Навчальна практика майбутніх журналістів ТНПУ: виклики воєнного стану

Навчальна практика

майбутніх журналістів ТНПУ:

виклики воєнного стану

Цьогоріч практика студентів спеціальності «Журналістика» розпочинається у день професійного свята – 6 червня. Його медійники відзначають з 1994 р. у день прийняття Спілки журналістів України до Міжнародної федерації журналістів. Молодому поколінню потрібен власний досвід: щоби поступово увійти у професію, набути навичок збору й упорядкування інформації, написання текстової частини, добору та створення візуального ряду (фото, рисунків, інфографіки), запису аудіоматеріалів, проведення зйомок та б. ін.

Навчальний план та освітня програма з підготовки бакалаврів журналістики передбачають щорічне практикування впродовж трьох тижнів на 1-3-му курсах та 8-тижневе – на четвертому. Зміст практик залежить від виду медіа, в яких вона проходитиме. В онлайн-виданні важливі вивчення специфіки електронних медіа регіону, практикування різних форм подачі матеріалів, з’ясування можливостей застосування мультимедійності, гіпертекстуальності, інтерактивності. На радіо практиканти ознайомлюються з його форматом, структурою, обов’язками працівників організації, набувають навичок у створенні інформаційних та аналітичних матеріалів, навчаються працювати у редакції новин тощо. В телеустановах практика присвячена виробленню навичок роботи ведучого, диктора, кореспондента, репортера, підготовці випусків новин, інших телепередач.

Щоразу, направляючи студентів у редакції регіональних медіа, колектив профільної кафедри проводить консультацію. Одним із важливих питань є розкриття мети, завдань і змісту практики, які мають певні особливості на кожному етапі навчання. Наприклад, для першокурсників актуально набути практичних навичок роботи кореспондента, написання інформаційних матеріалів, вивчення структури та організації роботи редакції газети / журналу.

Порівняно з коронавірусними роками, коли почасти студенти проходили практику дистанційно, у 2022-му постали нові виклики, спричинені війною проти України. У цьому контексті актуальною є інформація про безпеку журналіста під час воєнного стану. Рекомендації щодо безпечного проходження практики систематизовано у презентації «Журналістські стандарти та безпека журналіста під час воєнного стану» та розміщено на платформі Moodle у розділі «Навчальна практика» для кожного курсу студентів-журналістів.

Дотримання правил медіабезпеки сьогодні – це актуальна вимога часу. На проведеній 3 червня консультації для студентів 1-3 курсів було наголошено на правилах роботи журналістів та журналісток, а отже і студентів-практикантів, у період воєнного стану в Україні, які затверджені Наказом № 73 від 3 березня 2022 р. Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Цей документ регулює порядок акредитації представників ЗМІ під час воєнного стану, визначає перелік інформації, яку не можна розголошувати, встановлює порядок роботи журналістів в зоні ведення бойових дій.

З огляду на воєнний стан і ситуацію в країні студенти отримали рекомендації щодо безпечного проходження практики:

• Плануйте час на виконання редакційних завдань і відряджень таким чином, щоб до початку комендантської годин (у більшості регіонів України – до 23.00) повернутися додому.

• Під час повітряної тривоги негайно пройдіть в укриття, а за їх відсутності – дотримуйтесь «правила двох стін».

• Дотримуйтесь вимог щодо переліку інформації, яку не можна розголошувати, бо це може призвести до обізнаності противника та негативно вплинути на виконання бойових завдань ЗСУ.

• Пам’ятайте, що журналіст, а тим більше студент-практикант, має право відмовитися від редакційного завдання, якщо його виконання є потенційно небезпечним. За будь-яких конфліктних ситуацій терміново контактуйте з методистами практики.

• Пам’ятайте про вибухонебезпечні предмети, які можуть залишати ДРГ по всій території країни. Їх мета в першу чергу – посіяти паніку серед мирного населення. Світовий досвід засвідчує: часто такі предмети для більшого резонансу залишають коло редакцій чи надсилають у ЗМІ. Не чіпайте невідомі предмети і при найменших підозрах звертайтесь у правоохоронні органи.

Попри складну й напружену обстановку в країні, викладачі кафедри журналістики, які є методистами практики, очікують від своїх студентів, як завжди, змістовних, яскравих, професійних матеріалів. А практикантам бажають цікавих знайомств, резонансних тем, власного позитивного досвіду в опануванні фаху журналіста.

Наталія Дащенко – доцентка, к. філол. н.,

Тетяна Решетуха – доцентка, к. н. із соціальних комунікацій