Майбутні психологи бізнесу та управління ТНПУ – учасники зустрічі із представниками поліції з питань забезпечення охорони прав і свобод людини (ФОТО)

16 днів проти насильства

 Майбутні психологи бізнесу
та управління ТНПУ – 
учасники зустрічі із представниками поліції 
з питань забезпечення охорони 
прав і свобод людини, протидії злочинності, 
захисту постраждалих 
від домашнього насильства




Студенти і студентки факультету педагогіки і психології ТНПУ, які здобувають перший освітній ступінь за освітньо-професійною програмою «Психологія бізнесу і управління», у підготовці до міжнародної акції «16 днів активізму проти ґендерно зумовленого насильства» зустрілись із представниками Управління патрульної поліції в Тернопільській області. Ініціаторами зустрічі стали давні партнери – Дружній до жінок і дівчат простір «Вільна» в місті Тернополі та Центр ґендерних досліджень та впровадження політики рівних прав і можливостей ТНПУ імені Володимира Гнатюка.  

Заняття зі студентством провели старший інспектор з особливих доручень ВЗГ Управління патрульної поліції в Тернопільській області Департаменту патрульної поліції капітан поліції Ігор Івасів та старша інспекторка пресслужби зазначено підрозділу Віталія  Щупляк. 

Патрульна поліція є підрозділом Національної поліції України, серед завдань правоохоронців якої – першими реагувати на повідомлення про правопорушення і надзвичайні події, а у разі потреби надавати й первинну медичну та невідкладну допомогу. Тому предметом розмови зі студентством було широке коло питань, які мають стосунок до сфери професійної діяльності поліцейських: забезпечення охорони прав і свобод людини у Тернополі, протидія злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку у місті, захист прав осіб, постраждалих від домашнього насильства тощо. Поліцейські упродовж усієї зустрічі апелювали до власного досвіду, аналізували кейси зі своєї служби і служби колег.  


Спікер - старший інспектор з ОД ВЗГ УПП в Тернопільській області ДПП капітан поліції Ігор Івасів
Спікер - старший інспектор з ОД ВЗГ УПП в Тернопільській області ДПП капітан поліції Ігор Івасів


Комплексна протидія будь-яким формам домашнього насильства є надважливою в умовах повномасштабної військової агресії росії проти України. Тому найбільше часу зустрічі поліцейськими було відведено на  аналіз випадків домашнього насильства, на які виїжджали під час несення служби чи стикалися під час патрулювання. Капітан поліції Ігор Івасів проаналізував форми домашнього насильства (фізичне, сексуальне, психологічне, економічне), коло насильства, розповів про спеціалізовані послуги, які можуть отримати постраждалі на теренах Тернополя, зокрема у Денному центрі соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі (м.Тернопіль, вул.Кривоноса, 14) та Кризовій кімнаті, викликавши мобільну бригаду, звернувшись для отримання безоплатної правової допомоги тощо. Також поліцейський ознайомив із такими заходами впливу на кривдників як терміновий заборонний припис та обмежувальний припис, які використовуються задля захисту постраждалої людину від продовження домашнього насильства і дають час ухвалити рішення щодо подальних дій. Також упроваджуються спеціальні Програми для кривдників. 


Студентство ТНПУ дізнається про терміновий заборонний припис, який може винести поліцейський
Студентство ТНПУ дізнається про терміновий заборонний припис, який може винести поліцейський


Капітан поліції Ігор Івасів наголосив, що якщо виникла безпосередня загроза, спочатку потрібно зателефонувати до поліції за номером 102 та вимагати винести терміновий заборонний припис щодо кривдника. Терміновий заборонний припис має строк дії 10 діб і виписується негайно поліцією, якщо здоров’ю чи життю постраждалої людини  загрожує небезпека. Обмежувальний припис видається судом за наявності достатніх підстав і доказів та має строк дії до 6 місяців (з можливістю продовженння ще на 6 місяців максимум). 

