Студенти та магістри історичного факультету на практиці вивчали «Звідки пішла Руська земля і хто почав перший правити…» (ФОТО)

Студенти та магістри історичного факультету
ТНПУ ім.В.Гнатюка
на практиці вивчали
«Звідки пішла Руська земля
і хто почав перший правити…»

Здавалось би відповідь на це літописне питання є давно всім відомою. Проте відповідь на ці прописні істини? з огляду на останні археологічні дослідження? не є настільки очевидною. Поруч із селом Стільське Миколаївського району Львівської області розташоване величезне Стільське городище (IX-XI ст., 250 га). Це був центр племінного союзу білих хорватів. Збереглися земляні оборонні вали (загальна довжина - 10 км) і княжий дитинець площею 15 га, печерне місто (згодом використовувався як печерний монастир), жертовник язичницького капища.

Язичницьке святилище ІХ ст., християнський монастир Х-ХІІІ ст. , а тепер -- госодарські льохи сучасних селян

Білі хорвати – це слов’янське плем’я, що у VII-X ст. проживало у районі Карпатських гір та верхів’ї Дністра. Понад тисячоліття існувала країна слов’ян, відома як Біла Хорватія. Наприкінці IX ст. ця країна увійшла до складу Київської Русі.

Тому на давнє Стільське городище, яке у VIII-ІХ століттях ймовірно було столицею Великої Хорватії, відбулась поїздка студентів та магістрів історичного факультету. Вочевидь, правильніше було б цю поїздку назвати виїзним практичним заняттям з предметів «Археологія», «Історія української культури», «Організація краєзнавчо-туристичної роботи», організованим завідувачем кафедри стародавньої та середньовічної історії проф. Іваном Зуляком, професором кафедри історії України Миколою Бармаком, доцентами Володимиром Кіцаком, Оксаною Ятищук та Валентином Терещенком.

Давній язичницький жертовник

Язичницьке капище білих хорватів

Історики у язичницькому капищі

Лектором був кандидат історичних наук Орест Корчинський, відкривач і дослідник Стільського городища. Саме він розповів і про язичницькі капища та скельні монастирі на околицях давнього граду, показав руїни давнього дитинця й шлюзових споруд ІХ століття. За його словами, хорватська столиця була зруйнована в першій третині ІХ століття уграми або печенігами.

Орест Корчинський під час розповіді в храмовому коплексі білих хорватів поблизу Стільського городища

Студентське товариство зацікавили такі семінари із археологічним ухилом, тому наступне заняття, вочевидь, відбудеться на Пліснеському капищі.

Це була третя, але не остання подорож істориків у цьому семестрі.

Кандидат історичних наук,

доцент кафедри стародавньої