17 жовтня -
День українського студента:
як це починалося
2 жовтня 1990-го року почалася «Революція на граніті» – протести молоді та студентів у Києві з вимогою недопущення реставрації СРСР. На площі Жовтневої революції студенти (ініціатори - Українська студентська спілка" та "Студентське братство") встановили намети та оголосили голодування.
В Тернополі на Театральному майдані теж розмістилися студенти з пов’язками «Я голодую», середних багато студентів нашого, тоді Тернопільського державного педагогічного інституту. Тернополяни палко підтримували масовий рух за ідеї незалежності України, викладачі приносили протестувальникам теплі речі.
Головні вимоги - недопущення підписання нового союзного договору, проведення нових виборів до Верховної Ради на багатопартійній основі; націоналізація майна компартії України та ВЛКСМ, відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.
Акції протесту тривали до 17-го жовтня.
Влада, зваживши на чисельність акцій протесту та резонанс, виконала практично всі вимоги мітингарів. Революція на граніті стала однією з безпосередніх причин, завдяки яким Україна здобула незалежність.
17 жовтня 2005 р., у 15-ту річницю «Революції на граніті» 2-17 жовтня 1990 року. до 15-ліття студентського голодування 2-17 жовтня 1990 провели акцію “Україні – український День студента”. Вони передали Президентові України звернення з пропозицією святкувати в Україні День студента 17 жовтня на честь перемоги “Революції на граніті”.
Звернення закінчувалося такими словами: