Студенти-журналісти ТНПУ навчалися професійно висвітлювати воєнну тематику (ФОТО)

Студенти-журналісти ТНПУ навчалися

професійно висвітлювати воєнну тематику

У четвер, 28 квітня 2022 року, студенти першого курсу спеціальності «Журналістика» ТНПУ стали слухачами онлайн-лекції «Як висвітлювати війну у власній країні і залишатися професіоналом?».  Ініціаторкою долучення до заходу була кандидатка філологічних наук, доцентка кафедри журналістики Олеся Ярославівна Мединська.

Практичну лекцію для медійників, студентів факультетів журналістики та усіх зацікавлених організовано Комісією з журналістської етики. Спікеркою зустрічі стала Наталія Гуменюк – журналістка, документалістка, директорка Лабораторії журналістики суспільного інтересу, авторка книги «Загублений острів. Книга репортажів з окупованого Криму».

Наталія Гуменюк – українська журналістка, документалістка, директорка Лабораторії журналістики суспільного інтересу

З вітальним словом виступив модератор заходу Андрій Куликов – голова Комісії з журналістської етики, журналіст, редактор, радіо-, телеведучий, медіаексперт та медіатренер. Він представив учасникам лекторку, частково висвітлив її діяльність та оголосив питання, які будуть порушуватися:
- «Як висвітлювати війну у власній країні і залишатися професіоналом?»,
- «Які червоні лінії існують під час роботи журналіста на війні?»
- «Чому важливо фіксувати все, що відбувається з країною, через призму людських доль?».

Модератор зустрічі Андрій Куликов

Свою розмову Наталія Гуменюк розпочала з розповіді про власний досвід написання журналістських матеріалів на воєнну тематику, зокрема для закордонних ЗМІ. За її словами, під час війни кожен має виконувати свою місію. «Чи можна залишатися професіоналом, висвітлюючи війну в своїй країні? Не те, що можна, а треба. У кожного свій фронт. Лікарі, армія, політики – усі мають діяти професійно. Кожен має залишатися в своїй ролі», – зазначає лекторка.

Журналістка зауважила, що російсько-українська війна має певні особливості. «Цю війну висвітлювати набагато простіше з точки зору етики та інших  моральних дилем, тому що вона надзвичайно «чорно-біла». Але не кожна війна є такою», – уточнює експертка.  Опісля вона розкрила питання дотримання журналістських стандартів в умовах війни. На її думку, висвітлювати події потрібно якомога менш емоційно, адже «для цього є інші люди».

Спікерка акцентувала на безпеці журналістів у період війни. «Жоден медіаматеріал не є вартим людського життя і будь-яких ризиків можна уникнути. Мені дуже шкода, що загинули журналісти, які намагалися висвітлювати воєнні злочини російських військ у Маріуполі та Бучі. Але навіть їх репортаж, на жаль, не змінив би того, що відбувалося там, не врятував би людей у цих місцевостях», – каже документалістка. Наталія Гуменюк закликає не соромитись дізнаватися про правила безпеки роботи журналіста у зоні бойових дій.

Лекторка висвітлила специфіку воєнної фотожурналістики, дала цінні поради щодо особливостей роботи з людьми, які пережили травматичний досвід. Вона зазначила, що саме людські історії є «червоною ниткою» у висвітленні конфлікту.

Згодом Наталія Гуменюк дала відповіді на запитання учасників: «Чи варто медійникам уникати лексем орки, рашисти, рашизм тощо, оскільки така лексика стала загальновживаною, але все ж чи відповідає це професійним журналістським стандартам?», «Як ставитися до інформації з колаборантських «органів влади»?», «Чи має журналіст право дискредитувати українську армію заради людської історії?» та інші.

Наприкінці лекторка зробила анонс свого майбутнього проєкту спільно з Віденським інститутом гуманітарних досліджень щодо збереження історії сучасної України, додавши, що буде присутня фінансова підтримка для журналістів.

«У межах вивчення навчальної дисципліни «Журналістський фах: новинна журналістика і репортерська діяльність» студенти  взяли участь у практичній лекції, на якій актуалізувалися важливі питання щодо професійного висвітлення російсько-української війни. Це має вагоме значення для формування фахових компетентностей здобувачів вищої освіти, оволодіння ними прикладними засадами журналістської діяльності. Лекція була пізнавальною та інформативно насиченою», зазначає Олеся Ярославівна Мединська.

Учасники онлайн-лекції

Своїми враженнями від заходу поділилася студентка групи Ж-11 Світлана Городецька: «Практична лекція була надзвичайно доречна у теперішній час. Журналістка не тільки розповідала, як правильно висвітлювати війну у країні, а й ілюструвала прикладами з власного досвіду. Ця лекція – хороша можливість ще раз обговорити актуальні проблеми сьогодення».

«Я, як волонтер, дізнався багато корисного з лекції Наталії Гуменюк, зокрема те, як саме потрібно розмовляти з внутрішньо переміщеними особами. Гадаю, що цей захід міг бути корисним для кожного українця, а не лише для журналістів», – відгукується про дискусію староста групи Ж-11 Назар Голуб.

Студентка групи Ж-11

Канюка Ірина