Засідання програмних рад,   зустріч із стейкхолдерами, роботодавцями  і здобувачами вищої освіти освітньо-наукової  і освітніх програм кафедри історії України, археології   та спеціальних галузей історичних наук (ФОТО)

Засідання програмних рад,

зустріч із стейкхолдерами, роботодавцями

і здобувачами вищої освіти освітньо-наукової

і освітніх програм кафедри
історії України, археології

та спеціальних галузей історичних наук

16 грудня 2021 р. відбулося спільне засідання членів програмних рад та гарантів освітніх програм: спеціальності 032 «Історія та археологія» (першого, другого та третього освітнього рівнів вищої освіти) а також 014.03 «Середня освіта (історія)» другого рівня вищої освіти у режимі онлайн.

Модерував зустріч завідувач кафедри історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук, доктор історичних наук, професор Бармак М. В.

Учасники засідання

Гаранти освітніх програм: доктор історичних наук, доцент Кліш А.Б., доктор історичних наук, професор Бармак М.В., доктор історичних наук, професор Зуляк І.С., доктор історичних наук, доцент Старка В.В. презентували освітньо-наукову і освітні програми, акцентували увагу на загальних відомостях про них, історію розроблення та впровадження у навчально-вихований процес на історичному факультеті.

Представлення змін до освітніх програм від їх гарантів

У ході дискусії зауважено на тому, що освітньо-наукова і освітні програми підготовлені із врахуванням потреб здобувачів першого другого і третього рівнів вищої освіти. Їх Унікальність полягає у тому що, майбутні фахівці можуть сформувати широкий спектр компетенцій шляхом проєктування індивідуальної траєкторії навчання та досліджень, поєднувати наукову роботу з практичною діяльністю, проходити наукове стажування в зарубіжних та українських закладах вищої освіти, з якими укладено угоди про академічну мобільність та співпрацю.

Наголошено на тому, що особливістю освітньо-наукової і освітніх програм те, що вони передбачають інтеграцію навчальної роботи з науковим дослідженням, практичною діяльністю під час проведення археологічних розкопок, здійснення пошуку та досліджень в архівах, бібліотеках як України так і за кордоном. Названі можливості створюють унікальні умови для набуття універсальних навичок вченого, які скеровані на якісне виконання наукового дослідження і можливість у подальшому самореалізуватися.

Пропозиції та рекомендації щодо вдосконалення освітніх програм: спеціальності 032 «Історія та археологія» (першого, другого та третього освітнього рівнів вищої освіти) а також 014.03 «Середня освіта (історія)» другого рівня вищої освіти висловили зовнішні стейкголдери: Ягодинська Марина Олександрівна, директорка Тернопільського обласного центру охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини, Полянський Федір Іванович, директор Державного архіву Тернопільської області, Ткач Володимир Михайлович, директор Тернопільського регіонального центру підвищення кваліфікації, Ковбасюк Ярослава Ярославівна, директорка гімназії імені Романа Завадовича (м. Зборів).

Викладачі випускової кафедри – кандидат історичних наук, Богдан Степанович Строцень та Богдан Миколайович Баран наголошували на важливості збільшення обсягу археологічної практики, що дозволяло б повною мірою забезпечувати якісну підготовку фахівців.

Окрім того, висловлювали своє бачення розвитку освітньої програми 032 «Історія та археологія» й внутрішні стейкголдери зі складу здобувачів вищої освіти. Так, Світлана Цвид приділила увагу важливості збільшення кількості годин на вивчення іноземної мови, Ірина Паньків запропонувала збільшити обсяг вивчення української мови й кількості практичної складової з архівознавства та музеєзнавства. Назарій Данильчук вважає за необхідне більш поглиблено вивчати окремі теми з курсу «Спеціальні історичні дисципліни».

Процес голосування на засіданні

Учасники засідання підтримали пропозицію щодо активного використання неформальної освіти у навчально-виховному процесі. Присутні відзначали високий рівень функціонування освітньо-наукової і освітніх програм, підготовлених кафедрою історії України, археології та спеціальних галузей історичних наук. Належна комунікація гарантів освітньо-наукової і освітніх програм зі стейкхолдерами, роботодавцями і здобувачами трьох рівнів вищої освіти створила сприятливе середовище для практичної реалізації пропозиції, розвитку загальних та фахових компетентностей задля забезпечення підготовки кадрів вищої кваліфікації для здійснення науково-дослідницької, науково-організаційної та практичної діяльності в університеті.

Професор Микола Бармак,

кафедра історії України, археології