Триває співпраця ТНПУ  в рамках упровадження методичної програми «Вчимося навчати німецької»  у навчальний процес

Триває співпраця ТНПУ

в рамках упровадження методичної програми

«Вчимося навчати німецької»

у навчальний процес

Перші кроки учительської професії зроблені Започаткована у 2022 році Goethe-Institut в Україні співпраця між українськими університетами в рамках упровадження методичної програми «Вчимося навчати німецької» (DLL – Deutsch lehren lernen) у навчальний процес продовжується. Відповідно до погодженого плану реалізації заходів зазначеного співробітництва 25 квітня 2023 р. на німецькому відділенні факультету іноземних мов Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка доценткою кафедри німецької філології та методики навчання німецької мови Валентиною Ломакович у групі СОНМ-31 було проведене онлайн-заняття (Hospitationsunterricht) на тему „Die Leitfragen der Unterrichtsplanung» («Ключові питання планування уроку»).

На занятті були присутні колеги з інших українських ЗВО, які є партнерами з імплементації програми DLL: доцентка кафедри германської філології та перекладу навчально-наукового інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка Ольга Кучма, доцентка кафедри прикладної лінгвістики Ніжинського державного університету ім. М. Гоголя Надія Удовиченко, а  також колега нашої кафедри доцентка Інна Обіход

Невеликий Input перед виконанням завдань

Наша робоча дошка

Таке заняття - взаємовідвідування як форма кооперації між представниками трьох університетів, які впроваджують новітні методики навчання німецької мови, відбувається уже втретє і має на меті покращення та сприяння методичній та професійній підготовці майбутніх учителів німецької мови.

Заняття-повторення та закріплення вивченого було присвячене важливій для учителів темі – як методично правильно спланувати урок таким чином, щоб результатом його проведення була максимальна ефективність. Студентки- третьокурсниці уміло відтворили «Ключові питання планування уроку» у формі Mindmap на візуальній дошці Milanote та використали популярний онлайн-інструмент графічного дизайну Canva для презентацій результатів роботи в групах. Кожна група сформулювала свої розуміння основоположних питань планування уроку, окремі студентки підготували тематичні опитування у формі флеш-карток на онлайн-сервісі Quizlet, напр., види навчальних цілей. Використавши функцію Breakoutrooms на платформі ZOOM учасниці обговорили у групах критерії для відбору видів діяльності учнів на уроці німецької мови та презентували їх модифікації у формі коротких самостійно скомпонованих відеофрагментів власних уроків, які вони перед тим проводили у школах. Підготовлена Валентиною Ломакович гра „Gegenstände erzählen Geschichten" («Історії, розказані предметами») ще більше пожвавила заняття та мотивацію до подальшої роботи.

Групова робота однієї з груп -готова

Групова робота однієї з груп готова

На завершення студентки презентували заповнені сітки планування окремих фрагментів уроків, які вони відвідали  під час спостережної практики у школах (Hospitationspraktikum), обговорили їх і обрали слово, яке найбільш підходило і описувало тему проведеної пари.

Робота студенток на Milanote board

Під час обговорення заняття колеги з університетів-партнерів не скупилися на позитивні відгуки і дали йому високу фахову та дидактичну оцінку, особливо відзначивши всебічну, ретельну і глибоку підготовку Валентини Ломакович до його проведення, теплу, доброзичливу, креативну атмосферу, в якій воно відбувалося, високий рівень володіння студентами групи СОНМ-31 німецькою мовою, уміння синтезувати набуті знання з програми DLL та творчо застосовувати їх на практиці, зокрема при плануванні уроків, їх аргументи під час презентацій і міні-дискусій та неабияку мотивацію. Особливо в цьому плані хочеться відзначити таких студенток, як Польова Іванна, Колодніцька Соломія, Слівінська Вікторія, Паска Ірина, Ровінська Марія, Середня Наталія, Федун Леся, Добрянська Наталія, Назар Юлія, Заяць Анастасія, Білань Юлія.

Цілі заняття досягнені, усі задоволені.

Цілі заняття досягнені, усі задоволені

Фото на заставці - Перші кроки учительської професії зроблені

Проведене заняття є наочним прикладом як дієвості програми DLL і її необхілності для підготовки дійсно висококваліфікованих учителів німецької мови, так і користі, яку приносить співпраця та обмін досвідом з колегами-спеціалістами інших українських ЗВО. Тому дуже позитивним є той факт, що такий формат співробітництва буде продовжуватися і в майбутньому.

Завідувач кафедри німецької філології
 та методики навчання німецької мови