Обмежувальний припис щодо кривдника діє у такий спосіб: 

  1. забороняє перебування кривдника в місці спільного проживання разом в постраждалою особою (не застосовується щодо кривдників до 18 років);

  2. зобов’язує усунути перешкоди у користуванні майном спільної чи приватної власності; 

  3. обмежує спілкування з постраждалою дитиною, навіть якщо дитина є лише свідком насильства;

  4. забороняє наближатися на визначену відстань до місця проживання постраждалої особи, місць її навчання чи роботи;

  5. забороняє особисто і через інших розшукувати, переслідувати та у будь-який спосіб спілкуватися з постраждалою особою (писати, телефонувати тощо).


Якщо кривдник порушить терміновий заборонний припис чи винесений судом обмежувальний припис, йому загрожує кримінальна відповідальність. Щоби суд виніс обмежувальний припис, йому потрібно надати докази вчинення домашнього насильства та довести вину кривдника. 


Такими доказами у судовій справі можуть бути:

  1. Письмові докази з поліції: копія заяви до поліції про вчинення домашнього насильства; протокол поліцейського про вчинення адміністративного правопорушення (видається поліцейським, котрий прибув на виклик); постанова про визнання винним кривдника та притягнення його до відповідальності тощо.

  2. Письмові докази з медичного закладу: висновок про стан здоров’я та тілесні ушкодження; рецепти на ліки; направлення на лікування; чеки та квитанції.

  3. Письмові докази із соціальних служб у випадку застосування насильства щодо дитини: копія акту оцінки потреб сім’ї/дитини; копія звіту за результатами соціального супроводу сім’ї/дитини; рішення про взяття дитини на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах тощо.

  4.  Електронні, речові та усні докази: аудіо/відеозаписи розмов, погроз, шантажу; відео дій кривдника, фото наслідків насильства (синці та подряпини на тілі); пошкоджені речі; скріни листування у меседжерах; показання свідків – родичів, сусідів, друзів, колег тощо.


4_Ознайомлення із спеціальним обладнанням, яке використовують поліцейські.
Ознайомлення із спеціальним обладнанням, яке використовують поліцейські

Окремим питанням зустрічі було інформування студентства щодо дотримання правил дорожнього руху – основи безпеки для кожного з нас та запобігання насильства на дорогах. Це було актуально для студентства як пішоходів, керманичів/власників різних видів транспортних засобів. Під час бесіди обговорили основні правила, яких повинен дотримуватися кожен учасник дорожнього руху, було акцентовано на забороні керувати транспортним засобом у станах сп՚яніння (алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння; під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції тощо), а також передавати керування особі, яка перебуває у стані сп’яніння, чи відмовлятися від огляду на стан сп’яніння.


Поліцейські продемонстрували студентству спеціальне обладнання, що використовується патрульними (алкотестери, кайданки, фотоапарат, портативний принтер для друку протоколів про адміністративні порушення, планшет, боді камера/нагрудний відеореєстратор поліцейського тощо), засоби захисту (бронежилет, вогнепальна зброя, спрей дратівливої дії, гумова палиця тощо), поясне спорядження з кобурами. 


Студенти і студентки довідалися про каральні санкції, які накладаються на керманичів у стані алкогольного сп՚яніння, до прикладу: ч. 1 ст. 130 КУпАП – санкція передбачає штраф у розмірі 17 000 грн з позбавленням права керування на 1 рік; ч. 2 ст. 130 КУпАП – санкція передбачає штраф у розмірі 34 000 грн з позбавленням права керування на 3 роки з оплатним вилученням транспортного засобу або без такого, або адмінарешт на 10 діб з оплатним вилученням транспортного засобу або без такого тощо).


Це – важко, але надійно! Тетяна Лук〓янська приміряє бронежилет поліцейського..png
Це – важко, але надійно! Тетяна Лук'янська приміряє бронежилет поліцейського

Ставлячи запитання спікерам-поліцейським, студентство цікавилося часом і порядком несення служби, способами підтримання зв’язку та взаємодії між патрулями, патрулем і оперативним черговим, станом психологічного благополуччя поліцейських, ризиками професійного вигорання. Багато запитань стосувалися психологічної підготовки поліцейських до несення служби, ролі психолога у визначенні профпридатності і психологічного стану поліцейських, забезпеченні їхнього психологічного супроводу, методах створення і підтримки сприятливого психологічного клімату у колективі тощо. 

