Викладачі ТНПУ працювали у літній школі МАН (ФОТО)

Викладачі ТНПУ працювали 

у літній школі МАН



Наприкінці серпня 2024 року відбулась літня школа-експедиція для слухачів Тернопільського обласного відділення Малої академії наук України. Базою для її проведення стала Заліщицька державна гімназія. В роботі школи, вже традиційно, взяли участь викладачі ТНПУ ім.В.Гнатюка Богдан ГАВРИШОК та Руслан ЯВОРІВСЬКИЙ. Діяльність юних науковців поєднувала, як аудиторні заняття, так і польові дослідження. 


Яворівський пояснює методику опису морфологічних ознак рослин
Р.Яворівський пояснює методику опису морфологічних ознак рослин


Руслан Любомирович ознайомив слухачів з методикою опису морфологічних ознак рослин. Звернув увагу на важливість комплексу характеристик для визначення видів. Пригадали як працювати з паперовими визначниками. Обговорили особливості будови квітів, стебел, листків представників різних родин флори України.


Богдан Борисович охарактеризував геологічну та геоморфологічну будову долили Дністра в середній течії. Обговорили формування терас та меандрування русла Дністра та його лівих приток. Слухачі МАН мали нагоду попрацювати із зразками викопної фауни, торкнулись питання визначення віку гірських порід та відтворення палеогеографічних умов за наявними осадовими породами та викопними організмами.

Для закріплення теоретичного матеріалу учасники літньої школи МАН вирушили в навчальну експедицію за маршрутом м.Заліщики – печера Вертеба – с.Монастирок – с.Голігради – с.Касперівці – с.Добривляни – м.Заліщики. В околицях с.Більче-Золоте учні познайомилися із карстовим процесом у гіпсах. Відвідали печеру Вертеба, де ознайомились з різними видами гіпсів та з життям трипільської культури у печері. Особливу цікавість викликали гіпси пластинчасті.
  
Долина Серету біля Більче Золотого
Долина Серету біля Більче-Золотого

Учасники літньої школи МАН біля печери Вертебаjpg
Учасники літньої школи МАН біля печери Вертеба

Вивчили тераси Серету в околицях Більче-Золоте. На степовій ділянці із виходами гіпсу описали більше десятка видів трав’янистих рослин. У с.Монастирок розглянули відслонення гравійних конгломератів, простежили процес вивітрювання порід, зібрали гербарій рідкісних рослин. Поряд із с.Монастирок вивчили закинутий піщаний кар’єр з великою кількістю скам’янілих устриць. Звернули увагу на прошарки озалізнення у піску, вивчили кальцефітну флору. Поряд із с.Голігради описали меандру Серету та вивчили місце зростання ковили. 
  
На фоні терас Серету
На фоні терас Серету
  
Біля печери Язичницька у с. Монастирок
Біля печери Язичницька у с.Монастирок

Попри усі складнощі, освітні процес триває і юні таланти набувають нових знань та вмінь. Дякуємо ЗСУ за можливість працювати.


Світлана ШТУКА,
заступник директора Тернопільського 

обласного відділення МАН України

Богдана ДІДУШИЦЬКА,
методист Тернопільського 

обласного відділення МАН України



До списку

Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua
Офіційна скринька
Email: info@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси