Центр підтримки підприємців
Дія.Бізнес у Тернополі –
простір фахового становлення
майбутніх психологів
бізнесу і управління ТНПУ
Здобувачі і здобувачки магістерського та бакалаврського ступенів вищої освіти за ОПП «Психологія бізнесу і управління» успішно опановують практичні аспекти психологічного супроводу бізнес-діяльності. Базою одразу двох видів практик (проєктної – для першокурсників магістерської програми, ознайомлювальної – для першокурсників бакалаврської програми) 4.11.2024 р. став Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у Тернополі.
Марина Орап, Ольга Кізь та майбутні психологи бізнесу і управління у Центрі підтримки підприємців Дія.Бізнес
Дія.Бізнес – масштабний національний проєкт із розвитку українського підприємництва та експорту, ініційований Міністерством цифрової трансформації України. Проєкт має дві складові: онлайн-платформу і офлайн-центри підтримки підприємців. На даний час в Україні відкрито 13 Центрів Дія.Бізнес і ще один відкрито за межами України – у Варшаві. Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес у місті Тернополі (м. Тернопіль, вул. 15 Квітня 2м, бізнес-центр К-15) відкрито завдяки підтримці Visa за сприяння Тернопільської обласної державної адміністрації. Партнер з безпеки – Ajax Systems; регіональні ініціатори та партнери – інтернет-провайдер «Колумбус» та девелоперська компанія «Вібіон». Адміністрування проєкту здійснює ГО «Вест Юкрейн Діджитал» (голова – Оксана Качурівська, експертка із залучення ресурсів для розвитку громад, співпраці з міжнародними партнерами та донорськими організаціями).
Зацікавлена студентська авдиторія Центру Дія.Бізнес із гарантом магістерської освітньої програми Мариною Орап
Презентацію діяльності Центру Дія.Бізнес розгорнула членкиня команди, адміністраторка Аліна Івасечко. Спікерка наголосила, що метою проєкту є допомога бізнесу зростати та розвиватись, виходити на нові ринки, змінювати бізнес-моделі та створювати додаткові лінії продуктів, враховуючи макроекономічну ситуацію.
За словами спікерки, Центр Дія.Бізнес у місті Тернополі став діалоговою платформою між місцевою владою та представниками малого і середнього бізнесу. Його послугами можуть скористатися різні категорії відвідувачів:
-
майбутні підприємці/підприємиці, котрі шукають або мають ідею власної справи та хочуть започаткувати власний бізнес;
-
діючі підприємці/підприємиці мікро-, малого та середнього бізнесу, котрі перебувають на певному етапі розвитку своєї діяльності і потребують фахової консультації;
-
студенти, котрі мріють про старт власної справи тощо.
Спікерка Аліна Івасечко про національний проєкт Дія.Бізнес
Студентству презентовано можливості неформальної освіти із використанням національної освітньої платформи актуальних знань і навичок Дія.Освіта (https://osvita.diia.gov.ua/). Платформа пропонує понад 150 освітніх продуктів для безоплатного навчання (освітні серіали про понад 50 сучасних професій від пекаря до дата-аналітика; освітні продукти на тему безбар'єрності тощо). Для майбутніх психологів бізнесу та управління особливо затребуваними у професійній діяльності виявились розміщені на платформі тести: профорієнтаційний тест, EntreGram – тест на визначення рівня власної підприємливості і підприємницького потенціалу для створення та успішного ведення власної справи; тест для пошуку професії; різноманітні цифрограми і кіберграми тощо.
Розповідь Аліни Івасечко про діяльність Центру Дія.Бізнес у Тернополі
Велику зацікавленість у студентства викликала інформація спікерки про освітні програми на базі центрів Дія.Бізнес:
-
«Відважна» – жіночий бізнес-акселератор (кількість учасниць – 5000, грантовий фонд для 6 переможниць – 1,3 млн. грн.). Створення нового та розвиток наявного бізнесу.
-
«Відважна 2» – жіночий бізнес-акселератор (кількість учасниць – 4000, грантовий фонд для 6 переможниць – 5,2 млн. грн.). Створення нового та розвиток наявного бізнесу.
-
«Світанок» – національна освітня програма з виходу на міжнародний ринок (кількість учасників – 100). Надання українським компаніям необхідних знань, експертних консультацій та фінансової допомоги для успішного виведення їхніх бізнесів на ринки ЄС.
-
«Власне» – національна акселераційна програма (кількість учасників – 4000+; фонд фінансової підтримки для 33 переможців – 4 млн. грн.). Запуск стартапу та масштабування підприємства.
-
«Початок» – освітньо-грантова програма (кількість учасників – 3000; грантовий фонд для 2000 переможців – 22,579 млн. грн.). Створення, відновлення та розвиток власної справи.
-
«Фінансист» – освітня програма (кількість учасників – понад 4000). Покращення фінансової грамотності малого та середнього бізнесу.
Проєктна менеджерка Центру Дія.Бізнес Мар'яна Демчук про перспективи грантової підтримки місцевого бізнесу
Проєктний менеджмент – відносно нова галузь управління, котра інтенсивно розвивається в українському бізнес-середовищі. Тому неймовірно цікавою, інформаційно та емоційно насиченою була зустріч із проєктною менеджеркою Центру Дія.Бізнес у Тернополі Мар՚яною Демчук – випускницею ТНПУ імені Володимира Гнатюка, колишньою студентською деканесою факультету педагогіки і психології ТНПУ. Мар՚яна розповіла про свій шлях кар՚єрного зростання, мотивувала студентство сумлінно навчатися, здобувати як формальну, так і неформальну та інформальну освіту, пізнавати власні нахили та здібності і, що дуже важливо, слухати своє серце. Особливий інтерес у студентства викликала презентована проєктною менеджеркою інформація про можливості залучення грантових коштів до побудови і розвитку власного бізнесу (вимоги до подання проєктної заявки; труднощі у складанні кошторису проєкту; умови, які висувають грантодавці до використання грантових коштів та створення нових робочих місць; форми подання звітності; залучення партнерів до співфінансування власного внеску у проєкт тощо).
Стресогенні фактори сьогодення вимагають організації психологічного супроводу бізнесменів задля їх швидкої адаптації до нових умов життя і професійної діяльності, успішного входження у ситуацію спілкування у новому бізнес-середовищі, активної участі у програмах підтримки підприємництва як у своїх, так і нових територіальних громадах. Зазначене актуалізує проблему підготовки висококваліфікованих і конкурентоспроможних фахівців-психологів для бізнесу та управлінської діяльності.
Тож нехай і надалі Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес залишається своєрідним бізнес-хабом, бізнес-акселератором, стартап-інкубатором для підприємців Тернопільщини та релокованого бізнесу. А майбутні психологи і психологині бізнесу і управління ТНПУ імені Володимира Гнатюка здійснюватимуть фаховий психологічний супровід бізнесменів і надаватимуть допомогу суб’єктам підприємницької діяльності щодо раціонального використання матеріальних і трудових ресурсів, плекання стійкості і резилієнтності та збереження психологічного благополуччя.
Гарант магістерської освітньої програми
«Психологія бізнесу і управління»,
докторка психологічних наук,
професорка, завідувачка кафедри психології
факультету педагогіки і психології
ТНПУ імені Володимира Гнатюка
Марина Орап
Гарант бакалаврської освітньої програми
«Психологія бізнесу і управління»,
кандидатка психологічних наук,
доцентка кафедри психології
факультету педагогіки і психології,
керівниця Центру ґендерних досліджень та
впровадження політики рівних прав і можливостей
ТНПУ імені Володимира Гнатюка
Ольга Кізь