Студенти-журналісти ТНПУ
взяли участь у семінарі
Мовні анормативи в медіатекстах»
У середу, 20 листопада 2024 року, у межах навчальної дисципліни «Правописна культура медіатексту» відбувся семінар «Мовні анормативи в медіатекстах». Організатор заходу – кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри журналістики ТНПУ Олеся Мединська.
Спікерами семінару були студенти першого курсу спеціальності «Журналістика». Вони представили результати лінгвістичного дослідження, завдання якого полягало в ідентифікації мовних помилок у медіатекстах, систематизації негативного мовного матеріалу відповідно до чинної класифікації анормативів. Джерельною базою дослідження слугували матеріали всеукраїнських, регіональних та місцевих медіа. За результатами дослідження, зафіксовано високу частотність різнотипних орфографічних помилок. Серед власне орфографічних небуквених анормативів простежено випадки відхилення у написанні складних іменників, прикметників, прислівників, займенників. Здобувачі виявили граматичні помилки в медіатекстах, зокрема морфологічні, що пов’язані із вживанням флексій у формах родового відмінка однини та множини іменників чоловічого роду II відміни, творенням граматичних форм іменників кличного відмінка, визначенням роду у незмінюваних складноскорочених словах – ініціальних абревіатурах, добором суфіксів для іменників чоловічого роду на означення осіб жіночої статі під час утворення фемінітивів. Встановили, що найбільше анормативних утворень у межах класу прикметника зафіксовано у творенні вищого ступеня порівняння.
Виступ Вікторії Фандзиги
Виступ Вікторії Гайдамахи,студентки групи Ж-14
Виступ Юлі Савчук
Презентує своє дослідження Карина Бережко
Презентує результати дослідження К. Бережко
Студентка групи Ж-14 Ірина Шевченко зауважила, що пунктуаційні анормативи на рівні простого речення мають високу частотність, зокрема відсутні відповідні розділові знаки при узагальнювальних словах у реченнях з однорідними членами, конструкціях зі вставними елементами. Відхилення від норм присутні у складнопідрядних реченнях, що засвідчують невідокремлення підрядних частин, ненормативне вживання тире замість коми у складнопідрядному реченні тощо.
Наприкінці семінару молоді дослідники окреслити ступінь лінгворизику, який виникає у процесі редагування журналістських текстів, запропонували шляхи вдосконалення процесу редагування та підвищення рівня мовної грамотності медіа.
«Ми проаналізували медіатексти, згрупували найчастотніші мовні анормативи, склали реєстр журналістів, які допускають помилки. Особисто мені було цікаво захищати свій дослідницький проєкт. Це цінний досвід», – підсумував Володимир Вівсянник.
Юля Савчук, Аріна Скиба, Анастасія Леник,
студенти першого курсу спеціальності «Журналістика»