ЗМІ про нас. Науковці ТНПУ ім.В.Гнатюка пояснюють,  хто стає жертвами булінгу (ФОТО)

ЗМІ про нас

Науковці ТНПУ ім.В.Гнатюка пояснюють,

хто стає жертвами булінгу

За останні роки більше ніж третина учнів тернопільських шкіл можуть бути жертвами або агресорами булінгу (цькування). Зараз це дуже поширене явище. Цією темою цікавляться і вчителі,  і психологи, і батьки.

У зв’язку з цим 2 листопада Центр освітніх та психологічних інтерактивних технологій ТНПУ ім.В.Гнатюка організував тренінг «Психологічна профілактика булінгу в освітньому середовищі». Вивчити проблему зібралось більше ніж 20 учасників.

обговорення булінгу

Булінг - це соціального-психологічний феномен під час якого наноситься шкода фізичному чи психічному здоров’ї дитини.

- Булінг має свої характеристики, - пояснює кандидат психологічних наук, асистент кафедри практичної психології ТНПУ Оксана Воронкевич. - Він систематичний, мотивований, повторюваний. У колективах є булери, їхні жертви та свідки.

- Зазвичай булерами є сильніші особистості, - продовжує пані Воронкевич. - Вони діють на групу для того, щоб були свідки, щоб самоствердитись. У таких ситуаціях часто дуже мало спостерігачів, які дійсно можуть захистити жертву.

Причини булінгу

Причин для булінгу чимало. В основному цей феномен формується у сім’ї. - Якщо сім’я деструктивна, конфліктна, емоційно-нестабільна, агресивна чи неповна - це відбивається на дитині, - каже фахівець. - Також вплив має і авторитарний стиль виховання. Тоді дитина бере приклад з батьків, іде в школу та цькує інших. Булер вибирає собі в жертву однокласника з протилежною жертовницькою моделлю поведінки.

Види булінгу

Бувають різні види булінгу і жертвами не завжди стають діти.

- Є фізичний булінг, - розповідає Оксана Воронкевич. - Він проявляється в таких формах як штовхання, биття, припалювання сигаретами частин тіла, побої, ляпаси, удари. Інший вид - психологічний булінг, який проявляється у вербальному цькуванні. Тобто обзивання, надання прізвиськ, поширення пліток. Економічний булінг - це спеціальне пошкодження речей і вимагання грошей. Цей вид дуже поширений у школах. Також є сексуальний булінг, який проявляється у схилянні до статевого акту або ж демонстурвання геніталій. І останнім часом набуває поширення кібербулінг - цькування за допомогою соцмереж. Вчителі також можуть бути жертвами.

Пані Воронкевича наголосила, що окрім дитячого булінгу є таке явище як булінг щодо батьків чи вчителів.

- Але про його випадки відомо мало, - пояснює співрозмовниця. - Це приховане явище, про яке мало говорять. Проте не є виходом забирати дитину з певного класу чи школи, переводити в іншу. Немає впевненості, що в іншому колективі це не повториться. Адже зазвичай людей, у яких думки відмінні від інших, не завжди правильно сприймають. Зараз можна говорити й про таке явище як цькування з боку учнів вчителів. На жаль, багато педагогів не мають авторитету в класі, особливо у початковій школі. Зазвичай - це молоді вчителі, креативні, які чимось відрізнялися або авторитарні педагоги ще “старого гарту”. Саме з таких фахівців найбільше знущаються діти. Щоб уникнути цього, потрібно вміти правильно спілкуватися з учнями, домовлятися, бути для них другом.

Як захиститись від булінгу

Від булінгу дітей можуть захистити батьки та вчителі.

- Головне, щоб мама чи тато вміли пояснити, що таке явище є, - зазначає експерт. - Також щоб вчителі та практичні психологи у навчальних закладах правильно реагували на це явище і припиняли його. Щоб уникнути проявів булінгу, потрібно проводити у школах психологічну профілактику.
радчук

Центр освітніх та психологічних інтерактивних технологій діє  при кафедрі практичної психології на базі Тернопільського національного педагогічного університету ім.В.Гнатюка.

- Більшість педагогічних проблем мають психологічне підгрунтя, - зазначає завідувач кафедри практичної психології, доктор психологічних наук, професор Галина Радчук. - Ми хочемо допомогти вчителям та батькам вирішувати ці проблеми інтерактивними засобами, засобами просвітницьких та психологічних тренінгів.

te.20minut.ua