ЗМІ про нас. Студент ТНПУ ім.В.Гнатюка став переможцем  конкурсу студентських робіт " Український визвольний рух" - фінал

ЗМІ про нас

Студент ТНПУ ім.В.Гнатюка став переможцем

 конкурсу студентських робіт "

Український визвольний рух" - фінал
17 грудня, Центр досліджень визвольного руху підбив підсумки конкурсу студентських наукових робіт «Український визвольний рух 1920‑х – 1950‑х рр.». Перемогу здобула робота Сергія Гуменного про протистояння втікачів із СРСР із органами охорони державного кордону міжвоєнної Польщі.


На фінал конкурсу, який відбувся у стінах Українського Католицького університету, з'їхалося 14 учасників (з-поміж 18, які брали участь), які змогли прибути до Львова. Хлопці та дівчата приїхали з усієї України: Київ, Харків, Южне (Одещина), Херсон, Тернопіль, Кам'янець-Подільський, Ніжин (Чернігівщина), Кривий Ріг, Маріуполь, Житомир, Вінниця, Полтава, Луцьк і, звісно ж, Львів і область.

Студентів привітали члени журі Володимир В'ятрович, Василь Стефанів і Руслан Забілий. Відкриваючи семінар, у своєму вітальному слові Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович зазначив, що цей конкурс вже ювілейний - 5-й поспіль, чий фінал проводиться у Львові вперше. Він наголосив, що на семінарі зібралися найсильніші історики з-поміж усіх, хто подавався, оскільки чимало робіт довелося відхилити через недотримання вимог.  

Декан Гуманітарного факультету УКУ Андрій Ясіновський висловив конкурсантам подяку за участь і побажав їм успіхів.

Студенти мали нагоду послухати кілька лекцій від членів журі. Володимир В'ятрович говорив на злободенну тему - спекуляцій у мас-медіа навколо польсько-українського конфлікту в часи Другої світової війни. Це процес він назвав «таблоїдизація історії» - коли ЗМІ визначають домінуючі теми в історичному знанні.

Лекція директора Центру досліджень визвольного руху та Генерального директора Національного музею-меморіалу жертв окупаційних режимів «Тюрма на Лонцького» Руслана Забілого називалася «Моральний кодекс повстанців». Історик розповів про те, якими якостями повинні були володіти бійці й командири повстанської армії, аби успішно воювати проти двох найсильніших військових потуг (Третього Райху та СРСР); якою  були дисципліна та система заохочень і покарань в УПА та навів низку епізодів того, як їх застосовували.

Третім виступав доцент кафедри нової і новітньої історії України Гуманітарного факультету УКУ Василь Стефанів і доповіддю «Духовенство ГКЦ і український визвольний рух 1920-1930-ті рр.». Він відтворив непрості стосунки, які існували між греко-католицькими священиками та українськими націоналістами, та їх намагання узгодити християнські цінності з боротьбою за незалежність України.

Перш ніж перейти до найочікуванішої частини - нагородження, учасникам конкурсу презентували магістерську програму з історії Українського Католицького університету.

Коли інтригу конкурсу було витримано, журі оголосило переможців. Перше місце в конкурсі «Український визвольний рух 1920-х - 1950-х років ХХ ст.» 2016 року зайняв Сергій Гуменний (Тернопільський національний педагогічний університет ім. Гнатюка) із роботою «Українці vs Корпус охорони прикордоння: радянсько-польський кордон як фактор українського національно-визвольного руху 1920-1930 х рр.».

Між іншим, Сергій не вперше брав участь у Конкурсі. 2013 року його робота «Втеча з "комуністичного раю": селянські переходи радянсько-польського кордону на початку 1930-х років» посіла третє місце. Приємно спостерігати таке вдосконалення учасників конкурсу.

Друге місце посіла стаття Петра Мухи (Національний університет «Львівська політехніка») «Картографування діяльності УПА в 40-х роках ХХ століття». Судді підкреслили прикладну цінність та перспективність цього дослідження в плані створення інтерактивних карт з історії УПА та Української революції 1917-1921 рр.

І третє місце дісталося Валентині Арабаджи (Донецький державний університет управлінння, м. Маріуполь) за роботу «Донбас у документах організації українських націоналістів». На думку конкурсної комісії, Валентина вперше розглянула проблему Донбасу під таким кутом: не історія підпілля в Донецькій обл., а саме тема Донбасу в документації визвольного руху.

Ці роботи набрали найвищі оцінки членів журі. Але, окрім них, кожен член журі вирішив відзначити по одному конкурсантові, чия робота хоч і не посіла призового місця, однак теж була виконана на високому рівні.

Провести конкурс та семінар на високому рівні було можливе завдяки злагодженій роботі всіх організаторів і партнерів Конкурсу: Центру досліджень визвольного руху, Українського Католицького університету, Інституту суспільних досліджень, Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького», Українського інституту національної пам'яті, Міністерства освіти і науки України за сприяння: Книжкового Клубу  "Клуб сімейного дозвілля", Асоціації випускників історичного факультету Київського національного університету імені Т. Шевченка, каналу "Еспресо" та Вічного фонду ім. Тиміша та Ґеновефи Шевчуків.


Ознайомитися зі статтями переможців та учасників конкурсу можна на сторінці Центру досліджень визвольного руху
galinfo.com.ua

До списку

Приймальна комісія
Тел. (098) 416-65-93 Тел. (063) 952-00-05 Тел. (0352) 53-39-58
Email: pk@tnpu.edu.ua

Гаряча лінія
Тел. (0352) 43-58-80 Email: pravo@tnpu.edu.ua
Ресурси