Відбулось засідання Комісії з внутрішнього забезпечення якості історичного факультету ТНПУ

У вівторок, 19 квітня 2022 р. в онлайн форматі відбулося засідання Комісії з внутрішнього забезпечення якості історичного факультету. Основним фокусом обговорення стало внесення змін і доповнень в освітні програми, які діють на факультеті, зокрема,  на бакалаврському рівні – Середня освіта (Історія; Історія та правознавство; Історія та англійська мова), Історія та археологія, Філософія (Аналітика суспільних процесів); магістерському – Середня освіта (Історія), Історія та археологія, Філософія (Аналітика суспільних процесів), Релігієзнавство; третьому освітньо-науковому рівні (доктор філософії) – Історія та археологія.

Голова Комісії з внутрішнього забезпечення якості к.і.н, доц. Валіон О. П. наголосила на важливості та необхідності модернізації ОП, враховуючи потреби ринку освітніх послуг, тенденції у розвитку науки, галузевого та регіонального контексту, досвіду національних і закордонних ЗВО, що передбачає постійну взаємодію із внутрішніми і зовнішніми стейкхолдерами, роботодавцями, усіма зацікавленими в підготовці компетентних фахівців, особами. Акцентовано на особливостях процедури перегляду ОП, відображеної в нормативно-правових документах ТНПУ.

Гарант ОП Історія та археологія (бакалаври) д.і.н., доц. Кліш А. Б. зауважив, що при формуванні нової редакції освітньої програми на 2022 рік, враховано рекомендації, висловлені під час акредитації, яку нещодавно проходила ОП. Зокрема, включено до переліку обов’язкових компонентів ОП професійної підготовки ОК з Основ наукових досліджень. Д.і.н, проф. Бармак М. В., гарант ОП Історія та археологія (магістри) наголосив на поетапному вдосконаленні освітньої програми шляхом внесення пропозицій внутрішніх і зовнішніх стейкхолдерів, висловлених у ході засідання Програмної ради, результатів моніторингових опитувань, засідань кафедри. Зазначив про розміщення необхідної інформації щодо реалізації ОП у відкритому доступі на сайті університету для підвищення транспарентності обговорення зауважень та пропозицій зацікавлених осіб. Гарант ОП Історія та археологія третього (освітньо-наукового) рівня для докторів філософії (PhD) д.і. н., проф. Зуляк І. С. ознайомив з особливостями перегляду освітньої програми, розкрив досягнення окремих вихованців у науковій роботі, насамперед, публікації праць у наукометричних базах Web of Science та Scopus.
Гарант ОП Середня освіта (Історія) магістерського рівня д.і.н, доц. Старка В. В. наголосив на актуальності вивчення історичної науки в шкільній та університетській освіті на сучасному етапі, окреслив необхідність органічного поєднання історії України та всесвітньої історії для якісної підготовки фахівця-історика. Член Комісії з внутрішнього забезпечення якості історичного факультету доц. Федорів І. О. вказала на необхідність збільшення кредитів на педагогічну практику для магістрантів ОП.

Гарант ОП Релігієзнавство д.і.н., проф. Бистрицька Е. В. наголосила на залученості до реалізації освітньої програми представників різних релігійних організацій, стейкхолдерів, акцентувала на практичній зорієнтованості ОП, можливостях проходження магістрантами-релігієзнавцями частини виробничої практики за кордоном, що свідчить про її високу якість.

До перегляду ОП залучені здобувачі вищої освіти безпосередньо та через органи студентського самоврядування як партнери. Член Комісії з внутрішнього забезпечення якості студент 3 курсу Федоров Назар вказав на важливість моніторингових досліджень у встановленні зворотнього зв’язку щодо якості навчання та викладання на ОП. У контексті дистанційного навчання висловив пропозицію про урізноманітнення форм самостійної та індивідуальної роботи на освітніх програмах.
Заступник декана доц. Секо Я. П.  фахово окреслив необхідність синхронізації змін і доповнень освітніх програм із навчальним планом, наголосив на потребі в його оптимізації та раціоналізації у відповідності з сучасними вимогами. Запропонував включити для студентів I курсу бакалаврських спеціальностей дисципліну: “Університетські студії”.

Учасники дискусії прийшли до висновку, що сучасні освітні програми, які реалізуються на історичному факультеті ТНПУ, – це інноваційний продукт, котрий створює широкі можливості для якісної підготовки компетентних та конкурентоспроможних фахівців-гуманітаріїв, а їх систематичний перегляд сприяє формуванню культури якості освітнього процесу.

Голова Комісії з
внутрішнього забезпечення якості
історичного факультету доц. Валіон О. П.