ЗМІ про нас. Валерій Федорейко: «Україну врятує лише ЕнергоМайдан»(ФОТО)

ЗМІ про нас

Валерій Федорейко: «Україну врятує лише ЕнергоМайдан»
Тернопільський професор Валерій Федорейко унікальними розробками пропонує значно скоротити споживання російського газу.


Проблема екології вже давно у цивілізованих країнах світу вийшла на пріоритетні позиції. Ситуація в цій сфері на планеті просто жахлива, і нині вже зрозуміло, що ми — останнє покоління, здатне виправити існуючий стан речей, адже далі підуть невідворотні процеси. У листопаді минулого року світових лідерів добряче налякала льодяна брила вагою у кілька мільйонів тонн, що відкололася у Гренландії. Розтанувши, вона здатна підвищити рівень води у всьому світовому океані відразу на півметра! Тепер у всьому світі впроваджується політика відмови від атомної енергії, газу, нафти та вугілля і поступова заміна їх на відновлювальні джерела — сонячну, вітрову, гідро- та біоенергію.

Україна, на жаль, поки що в цих процесах, як то кажуть, не лише на дні, а ще й там копає. Ми всюди рапортуємо, що відмовилися від російського газу, хоча насправді проганяємо його через свою територію до Словаччини та інших країн Європи, а потім купуємо в них же і женемо назад у сховища під Харковом. Щорічно з бюджету країни “випаровуються” десятки мільярдів гривень, проте владні мужі і далі сидять на грошових потоках, отож, ніхто не намагається змінювати ситуацію. Саме тому, на думку доктора технічних наук, тернопільського професора Валерія Федорейка, Україну нині може врятувати лише ЕнергоМайдан. Валерій Степанович рік тому висунув ідею проведення повного енергоаудиту Тернопільської області для визначення структури енергоспоживання. Він — один із засновників у Тернополі науково-виробничого консорціуму, що ставить перед собою завдання енергозаміщення традиційних видів палива на відновлювальні матеріали місцевого походження. Кілька своїх проектів науковець погодився представити у “НОВІЙ…”


Про економію

— Україна справді нині потребує порятунку і поки що світла в кінці тунелю я не бачу, — констатує Валерій Федорейко. — Ми маємо самі, громадою, як у випадках з Майданами, волонтерством, Східним фронтом зрозуміти це і виправити ситуацію. А щоб зрозуміти, давайте дамо відповідь на три прості запитання:

1. Чому в Україні найнижчі зарплати в Європі?

А тому, що ми — країна-енерговампір світового масштабу. На одиницю ВВП ми споживаємо у 3,2 раза більше енергії, ніж цивілізовані країни. У будь-якому товарі є три фінансові складові: вартість комплектуючих, енергії і зарплати. Якщо ми в рази енергозатратніші, отже, наша зарплата автоматично в рази менша.

2. Чому в Україні найгірші дороги в Європі?

А тому, що через аферу з субсидіями в побутовій теплоенергетиці ми щороку спалюємо мільярди гривень із Держбюджету (наприклад, цього зимового сезону — 16 млрд. грн.). Уявляєте, які дороги вдалося б збудувати, якби ці кошти перенаправити на дорожні потреби?! А якби ми не «гралися» в субсидії з 1991 року, то в Україні, безумовно, були б автобани. Натомість тернополяни, щоб зберегти субсидійні ліміти на газ, з відкритими кватирками палять навіть у теплу погоду, а в Запоріжжі пішли ще “далі” — шлангом через вікна виводять газ на вулицю і просто випускають.

3. Чому в Україні деградують наука, освіта, медицина, соціальні проекти, а держава фактично стала світовим бомжем і з простягнутою рукою випрошує кредити?

А тому, що корупція в енергетиці сягнула небачених масштабів. Енергоефективність перетворилася на декоративний лозунг, яким просто нехтують. Однак загальновідомо, що одна гривня, вкладена в енергоефективні технології, приносить 3-5 гривень прибутку.Про підвищення енергоефективності

— Днями європейські банки повідомили керівництво нашої країни, що якщо в державній енергетиці буде панувати існуючий безлад, про кредитування країни можна забути. У цивілізованих країнах ще у 1970-их зрозуміли, що кожна заощаджена одиниця енергії у 3-5 разів дешевша за новозгенеровану.


У світі намітилася стала тенденція заміни традиційних невідновлювальних видів енергії (вугілля, нафта, газ, атомна енергія) на енергію з відновлювальних джерел (сонячна, вітрова, гідро- та біоенергія). Інвестиційні фонди Морганів відмовляються фінансувати нафтові проекти, а нафтова країна Саудівська Аравія створила фонд “Без вуглеводнів” і фінансує проекти щодо відновлювальних джерел енергії на 2 трлн. дол. Президент США Барак Обама прийшов до влади, взявши за основу енергетичну програму і відразу розконсервував видобуток нафти на території США, чудово усвідомлюючи швидкий крах вуглеводневої енергетики і намагаючись заробити бодай наостанок. Ця тенденція повинна стати основою і для функціонування нашої держави. Дослідження демонструють, що змінити ситуацію з енергоефективністю в Україні можна, здійснивши такі кроки:

  • Приблизно чверть нашої енергії використовується на освітлення, отож, сумнозвісні лампи Едісона, які ми й надалі використовуємо у побуті, необхідно замінити на енергозберігаючі та світлодіодні (енергозатрати знизяться у 7-10 разів).

