ЗМІ про нас. У День української писемності та мови шукаємо типові помилки у мовленні тернополян

ЗМІ про нас

У День української писемності та мови

шукаємо типові помилки

у мовленні тернополян

Люди не звертають уваги|, як говорять у громадському транспорті, супермаркеті чи просто на вулиці. 9 листопада, у день української писемності та мови, шукаємо типові помилки у мовленні тернополян.

У громадському транспорті підслухали такі помилкові фрази:
“Вибачаюся, я виходжу на слідуючій зупинці”,
“Буду чекати тебе коло Березіля”,
“Купи більшу половину курки”...

Як правильно, консультувалися з кандидатом педагогічних наук, доцентом кафедри української мови та методики її навчання ТНПУ ім.В.Гнатюка Ларисою Головатою.

Головата
- Перше речення неправильне цілком, - каже співрозмовниця. - Адже частка "-ся" позначає зворотність дії, тобто те, що робиш сам. Наприклад, вмиваюся - сам себе вмиваю. Тому краще говорити “пробачте”, "прошу вибачення", “перепрошую”, “вибачте”. У словосполученні “слідуюча зупинка”- слово "слідуюча" - калька з російської мови. Правильно - наступна зупинка. З “Березолем” теж часто виникають проблеми. Варто запам’ятати - слово відмінюється за тим же правилом, що й слова стіл, кінь.

У магазинах чи на ринку чуємо “Хто крайній в черзі за хлібом”. - Тут також є помилки, - запевняє пані Головата. - Крайній - це той, хто знаходиться на межі чогось. Тому, коли мова йде про чергу, правильно говорити - останній. “За хлібом” - теж неправильно. “За” використовуємо тоді, коли говоримо про напрямок руху. Наприклад, учениця пішла за вчителькою, щоб взяти карту. А у нашому випадку краще говорити "по хліб".

“Я дзвонив на рахунок роботи”, “Це вірна відповідь” - вихоплюємо з телефонних розмов.

- Напевно, людина хотіла показати свій високий рівень літературної мови, - припускає фахівець. - Адже зловживає словом “вірний”, яке означає відданий. Вірною може бути любов, дружба, а відповідь має бути лише правильною. Рахунок може бути в банку або ж під час футбольного матчу. Правильно буде висловитись так: “Дзвонив стосовно або щодо роботи

Юлія Савчук
te.20minut.ua