Вісті з науково-дослідної лабораторії шкільного підручника ТНПУ

Вісті з науково-дослідної лабораторії
шкільного підручника ТНПУ

2 червня 2022 року в Інституті модернізації змісту освіти МОН України відбулася робоча нарада щодо підготовки методичних рекомендацій із розробки навчальних посібників для учнів 1-2 класів для закладів загальної середньої освіти. Така нарада була зумовлена тим, що Комітет Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій рекомендував МОН України забезпечити з 2023 року для 1 класу, а з 2024 – щорічне видання навчальних посібників у кількох частинах для учнів 1 та 2 класів закладів загальної середньої освіти замість підручників з української мови та читання і математики.

З огляду на те, що якість підручників і посібників для Нової української школи лише частково задовольняє запити педагогічної і батьківської спільноти (Звіт Державної служби якості освіти України) в аспекті відповідності віковим особливостям молодших школярів, їх спрямованості на посилення практичного складника в освітньому процесі, розглядається пропозиція розроблення нового виду навчального видання – навчального посібника, який інтегруватиме функції підручника і робочого зошита. Відтак актуалізується проблема з’ясування сутності цього виду навчальної літератури, вимог до його розроблення і створення.

У робочій нараді взяли участь представники Міністерства освіти і науки України, відділу наукового та навчально-методичного забезпечення змісту освіти в Новій українській школі Інституту модернізації змісту освіти, відділу початкової освіти ім.О.Я.Савченко Інституту педагогіки НАПН України, лабораторії психології навчання ім.І.О.Синиці Інституту психології імені Г.С.Костюка НАПН України, Української академії друкарства.

Початок робочої наради
Під час робочої наради

У рамках Договору про співпрацю між науково-дослідною лабораторією шкільного підручника Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка та зазначеним відділом Інституту модернізації змісту освіти наш університет представляла доктор педагогічних наук, професор, завідувач лабораторії Кодлюк Ярослава Петрівна. Тема виступу: «Навчальний посібник для молодших школярів: підходи до розроблення і створення». Доповідач висловила авторське бачення призначення, функцій та структури цього нового виду навчальної літератури; окреслила проблемні аспекти його змістового наповнення.

Науково-дослідна лабораторія
шкільного підручника ТНПУ