Гостьові лекції для студентів
історичного факультету ТНПУ
24 вересня 2024 р., студенти й магістранти історичного факультету освітніх програм «Середня освіта. Історія» та «Релігієзнавство» мали унікальну можливість відвідати лекції англійською мовою доктора філософії – Брюса Андерсона – історика та теолога із США (м. Саффолк, Вірджинія), випускника Оксфорду, засновника й керівника Міжнародної теологічної освітньої мережі, президента Інституту Реформації (Лондон). Востаннє він відвідував Тернопіль у 2017 р.
Проф. Елла Бистрицька представляє Брюса Андерсона
Перша лекція, була присвячена особі Анджея Волана – видатного протестантського теолога і політичного діяча Великого Князівства Литовського, та його фундаментальній праці – “De Libertate (1572)”. Про А. Волана (1530–1610) студенти почули вперше. Також вони змогли переосмислити свої знання стосовно становища протестантизму у ВКЛ, а згодом у Речі Посполитій, до яких були інкорпоровані сучасні українські землі. Наукових робіт, присвячених А. Волану, незважаючи на те, якою впливовою особою своєї епохи він був – всього п’ять. Пан Брюс Андерсон став першим, хто видав монографію про “De Libertate (1572)” та прочитав більшість творів й листів видатного теолога-реформатора. Головні тези цієї книги: свобода, рівність, мораль і честь. Твір А. Волана випередив свою епоху, а теми, порушені ним, були актуальними у XVI ст., і залишаються такими у ХХІ ст.
Під час лекції про А. Волана
Запитання від студентів
“De Libertate” – перекладається з латини як свобода. Знання роблять людину вільною, через непростий шлях самовдосконалення. Ця ідея була повною мірою розкрита у наступній, прослуханій нами лекції: Історія виникнення та розвитку університету як інституції. Студенти дізналися про витоки сучасної освіти в античному світі, про те, як університети виникали й розвивалися у середньовічній Європі, і як змінювали її. Особлива увага лектора приділялася інтелектуальним рухам епохи Відродження й Реформації. Було розкрито суть семи вільних мистецтв, класичну римську модель навчання (тривіум, квадривіум) і доведено, що власне класична освіта – здатна виховати успішну, мислячу особистість і в наш час. Не дарма вона так шанується по всьому світі. Сучасній молоді варто взяти до уваги досвід спудеїв та вчених минулого, задля власного вдосконалення і розвитку.
Лекція про історію виникнення університету
Під враженнями від лекції
Доктору Б. Андерсону вдалося принести на наш факультет старий добрий оксфордський дух. Лектор вів діалог зі своєю аудиторією, заохочував ставити складні запитання та шукати не менш складні відповіді, наводив актуальні для українців приклади із історії, випромінював щиру радість від того, чим займається. І кожен присутній перейнявся його позитивним настроєм!
Ми дякуємо проф. Брюсу Андерсону за його сміливість і небайдужість, та за усі зусилля, що він приклав аби донести щось нове, важливе й цікаве для наших студентів! Будемо раді наступним подібним навчальним зустрічам!
Студентка групи СОІ-32
історичного факультету
Евеліна Дзюбановська