Майбутні психологи і психологині бізнесу та управління ТНПУ із доценткою Ольгою Кізь і менеджеркою простору «Вільна» Мар’яною Гудимою
Майбутні психологи і психологині бізнесу та управління ТНПУ із доценткою Ольгою Кізь і менеджеркою простору «Вільна» Мар’яною Гудимою

Зустріч виявилась надзвичайно цікавою, інформативною та вийшла далеко за межі запланованого часу. Студентство переконалося, що поліцейські патрульної служби є компетентними особами із відповідною фаховою підготовкою, позитивними людьми, яким можна довіряти і які завжди нададуть допомогу тим, хто цього потребує. Висловлюємо слова вдячності поліцейським Управління патрульної поліції в Тернопільській області за охорону й захист прав і свобод тернополян у такий важкий час! 

Дякуємо Дружньому до жінок і дівчат простору «Вільна» в м. Тернополі та Управлінню патрульної поліції в Тернопільській області за співпрацю в організації навчання студентства ТНПУ та партнерство у плеканні нульової толерантності до насильства!

Безмежно вдячні захисникам і захисницям України за можливість у безпеці здобувати знання, особистісно і професійно зростати та працювати!



Довідково:

до кампанії «16 днів активізму проти ґендерно зумовленого насильства» нагадуємо номери телефонів, які можуть бути корисними: 


ГУНП у Тернопільській області

Адреса: м. Тернопіль, вул. Валова, 11.   Час роботи: Цілодобово

Телефони: (0352) 27-12-58, 0501020259


Тернопільське районне управління поліції

Адреса: м. Тернопіль, бульвар Т. Шевченка, 10.    Час роботи: Цілодобово

Телефони:  (0352) 27-11-70, 0673513837


Відділення поліції № 1, м. Тернопіль

Адреса: м. Тернопіль, вул. Степова, 45.   Час роботи: Цілодобово

Телефони:  (0352) 43-61-00, 0685021054


Спеціалізована служба первинного соціально- психологічного консультування  Тернопільської територіальної громади Тернопільського району Тернопільської області. Час роботи: пн. - чт.  08. 00- 17. 30.

Адреса: 46008, місто Тернопіль, вул. Медова, 3 

Телефон:  +380981747741


Мобільна бригада соціально-психологічної допомоги (працює за підтримки UNFPA). Час роботи: щодня 9:00-21:00

Телефони:  (096) 033 20 43, (050) 033 20 43


Центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги. 

Адреса: м. Тернопіль, вул. Шпитальна, 7

Телефон: (0352) 52 15 20


Денний центр соціально-психологічної допомоги (При центрі функціонує кризова кімната). Час роботи: Пн-Пт 9:00-17:00

Телефон: (0352) 235 592


102 – поліція 


1547 – Урядова «гаряча лінія» 


1578 – «гаряча лінія» з питань протидії торгівлі людьми;

 

1588 – «гаряча лінія» з питань запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей; 


0 800 500 335 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 123 (безкоштовно з мобільних телефонів) – «гаряча лінія» із запобігання домашньому насильству, торгівлі людьми та ґендерній дискримінації; 


0 800 505 501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 527 (безкоштовно з мобільних телефонів) – «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми та консультуванню мігрантів; 


0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів ) та 116 111 (безкоштовно з мобільних телефонів) – Національна «гаряча лінія» для дітей та молоді.


Ольга КІЗЬ

кандидатка психологічних наук,

доцентка кафедри психології

факультету педагогіки і психології,

керівниця Центру ґендерних досліджень 

та впровадження політики рівних прав і можливостей

ТНПУ імені Володимира Гнатюка


До списку

Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua
Офіційна скринька
Email: info@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси