Майбутні психологи бізнесу та управління ТНПУ навчались протидіяти домашньому і ґендернозумовленому насильству (ФОТО)


Майбутні психологи бізнесу та управління ТНПУ навчались протидіяти домашньому 

і ґендернозумовленому насильству





1 листопада 2024 р. минуло два роки з дня набуття чинності Стамбульської конвенції – «Конвенції ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок та домашньому насильству і боротьбу з цими явищами». Стамбульська конвенція ратифікована Верховною Радою України у часі повномасштабної війни – 20 червня 2022 року, а Закон про ратифікацію Конвенції був підписаний Президентом України Володимиром Зеленським 21 червня 2022 р.


До дати набрання чинності Стамбульської конвенції приурочено вивчення майбутніми психологами бізнесу і управління в межах ознайомлювальної практики досвіду Денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, що відкритий і діє при Комунальному закладі Тернопільської міської ради Тернопільському міському центрі соціальних служб (директорка – Тетяна Горбоніс) за підтримки Міністерства соціальної політики України, Представництва Фонду ООН в Україні у галузі народонаселення (UNFPA Ukraine) за фінансової підтримки укряду Канади у рамках проєкту UNFPA «Міста і громади, вільні від домашнього насильства»


1_Майбутні психологи бізнесу і управління вивчають досвід Денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі
Майбутні психологи бізнесу і управління вивчають досвід Денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та насильства за ознакою статі

Студентство довідалося, що Денний центр – це доступний та безпечний простір, де в комфортних умовах постраждалі від домашнього насильства можуть отримати комплексну безоплатну допомогу:
- консультування психолога та соціального працівника;
- первинну правову допомогу;
- інформування про послуги інших організацій та установ, що здійснюють заходи у сфері  запобігання та протидії насильству;
- послугу соціального супроводу, яка спрямована на подолання або мінімізацію наслідків домашнього та/або насильства за ознакою статі;
- за потреби людину можуть розмістити у кризовій кімнаті – тимчасовому притулку для постраждалих, в якому можна перебувати до 10 діб.


Здобувачі і здобувачки ОПП ''Психологія бізнесу і управління'' – учасники тренінгу з протидії домашньому насильству
Здобувачі і здобувачки ОПП ''Психологія бізнесу і управління'' – учасники тренінгу з протидії домашньому насильству


У рамках співпраці між Центром ґендерних досліджень та впровадження політики рівних прав і можливостей ТНПУ імені Володимира Гнатюка, кафедрою психології університету та Денним центром соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, 5 листопада 2024 року здобувачі і здобувачки бакалаврського ступеня за ОПП «Психологія бізнесу і управління» пройшли навчання у рамках тренінгу «Особливості роботи психолога з особами, постраждалими від домашнього насильства». 


Тренерки Ірина Гавришко та Олена Олійник зі студентами ПБУ-16 Оленою Білоусовою, Іриною Статкевич, Юрієм Лозою, Дариною Кобцевою та Владиславом Клименком
Тренерки Ірина Гавришко та Олена Олійник зі студентами ПБУ-16 Оленою Білоусовою, Іриною Статкевич, Юрієм Лозою, Дариною Кобцевою та Владиславом Клименком

Тренінгове заняття підготували і провели психологиня Денного центру Олена Олійник та фахівець із соціальної роботи Ірина Гавришко. Під час тренінгу практичним досвідом зі студентством поділилася керівниця Денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі та водночас керівниця Кризової кімнати Надія Лисяк. Про роботу мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали віж домашнього та/або ґендернозумовленого насильства розповіла Оксана Боняківська. 

Тренерки Олена Олійник та Ірина Гавришко ознайомили учасників й учасниць із видами, формами та проявами домашнього насильства і насильства за ознакою статі, допомагали розвінчувати міфи та стереотипи, які побутують у масовій свідомості щодо домашнього насильства, розкрили вплив наслідків різних форм насильства на психоемоційний стан людини, а також розглянули шляхи запобігання та протидії випадкам насильства. 

