Вікторія Заблоцька – магістрантка другого року навчання кафедри журналістики Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Цієї осені дівчина увійшла до числа 8 учасників, яких відібрали за програмою International Fellows Program on Community Philanthropy для навчання у Міському університеті Нью-Йорка (The City University of New York). Це третій найбільший за кількістю студентів університет США.
Учасники програми International Fellows Program on Community Philanthropy від The City University of New York 2024
Ми поспілкувалися з Вікторією про особливості навчальної програми, насичені будні у Штатах і яку користь для України планує отримати студентка. Інтерв’ю нижче подане у форматі «запитання-відповідь».
Вікторія Заблоцька – учасниця програми International Fellows Program on Community Philanthropy
Вікторіє, як ти потрапила на програму від Міського університету Нью-Йорка?
– Аби стати учасницею програми, потрібно було подати заявку і пройти відбір. Заявка складалась з аплікаційної форми, резюме, мотиваційного листа, двох рекомендаційних листів та анотації до дослідження, яке ти плануєш реалізувати під час навчання за програмою.
Розкажи більше про International Fellows Program on Community Philanthropy. Які знання та компетентності ти здобуваєш під час навчання?
– Це програма стажування. Ти фактично вирушаєш в університет у США, де навчатимешся упродовж п’яти тижнів. Тут разом з іншими учасниками програми нам потрібно провести власне невелике дослідження. Ми обмінюємось досвідом у форматі «рівний-рівному» і дізнаємося про культуру філантропії в інших країнах. Загалом програма сфокусована на локальній філантропії. У рамках навчання передбачено багато різноманітних зустрічей з представниками міжнародних фондів та організацій, обговорень між учасниками програми, консультацій з американськими експертами у цій тематиці. Це все допоможе більш упевнено розвивати культуру філантропії в Україні. Щодо компетентностей, то викладачі програми у США розвивають здатність до абстрактного мислення, аналізу та синтезу, вміння планувати свій час та управляти ним, генерувати нові ідеї, розробляти проєкти та керувати ними, шукати, обробляти і аналізувати інформацію з різних джерел, спілкуватися з представниками інших професійних груп тощо. До слова, ці та інші компетентності передбачені й у освітній програмі «Журналістика» другого (магістерського) рівня вищої освіти у ТНПУ імені Володимира Гнатюка.
Примітка. Філантропія – діяльність людей, які у будь-якій кількості віддають свій час, знання, вміння, матеріальні ресурси чи гроші для спільного добробуту та довгострокових змін. Філантропія орієнтована на трансформацію суспільства та вирішення корінних проблем, зміну системних умов і підвищення якості життя в цілому.
Як минає твій звичний день у США, як учасниці програми?
– Різниця у часі між Україною та США складає 7 годин. І це трохи відчувається. Зазвичай я прокидаюся о 6-7 годині за нью-йоркським часом, переглядаю календар – куди сьогодні та о котрій маю піти, виконую завдання з роботи й стажування. Далі приблизно з 10:00 до 15:00 маю різні активності у рамках програми. Опісля відвідую додаткові івенти, а ввечері займаюсь справами з українського університету.
Як стажування International Fellows Program on Community Philanthropy пов’язане із твоєю індивідуальною освітньою траєкторією (спеціальністю, яку здобуваєш у ТНПУ ім. В. Гнатюка)? Чим програма корисна для твоєї діяльності у медіасфері?
– Я завжди використовувала зовнішні можливості для розвитку, відвідувала різноманітні конференції від університету, проводила додаткові дослідження і так далі. Це стажування я вирішила пов’язати зі своєю освітою в університеті та зі сферою, у якій я зараз працюю. Тема, яку я досліджую у Міському університеті Нью-Йорка, – комунікації у філантропії. Хочу зрозуміти, якими словами краще пояснювати для українського суспільства, що таке філантропія, які канали для порозуміння обирати, які сенси вкладати у тексти тощо. Звісно, комунікації та журналістика – це різні речі, однак все ж у багатьох моментах вони перетинаються. До того ж, тематика моєї магістерської роботи також стосується висвітлення діяльності громадських організацій у медіа, тому стажування буде корисне мені і для написання дипломної роботи.
Як вдається поєднувати навчання у США і водночас освоєння другого (магістерського) рівня вищої освіти у тернопільському виші?
– Скажу так – нелегко. Перш за все, через інший часовий пояс і джетлаг (синдром різкої зміни часових поясів, коли ритм організму порушений). Відсутність якісного сну спричиняє погане самопочуття і сконцентруватись на роботі та навчанні складно. Однак стажування у Нью-Йорку – настільки унікальна можливість, що це точно того варте! Водночас я не забуваю й про магістратуру у ТНПУ імені Володимира Гнатюка. Виходжу на зв’язок із викладачами (які, до речі, дуже лояльно поставились до стажування на іншому континенті під час навчального семестру) в режимі онлайн, з усіма тримаю постійний контакт. Вчасно виконую завдання з навчальних дисциплін та прикріплюю у Moodle.
Вікторія Заблоцька біля The Graduate Center of The City University of New York
Окрім активностей у межах програми, як ще проводиш свій час у США?
– Намагаюся досліджувати Нью-Йорк. Місто дуже цікаве, з нестандартною історією, яке зазнало своїх злетів та падінь. Тут є багато музеїв і місць, які варто відвідати. Не впевнена, чи вдасться поїхати кудись за межі міста, бо хочеться максимально часу присвятити саме йому. Стараюсь відвідувати різноманітні цікаві для мене заходи, у тому числі ті, які стосуються підтримки України. Наприклад, невдовзі відбудеться Український культурний фестиваль від Razom for Ukraine, тож планую сходити туди.
Цікаво почути з твоїх особистих спостережень, як наразі жителі Сполучених Штатів сприймають повномасштабну російсько-українську війну.
– Для мене вкрай важливо нагадувати людям тут, що у нас в Україні триває війна, що ми залежимо від їхнього вибору президента і продовжуємо боротися попри все. Зазвичай люди, з якими я зустрічаюсь (представники різних організацій) знають про нашу ситуацію і самі запитують, як ще вони можуть допомогти. Натомість пересічні американці досить рідко цікавляться війною і подіями в Україні. Мабуть, для них це не так важливо…
The Graduate Center of The City University of New York
До якого терміну триває стажування? Що плануєш робити по його завершенню?
– Програма закінчується 19 жовтня. І хоча моя віза дозволяє ще один місяць провести у США, я планую одразу повертатись до України, бо понад 5 тижнів без дому – це і так довго. Крім того, наближається захист магістерських робіт з журналістики у моєму рідному університеті, тому потрібно добре підготуватися. Вже вдома буду реалізовувати набуті знання на практиці. Наприклад, зараз у Національній мережі розвитку локальної філантропії ми розпочали новий проєкт, що має на меті досліджувати та популяризувати культуру філантропії в Україні. Я його очолюю і намагатимусь використати увесь багаж знань, контакти і досвід, отримані у США.
Кафедра журналістики ТНПУ імені В. Гнатюка пишається досягненнями магістрантки! Бажаємо Вікторії успіху у всіх її майбутніх починаннях, успішної реалізації планів, здійснення мрій та впевненості на шляху до нових звершень!
Юлія Іноземцева,
магістрантка 2-го року навчання
кафедри журналістки
Фото з особистого архіву Вікторії Заблоцької