Навчання в умовах війни очима студентів (ФОТО)
Навчання в умовах війни очима студентів

З 24 лютого в Україні триває повномасштабна війна. Навчальний процес був призупинений, але його поступово відновлюють виші нашої країни. Чи важко студентам здобувати знання в таких умовах?

Ми поспілкувались зі студентами різних ЗВО та дізнались, як вони адаптуються до навчання в період війни.

«Я хочу отримувати знання не під звуки сирен», – Інна, студентка Хмельницького університету управління та права ім. Л. Юзькова

Інна

Як ти ставишся до того, що університет відновив навчальний процес у період війни в країні?

Зараз моя увага зосерджена на останніх подіях, що відбуваються в країні. Приділяти навчанню увагу, як ранішеважко. Я хочу отримувати знання не під звуки сирен. Тому моє ставлення до цього негативне. Таке рішення мені не до вподоби.

Під час повітряної тривоги ти від’єднуєшся від онлайн-заняття?

Хочу почати з того, що на цей момент я в Житомирі, оскільки тут проживаю. Переважно в моїй групі навчаються студенти з Хмельницького. Коли в місті тривога, то змушена від’єднуватись від занять. Це моя безпека і я не хочу нею нехтувати. Це дуже вибиває з колії, оскільки потім матеріал потрібно опрацьовувати самостійно. Буває таке, що сирена триває довго і на пару я взагалі не в змозі доєднатись. Проте коли в Хмельницькому повітряна тривогавід’єднуюються всі. Навчання під звуки сиренце те, чого хочеться найменше.

Інно, чому ти, все ж таки, відвідуєш пари?

Я намагаюсь відвідувати онлайн-заняття, адже зараз опускати руки це зовсім не варіант. Важко всім українцям. І набагато важче тим, хто перебуває в містах, де тривають жахливі бої. Люди не можуть навіть виїхати, бо перебувають під завалами. Однак ми повинні бути сильними та в жодному випадку не впадати у відчай.

«Навіть віртуальне спілкування дає розуміння того, що в житті залишилося місце чомусь звичному», — Маргарита, студентка Національного авіаційного університету.
Маргарита

Чи відновився навчальний процес у НАУ?

З початком воєнних дій на території України у студентів розпочались вимушені канікули. З 4 квітня навчання в Києві відновлюється. Не виключенням є Національний авіаційний університет. Навчання відбуватиметься в дистанційній формі.

Які зміни відбулись у навчальному процесі?

Дозволяється скорегувати розклад для студентів, які цього потребують. За потреби виконані матеріали можна надсилати пізніше. Завдання виконуємо без дедлайнів. Я вважаю, що навчання зараз не є найнеобхіднішим. Однак, навіть віртуальне спілкування дає розуміння того, що в житті залишилося місце чомусь звичному.

Що робити студентам, які не в змозі навчатись?

Якщо студент перебуває в зоні бойових дій, то потрібно брати академічну відпустку. Після цього навчання розпочнеться лише в наступному році. Такий варіант підходить не всім. Студенти, які не беруть академічну відпустку, можуть звернутись до адміністрації. Для них внесуть зміни до розкладу. Після цього відбуватиметься відпрацювання. До кінця серпня вони повинні опрацювати матеріал, який є в навчальній програмі курсу.

«Навчання – це вихід з ситуації, який може врятувати від психологічного тиску і бездіяльності», – Катерина, студентка Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка

Катерина

Як ти ставишся до того, що навчаєшся в умовах війни?

Я вважаю, що це нормально і класно. Це займає великий відтинок часу молоді, яка відчуває значний психологічний тиск. Саме навчання може допомогти вийти з психологічної кризи і не дає загнати себе в кут. Навчанняце вихід з ситуації, який може врятувати від психологічного тиску і бездіяльності.

Катю, знаю, що ти поєднуєш навчання і волонтерство. Тобі важко?

Займаюсь волонтерством з перших днів війни. Спочатку працювала в інформаційному штабі організації «Правий сектор». Ми робили матеріали на сайт й поширювади правдиву інформацію щодо останніх подій в Україні. У Тернополі я працюю в волонтерському штабі «Дім ветерана». Ми в основному відправляємо амуніцію на східні й центральні терени України. Також ми пишемо дописи, поширюємо рекламу, замовляємо білборди. Робимо усе для того, щоб світ дізнався, що відбувається в нашій країні.

Насправді поєднувати навчання та волонтерство дуже складно. У будь-яку хвилину може виникнути ситуація, коли мені потрібно написати матеріал. Часто доводиться відпрошуватись та працювати пари. На щастя, в нашому університеті викладачі підтримують студентів та сприяюють їхній волонтерській роботі.

Студентка групи Ж-21

Анна Янко