програмах: «Екологічна біотехнологія», «Середня освіта (Біологія та здоров’я людини, хімія», «Середня освіта (Природничі науки)»;
  • розширення можливостей використання матеріально-технічної бази лабораторії екології та біотехнології;
  • оволодіння здобувачами освіти методами біотехнологічних досліджень і набуття ними практичних навичок роботи;
  • формування вміння планувати експериментальну роботу, узагальнювати отримані результати дослідження, логічно мислити та виявляти комплекс взаємозв'язків між окремим складниками науково-дослідницького процесу.

Тематика наукових досліджень студентського науково-дослідного гуртка:
  1. Розроблення підходів до введення в культуру in vitro рідкісних рослин зі складної біологією розмноження  в природних умовах.
  2. Створення живих колекцій in vitro рідкісних лікарських і декоративних рослин флори України.
  3. Отримання високопродуктивних калюсних ліній і культур ізольованих органів лікарських рослин.
  4. Аналіз особливостей структурно-функціональних перебудов рослин in vitro за адаптації до умов ex vitro та in situ.
  5. Вивчення методів біотизації та мікоризації біотехнологічних рослин в умовах ex vitro та in situ з метою отримання посадкового матеріалу стійкого до контамінації патогенної мікрофлорою.
  6. Вивчення можливостей застосування біотехнологічного препарату «Міковітал», що містить живі вегетативні клітини мікоризоутворюючого гриба Tuber melanosporum, а також біологічно активні продукти метаболізму цього гриба для підвищення відсотку приживання біотехнологічних рослин в умовах природи, а також для відновлення видового складу мікробіому грунтів агроекосистем, що зазнали інтенсивної хімізації.

Здобувачі освіти першого (бакалаврського) і другого (магістерського) рівнів освіти, що задіяні у роботі гуртка беруть участь:

  1. У проведенні науково-дослідних лабораторних і польових досліджень за визначеною тематикою.
  2. Студентських наукових конференціях, у конкурсах наукових робіт.
  3. Публікують результати наукових досліджень у фахових журналах і матеріалах науково-практичних конференцій.
  4. Використовують отримані результати досліджень для поглиблення знань та умінь з дисциплін біологічного, екологічного та біотехнологічного циклів.
  5. Здійснюють активну еколого-просвітницьку та профорієнтаційну роботу, представляючи результати досліджень на Дні відкритих дверей університету, наукових пікніках, круглих столах.

Наукові керівники : д.б.н., проф. Надія ДРОБИК, д.б.н., проф. Людмила ГРИЦАК

Студентський гурток («Екотоксикологія» «Eсotoxycology»)

У жовтні 1998 року при кафедрі загальної біології (нині кафедра загальної біології та методики навчання природничих дисциплін) ТНПУ імені Володимира Гнатюка за ініціативи студентів створено студентську наукову групу-гурток («Екотоксикологія» «Eсotoxycology»).

Метою цього гуртка є залучення студентів до активної науково-дослідної, пошукової діяльності в процесі навчання у закладі вищої освіти, участі у вирішенні актуальних питань та проблем сучасного стану природного середовища, екологічної експертизи та екологічного менеджменту.

Основними завданнями діяльності є:
  • залучення студентів до науково-дослідної роботи кафедр університету, виконання індивідуальних творчих завдань і досліджень з актуальних науково-практичних і теоретичних проблем;
  • підготовка публікацій, захистів курсових, магістерських робіт та робіт доктора філософії в галузі біології та суміжних напрямів наукової діяльності, випуск збірників наукових праць за результатами наукових досліджень студентства;
  • популяризація наукової діяльності серед студентів університету та інших навчальних закладів вищої освіти;
  • допомога в організації міжкафедральних та міжуніверситетських студентських  науково-практичних конференцій, семінарів, круглих столів;
  • співпраця з кафедрами, структурними підрозділами та адміністрацією з питань організації студентської наукової роботи і вдосконалення навчального процесу;
  • підтримання зв’язків з іншими студентськими організаціями в Україні та за її межами з метою обміну досвідом, організації студентського наукового життя, участі в конференціях, форумах, конкурсах, обміну делегаціями тощо;
  • сприяння співпраці студентів з представниками підприємницьких структур.
До складу групи-гуртка («Екотоксикологія» «Eсotoxycology»)» входять такі комітети:
1. Інформаційно-аналітична група (збір, обробка, використання, зберігання інформації, аналіз результатів досліджень, розміщення інформації у соціальних мережах, виготовлення та випуск друкованої продукції);
2. Група наукової діяльності (організація конференцій, майстер-класів, допомога у виконанні науково-дослідних робіт);
3. Група міжнародних відносин (сприяє поширенню інформації про програми з міжнародного обміну студентами).

Керівник гуртка: д.б.н.. проф. Грубінко Василь Васильович

Студентський науково-дослідний гурток Impuls

Гурток Імпульс

Гурток діє при кафедрі ботаніки та зоології Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Сьогодні світ не стоїть на місці й сучасна людина просто зобов’язана бути всебічно розвиненою та прагнути до максимального розвитку. Саме тому, члени гуртка прагнуть не тільки відкрити для себе нові знання, але й зробити це якомога цікавіше, захоплююче та пізнавально.

Мета гуртка: реалізація наукового і творчого потенціалу талановитих студентів хіміко-біологічного факультету ТНПУ.

Завдання: 
  • організація і проведення науково-дослідницької та винахідницької діяльності;
  • створення умов для розкриття наукового та творчого потенціалу членів гуртка;
  • проведення досліджень за визначеними напрямками роботи;
  • розкриття таємниць біології, хімії та інших сфер науки за допомогою інтерактивних експериментів;
  • популяризація навчання: довести за допомогою простих експериментів, що наука може бути цікавою;
  • презентація результатів досліджень з науковими доповідями на засіданні гуртка;
  • участь у студентських наукових конференціях, з публікацією статей в наукових збірниках;
  • висвітлення своєї діяльності на інтернет-ресурсах факультету і університету;
  • створення відеороликів, фотографій, які презентують цікаві експерименти з біології, хімії;
  • участь у семінарах, «круглих столах», освітніх заходах (Наукові пікніки, «місто Професій») тощо.
Напрямки роботи:
  • фізіологія рослин і цікавий світ рослин;
  • зоологія і секрети тваринного світу;
  • людина і природа.
Цінності: 
  • ініціативність та творчий підхід;
  • розвиток особистості;
  • командна робота;
  • орієнтованість на результат.
Учасники гуртка: студенти 2-4 курсів, магістранти. 

Керівник гуртка – к.пед.н., доц. Москалюк Наталія Володимирівна
Menu
Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua
Офіційна скринька
Email: info@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси