
Викладачі ТНПУ ім.В.Гнатюка виступили з доповідями
на відкритті виставки до 97-ї річниці
проголошення Акту Злуки українських земель
З нагоди відзначення 97-ї річниці проголошення Акту Злуки українських земель 21 січня 2016 року в приміщенні Державного архіву Тернопільської області відбулося відкриття документальної виставки «В єдності сила народу».

З експозицією виставки присутніх ознайомила головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Тернопільської області Оксана Сулима.


У 1917 р. на уламках Російської імперії виникали суверенні держави, в тому числі Українська Народна Республіка. 20 листопада 1917 р. ІІІ– універсал Центральної Ради проголосив утворення УНР, а 24 січня 1918 р. ІV–им універсалом вона була проголошена самостійною державою.
Державний Секретаріат ЗУНР виробив проект попереднього договору і з цим проектом надіслав до Директорії, яка перебувала у Фастові, свою делегацію (Дмитра Левицького і Лонгіна Цегельського). Після детального обговорення цього проекту 1 грудня 1919 року було укладено попередній договір про майбутню злуку обох українських держав. Цей договір від імені Директорії підписали: В.Винниченко, П. Андрієвський, Ф. Швець, С. Петлюра. Від імені уряду ЗУНР: Л. Цегельський і Д. Левицький. Виходячи з договору, ЗУНР мала ліквідуватися як окрема держава і ввійти до складу УНР. Цей крок давав змогу продемонструвати усій світовій громадськості неподільність української землі, єдність і солідарність всього українського народу. Він також давав можливість обом урядам взаємно допомагати один-одному – матеріально, військово, дипломатично. 3 січня 1919 р. Українська Національна Рада (УН Рада) у Станіславові прийняла Ухвалу про об’єднання ЗУНР і УНР. Після одноголосного затвердження цієї Ухвали президент ЗУНР – Є. Петрушевич сказав: ”Ухвалений закон полишився в нашій історії одною з найкращих сторінок… Сьогоднішній крок піднесе нашого духа і скріпить наші сили. Від сьогоднішнього дня існує тільки одна Українська Народна Республіка. Нехай вона живе!”
Одночасно УН Радою ЗУНР була створена делегація у складі 65 чол. на чолі з Львом Бачинським, яка виїхала до Києва, щоб урочисто нотифікувати ухвалу про об’єднання ЗУНР з УНР. До її складу входили: Д. Вітовський, С. Вітик, В. Стефаник, Л. Цегельський, П. Шекерик, І. Сандуляк та ін.
Ізольованій і позбавленій будь-якої зовнішньої допомоги Україні одночасно довелося вести війну на три фронти: проти Польщі, Радянської Росії і армії генерала Денікіна. В таких умовах Директорія і Національна Рада по різному бачили шляхи вирішення порятунку країни. Виникали різноманітні політичні орієнтації, які часто суперечили одна одній.
З нагоди відзначення 97-ї річниці проголошення Акту Злуки українських земель працівниками Державного архіву Тернопільської області підготовлена документальна виставка – «В єдності сила народу»

У наступних розділах представлені документи і матеріали, які розповідають, як відбувалися урочисті події Злуки українських земель, а також про святкування Дня Соборності в минулому і сьогоденні. Цікавими є оголошення про помилування дезертирів з нагоди Злуки українських земель, оголошення про набір в українське військо, листівки ОУН, вісті Музею Визвольної боротьби України в Празі, публікації в періодичній пресі з нагоди Дня Злуки, віршовані присвяти з українських журналів 30-х років та ін.
Головний спеціаліст відділу інформації
та використання документів
Державного архіву Тернопільської області
Оксана Сулима,
фото Ігора Крочака