Викладачі кафедри журналістики ТНПУ були учасницями проєкту ПРООН «Права людини для України»
Викладачі кафедри журналістики ТНПУ

були учасницями проєкту

ПРООН «Права людини для України»

Упродовж двох днів, 17-18 вересня, проходила стратегічна сесія випускників Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики. Серед учасниць були доцентки кафедри журналістики Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка Олеся Мединська, Тетяна Решетуха та Ганна Йордан.

Академія є спільною ініціативою Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Центру прав людини ZMINA та проєкту ПРООН «Права людини для України», який впроваджується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Данії.

З вітальним словом виступили директор Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, професор Володимир Різун, керівниця проєкту ПРООН «Права людини для України» Світлана Колишко, голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко та голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Урочисте привітання учасників сесії

Урочисте привітання учасників сесії стратегічного планування змін у журналістській освіті на цінностях прав людини завершилося врученням сертифікатів про закінчення ІІІ Академії і подяк випускникам І і ІІ Академій.

Вручення подяки Мединській О.Я.

Вручення сертифіката Решетусі Т.В.

Вручення сертифіката Йордан Г.М.

Під час заходу керівниця проєкту ПРООН «Права людини для України» Світлана Колишко та голова правління Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик презентували результати дослідження «Що українці знають і думають про права людини. Оцінка змін» (2016–2020).

Постійний супровід учасників з освітніх питань забезпечили доцент Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Костянтин Шендеровський і журналістка, координаторка Академії, ZMINA Ірина Виртосу.

Для формування актуалізованого правозахисного порядку денного був обраний формат «Світове кафе». З учасниками сесії працювали координатор Проєкту «Без кордонів» Максим Буткевич, голова Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник, голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик.

Робота в групах

Важливим етапом зустрічі було стратегічне планування змін у журналістській освіті на цінностях прав людини на найближчі два роки. Для цього учасники поділилися на групи, щоб актуалізувати наміри та встановити пріоритети. Фасилітаторами виступили журналіст, медіатренер, викладач Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Андрій Юричко та медіатренерка (регіон Східної Європи та Центральної Азії), директорка ГО «Пенітенціарна ініціатива», координаторка з технічної допомоги Євразійської коаліції зі здоров’я, прав, гендерного та сексуального різноманіття (Таллінн) Олена Герман.

Під час зустрічі розроблено дорожню мапу співучасті викладачів та викладачок журналістики університетів України щодо змін в журналістській освіті на цінностях прав людини.
Координатор Академії Костянтин Шендеровський сподівається, що напрацювання учасників пошириться на всі кафедри журналістики.

— Нам потрібно розширювати кордони: підтримувати спільноту не тільки як викладачів, а вже як експертів та експерток із прав людини. Я неодноразово зауважував, що те студентство, яке брало участь у наших конкурсах, фестивалях, має вже сформовані професійні межі. Це зовсім інше студентство. Для них цілком нормально обговорювати ситуацію і помічати в ній порушення прав людини. Коли студентство здатне до такого аналізу, ми маємо якісно іншу журналістику, — переконаний Костянтин Шендеровський.

Представлення проєкту

Дотримання прав людини є ключовою національною ідеєю всіх демократичних країн світу. Україна також повинна стати правовою державою. Тому потрібно активно розвивати правозахисну/адвокаційну журналістику, здійснювати медіадіяльність, основану на цінностях прав людини. Місія випускників Академії полягає у підвищенні обізнаності студентів-журналістів у сфері прав людини, рівності та недискримінації, формуванні вміння ідентифікувати порушення державою та її інститутами влади прав людини. Сподіваюсь, що спільні напрацювання щодо змін у журналістській освіті на цінностях прав людини будуть реалізовані. Дякую координаторам Академії Костянтину Шендеровському та Ірині Виртосу за можливість отримати безцінний досвід та впроваджувати його в навчальний процес. Це була своєрідна платформа для обміну знаннями, досвідом, окреслення спільних напрямів діяльності, налагодження конструктивної взаємодії між кафедрами журналістики різних ЗВО, — поділилася думками Олеся Мединська.

Судентка групи Ж-21
Сподар Діана