  • Перейти на подвійну або потрійну тарифікацію оплати за електроенергію (не в пікові періоди та уночі тариф вдвічі нижчий), що знизить навантаження на систему у години-пік і автоматично скасує алогічні віялові відключення.

  • Знизити втрати в тепломережі — головне джерело корупції у теплоенергетиці. Жорсткий державний облік у цій галузі дасть ще 20-25% економії теплової енергії.

  • Енергозаміщення традиційних видів енергії на відновлювальні джерела. Наприклад, біомаса може витіснити 5-7% традиційної енергії. Використання біобрикетів, пілетів, кускового палива з деревини, соломи, енергетичної лози, елеваторних відходів успішно конкурує у цивілізованому світі з природним газом та електроенергією.

  • Актуальна сфера економії електроенергії — використання автоматизованих систем керування техпроцесами.

  • Відновлення знищеної системи міні-енергетики на базі гідро-, тепло- та вітростанцій.

  • Знизити втрати в електромережах України, які нині сягають 15-17% (у Європі — до 10%).

  • Україна сповідує ідеологію енергетичного нігілізму, хоча на початку 2000-их планували реалізувати спеціальну програму уроків енергоощадності. Науковці Київської політехніки підготували прекрасні підручники, міністр освіти видав наказ про лекції в університетах. Та на цьому все й завершилося…


Про тернопільські розробки

— У 2014-ому році в Тернополі був створений енергетичний науково-виробничий консорціум, завданням якого є енергозаміщення традиційних видів палива на відновлювальні джерела енергії місцевого походження. Науково-дослідна лабораторія “Енергетичний менеджмент” ТНПУ, науково-виробниче об’єднання “Енергоощадні технології” та підприємство “Українські технологічні системи” започаткували низку проектів, спрямованих на розробку високоефективних систем генерації теплової енергії з палива біологічного походження та різноманітних відходів, у тому числі з важкокоутилізаційними властивостями (пластикова тара, гумові шини і т.д.), що дуже актуально для Тернополя.

Нещодавно голова представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський заявив, що Євросоюз готовий запустити нові програми фінансування для України (сума можливих вкладень обчислюється сотнями мільйонів євро), але в нашій державі не вистачає гідних проектів для реалізації цих коштів. Ми уже підготували відповідь на цю заяву європейського дипломата, адже розробили низку проектів в сфері енергозаміщення. Аналоги вказаних розробок відсутні або мають значно менші енергоефективні показники. Три з них уже готові для реалізації і нині ми представляємо їх читачам “НОВОЇ…”


image-e729124da1d67772c9dd7cb14189ddff983f84d10f28cf797d154b6bc65e8e74-V
Біотеплогенератори
 (працюють на всіх видах твердого біопалива та їх відходах) потужністю від 0,1 до 4 мВт. Використовуються для генерації теплової енергії в системах опалення та сушіння зерна на елеваторах. Біотеплогенератор потужністю 3 мВт дозволяє при сушінні зерна економити за сезон до 300 тис. кубометрів газу. Нині реалізовано чотири таких проекти в Тернопільській, Київській та Чернігівській областях.

 
image-21059fc86683c9f891b3109af7918ad6754b983f7bba28a5de6e584ea6d0063c-V

Піролізери-утилізатори потужністю 0,5-1 мВт. Призначені для генерації теплової енергії в різних технологіях та екологічно чистої утилізації важколіквідних полімерних (пластикова тара) та гумових (автомобільні шини) відходів. Виробничий зразок генератора-утилізатора потужністю 0,5 мВт пройшов успішні виробничі випробування у різноманітних системах генерації теплової енергії для опалення, сушіння зерна, виробництва електро-
енергії. На базі розробки створюється зразок потужністю 4 мВт для реалізації на потужностях НВО “Енергоощадні технології”. Перевагою цього проекту є те, що паливом для нього може бути практично весь спектр існуючих в природі відходів, що мають горючі властивості. Все, що місто вивозить на смітники, може принести користь, причому 1 кг сміття дорівнює 2-3 кВт/год. енергії. При цьому чітко відрегульована температура горіння унеможливлює будь-які викиди в атмосферу і забруднення довкілля.


image-49397496a289b9864d7df38f90c9e3d89df6fc664cd4897aa418da2205cf4369-V

Біотеплогенератори з термоелектричним блоком. Призначені для генерування теплової та електричної енергії для систем розподіленої енергетики (в тому числі і для військових цілей). Ця розробка актуальна для місцевості без центрального електропостачання з функцією дешевого і безшумного генерування електроенергії для освітлення території, підзарядки телекомунікаційних систем (мобільних телефонів, рацій, планшетів і т.д.). Нині проект пройшов тестові випробування і готується його представлення на міжнародній виставці з енергоефективності.

 

 

 
Денис Лучка, 
До списку

Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси