Пріоритетність та статусність української мови в академічній спільноті ТНПУ

Пріоритетність та статусність

української мови

в академічній спільноті ТНПУ

Згідно з рішенням Вченої ради Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, у червні 2023 року реорганізовано шляхом об’єднання кафедру української мови і методики її навчання та кафедру загального мовознавства і слов’янських мов у кафедру української, польської мов та методики їх навчання.

Так, статтею 1 Закону України «Про вищу освіту» визначено, що автономія закладу вищої освіти – це самостійність, незалежність і відповідальність закладу вищої освіти у прийнятті рішень щодо розвитку академічних свобод, організації освітнього процесу, наукових досліджень, внутрішнього управління, економічної та іншої діяльності, самостійного добору та розстановки кадрів.

За приписами частини 2 та частини 3 статті 33 Закону України «Про вищу освіту» структурні підрозділи створюють рішенням Вченої ради закладу вищої освіти у порядку, визначеному цим Законом і Статутом закладу вищої освіти, а основними їх структурними підрозділами є факультети, кафедри, бібліотека.

Аналогічні положення містяться і в пункті 1.12. Статуту Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, яким, окрім вищевказаного, визначено, що кафедра – це базовий структурний підрозділ Університету та факультетів, який здійснює освітню, методичну та наукову діяльність за певною спеціальністю (спеціалізацією) чи міжгалузевою групою спеціальностей.

Отже, Вченою радою університету прийнято рішення без порушень та в межах чинного національного законодавства.

Однак, через незадоволені особисті амбіції окремих наших колег ними було ініційовано цілу кампанію з дискредитації цього рішення Вченої ради університету шляхом спекулювання на тему української мови, переведення дискусії з академічної в громадську та політичну площини, потенційного розпалювання міжнаціонального конфлікту та ворожнечі, протиставлення та маніпуляції фактами й історичними подіями, втягнення до цих процесів третіх осіб, не обізнаних повною мірою з обставинами прийняття рішення та його причинами, що спричинило суспільний резонанс.

З огляду на це та з метою уникнення ескалації ймовірного міжнаціонального конфлікту та ворожнечі, 12 липня 2023 року Вченою радою університету прийнято рішення про перейменування об’єднаного структурного підрозділу університету в кафедру української мови та славістики.

Незабаром відповідно до вимог чинного законодавства буде оголошено конкурс на посаду завідувача новоствореної кафедри.

Переконані, що це рішення зупинить подальші спекуляції та маніпуляції з боку зацікавлених осіб.

У ТНПУ за період його функціонування відбулося становлення не одного покоління українських філологів, учителів української мови та літератури, науковців, які послідовно та професійно пропагують вивчення рідної мови в різних куточках нашої держави та за її межами.

У важкі воєнні часи нам як ніколи потрібно бути єдиними у бажанні наблизити омріяну Перемогу та розвивати Українську державу в дружній європейській спільноті.

Українська мова, беззаперечно, була, є і буде пріоритетною та статусною в академічній спільноті Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка.

Пресслужба ТНПУ