Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму
Міжнародний день боротьби проти фашизму, расизму та антисемітизму
У всьому світі 9 листопада відзначається Міжнародний день проти фашизму і антисемітизму, як день, коли відбулася перша масова акція фізичного насильства Третього рейху по відношенню до євреїв.

9 листопада за ініціативою Міжнародної мережі проти расизму UNITED, що об'єднує понад 500 організацій з 49 країн і діє незалежно від політичних партій і урядів, в багатьох країнах світу відзначається Міжнародний день проти фашизму і антисемітизму (International Day Against Fascism and Antisemitism).

У цей день в 1938 р. почалися масові єврейські погроми ("Кришталева ніч") у Німеччині. "Кришталева ніч", або "Ніч розбитих вітрин" - серія єврейських погромів, організованих нацистами в ніч з 9 на 10 листопада 1938 р. на території Німеччини та Австрії. Вона стала першою масовою акцією фізичного насильства Третього рейху по відношенню до євреїв. 9 листопада 1938 нацисти вбили понад 90 осіб, 30 тисяч євреїв були схоплені і відправлені в концтабори. Сотні синагог було спалено дотла, а тисячі вітрин магазинів, якими володіли євреями, розбиті - звідси й виникла історична назва погрому.

Згідно з оцінками істориків, практично повна відсутність реакції на погром як всередині самої Німеччини, так і в інших країнах Європи розв'язала фашистам руки й послужила стимулом до початку масового знищення європейських євреїв. "Кришталева ніч" стала поворотним пунктом у долі німецького та австрійського єврейства і прямим прологом одного з найстрашніших злочинів нацистського режиму - масового винищення євреїв - Голокосту, що забрав життя 6 мільйонів осіб.

65 років минуло відтоді, коли спільними зусиллями був переможений фашизм, який приніс світу мільйони жертв. Після 1945 р. народи всіх країн, і, перш за все, ті, на долю яких випали найбільші страждання, сподівалися, що переможена не тільки фашистська військова армада, але і викоренена сама фашистська ідеологія. Однак цього не сталося.

Глобалізація світової економіки, міграція багатьох мільйонів людей з різних країн світу в регіони з більш високим рівнем економічного розвитку (перш за все, в країни Західної Європи і США), поширення націоналістичних і релігійних поглядів екстремістського толку і пов'язане з цим посилення міжнародного тероризму - все це викликало зростання ксенофобії, якого не уникли навіть найбільш розвинені держави. Дуже часто націоналістичні тенденції спираються на вже випробувану в минулому ідеологію. У результаті на початку ХХI століття в різних регіонах світу почастішали прояви ксенофобії, націоналізму, антисемітизму, расизму - всього того, що складає поняття "фашизм".

Неонацистські настрої ростуть у Росії - країні, яка відіграла основну роль у перемозі над фашизмом і втратила у війні мільйони своїх громадян.

За даними Московського бюро з прав людини, в Росії в першому півріччі 2010 р. було зафіксовано 90 нападів на ґрунті агресивної ксенофобії, 22 людини загинули і 105 поранені. За аналогічний період у 2009 р. було зафіксовано 43 загиблих і 168 постраждалих, у 2008 р. - 78 загиблих, 268 постраждалих.

Щорічно в Міжнародний день проти фашизму та антисемітизму проходять виставки, мітинги, демонстрації та інші заходи в пам'ять про жертви нацизму, жертв терору на національному, расистської, зокрема, антисемітській ґрунті.

tsn.ua


До списку

Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua
Офіційна скринька
Email: info@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси