Хіміко-біологічний факультет ТНПУ провів круглий стіл «Чорнобильські дзвони» (ФОТО)
Хіміко-біологічний факультет ТНПУ провів

круглий стіл «Чорнобильські дзвони»

Рівно 35 років назад, 26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна катастрофа планетарного масштабу  – вибух на Чорнобильській атомній електростанції.

Це змінило життя цілого покоління, зробило місто Прип'ять і 30 км поліських лісів навколо радіоактивними на тисячі років.

Хіміко-біологічний факультет Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та ГО «Галицька екологічна асоціація» організували круглий стіл «Чорнобильські дзвони» в новому форматі. Нам вдалося запросити легендарну людину, яка досліджувала четвертий енергоблок, в минулому дозиметриста об’єкту «Укриття» ЧАЕС, інструктора навчально-тренажерного центру, власника YOUTUB каналу «Кофе со вкусом Чорнобыля» Олександра Валентиновича Купного.

О.В. Купний - в минулому дозиметрист об'єкту укриття ЧАЕС, журналіст.
О.В. Купний - в минулому дозиметрист об'єкту укриття ЧАЕС, журналіст

До нашого круглого столу долучилися студенти, викладачі хіміко-біологічного факультету, слухачі та методисти Тернопільського обласного відділення МАН України,
вчителі загальноосвітніх навчальних закладів, учні. Олександр Валентинович відповів на численні запитання.

Зокрема, учасників круглого столу цікавило:

1.Чи можна було уникнути аварії на Чорнобильській АЕС 26 квітня 1986 року?

2. Як Ви оцінюєте рівень знань і вмінь персоналу ЧАЕС і населення щодо дій в умовах радіаційної безпеки після аварії?

3. Чи доцільно, на вашу думку, було закривати ЧАЕС?

4.Чи становить небезпеку для довкілля виведена з експлуатації Чорнобильська АЕС в майбутньому?

5. Як близько пожежі, що сколихнули зону у 2020 року поширилися до об’єкту "Укриття" та місць зберігання відходів. Чи відбувся знову викид радіоактивних речовин?

7. Відомо, що викид радіоактивних речовин під час аварії ЧАЕС відбувався протягом достатньо довгого часу із різним радіонуклідним складом, що призвело до забруднення значної території. Які ми спостерігаємо наслідки Чорнобильської катастрофи в даний час?

7. Як Ви  можете прокоментувати британсько-американський міні-серіал «Чорнобиль» режисера Йохан Ренка?

8. Наскільки надійним є  так званий новий безпечний конфайнмент, спорудження якого розпочато у 2010 році і завершено у 2019 році?

Учасники круглого столу переглянули рідкісні кадри із шахти четвертого енергоблоку ЧАЕС та унікальні світлини зі станції.

Четвертий енергоблок ЧАЕС, 1987 р.

Шахта четвертого енергоблоку ЧАЕС, Слонова нога.
Шахта четвертого енергоблоку ЧАЕС, "Слонова нога"

Другим гостем круглого столу був голова Тернопільського відділення громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», ліквідатор, заступник начальника роти пожежних машин Деркач Олександр Станіславович.

О.С. Деркач - голова громадської організації інвалідів Союз Чорнобиль України, ліквідатор аварії  1986-1987 рр.
О.С. Деркач - голова громадської організації інвалідів Союз Чорнобиль України, ліквідатор аварії  1986-1987 рр.

Олександр Станіславович розказав про діяльність організації, недавню поїздку в зону відчуження, проблеми створення музею «Чорнобиль» в м. Тернополі, а також запропонував співпрацю викладачів і студентів факультету з  метою висвітлення наслідків Чорнобильської катастрофи.

Викладачі хіміко-біологічного факультету не залишаються осторонь цієї проблеми. Декілька років тому було упорядковано збірник спогадів евакуйованих і ліквідаторів аварії на ЧАЕС (редактор доц. Гуменюк Г.Б.).

Організатор круглого столу доц. Гуменюк Г.Б.

Дякуємо декану хіміко-біологічного факультету доктору біологічних наук, професору  Дробик Н.М.
Дякуємо декану хіміко-біологічного факультету доктору біологічних наук, проф.Дробик Н.М.

Організатори висловлюють подяку за допомогу в організації круглого столу декану хіміко-біологічного факультету доктору біологічних наук, професору  Дробик Н.М., завідувачу кафедри загальної біології та методики навчання природничих дисциплін Грубінку В.В.

Голова профбюро хіміко-біологічного факультету
кандидат біологічних наук, доцент Гуменюк Г.Б.,

заступник декана з виховної роботи,
кандидат педагогічних наук, доцент Москалюк Н.В.,