Дякуємо тренеркам за знання! Юлія Головачук, Віталій Боляк, Вікторія Підгурська, Віталій Баула, Тетяна Лук〓янська, Ярина Оненюх презентують підсумки роботи у малій групі.
Дякуємо тренеркам за знання! Юлія Головачук, Віталій Боляк, Вікторія Підгурська, Віталій Баула, Тетяна Лук'янська, Ярина Оненюх презентують підсумки роботи у малій групі

Учасниці та учасники тренінгу усвідомили, що домашнє насильство в усіх його формах – фізичне, економічне, психологічне та сексуальне – це не родинна справа, а порушення прав людини, злочин, за який кривдник/кривдниця відповідатиме перед законом. В Україні існують такі дієві заходи впливу на кривдників/кривдниць як терміновий заборонний припис та обмежувальний припис. Обидва ці приписи мають одну мету – захистити постраждалу людину від продовження домашнього насильства і дають час ухвалити рішення щодо подальних дій. 

Безмежно вдячні команді Денного центру за знання, досвід, гостинність і співпрацю!
Безмежно вдячні команді Денного центру за знання, досвід, гостинність і співпрацю! 

Участь у занятті дала змогу студентству підвищити рівень обізнаності щодо усіх форм насильства,
сказати тверде «НІ!» домашньому та ґендернозумовленому насильству, висловити солідарність та підтримку постраждалим та стати співпречетними до творення у своїх територіальних громадах просторів, вільних від насильства і дискримінації та сприятливих для життя, розвитку, особистісного й професійного зростання кожної людини. 

Дякуємо команді Денного центру соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі за відкритість і гостинність, а натхненним тренеркам Олені Олійник та Ірині Гавришко – за цікаве тренінгове заняття! Сподіваємось на подальшу співпрацю і надійне партнерство! 

Безмежно вдячні захисникам і захисницям України за можливість перебувати у безпеці, навчатися, пізнавати, особистісно і професійно зростати!

Довідково:


Конвенція Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок та домашньому насильству й боротьбу з цими явищами, або ж Стамбульська конвенція – це міжнародна угода Ради Європи, яка з’явилась 2011 року. Україна – одна з країн-авторок Конвенції, підписала її 7 листопада 2011 року, проте ратифікувала через більше як 10 років – 20 червня 2022 року. Наразі Конвернцію підписали 50 країн, 36 (включно з Україною) – ратифікували. 

Мета документу – зруйнувати ґендерні стереотипи, які допускають насильство щодо жінок. Конвенція пропагує та захищає право людей на вільне від насильства життя та забороняє всі види дискримінації жінок. Документ вимагає встановити кримінальну відповідальність за насильство і забезпечити за нього покарання, передбачає механізми захисту як чоловіків, так і жінок, які зазнали домашнього насильства. 

Згідно зі Стамбульською конвенцією, постраждалим особам забезпечується якнайкращий захист і підтримка, сприяння їх фізичному, психологічному та соціальному відновленню. Для постраждалих забезпечуються такі заходи: застосування захисних приписів; забезпечення інформування постраждалих про їхні права та можливості отримання допомоги і захисту; забезпечення діяльності спеціалізованих служб підтримки; не замовчування проблеми домашнього насильства; захист і підтримка дітей – свідків домашнього насильства.

Ратифікація Стамбульської конвенції дає можливість експертам Ради Європи контролювати, як Україна виконує взяті на себе зобов’язання. Україна ж отримала можливість вимагати посилення відповідальності для кривдників наших громадянок за кордоном, а також вимагати притягнення до відповідальності кривдників-українців, які переховуються за кордоном.


Ознайомитись із текстом ратифікованої Україною Конвенці Ради Європи про запобігання насильству щодо жінок та домашньому насильству й боротьбу з цими явищами можна за покликанням:

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/994_001-11#Text



Ольга КІЗЬ

гарант бакалаврської ОПП «Психологія бізнесу і управління»,

кандидатка психологічних наук,

доцентка кафедри психології

факультету педагогіки і психології,

керівниця Центру ґендерних досліджень 

та впровадження політики рівних прав і можливостей

ТНПУ імені Володимира Гнатюка


До списку

Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua
Офіційна скринька
Email: info@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси