До 145-річчя від дня народження Степана Рудницького студенти географічного факультету ТНПУ мали тематичну екскурсію (ФОТО)

До 145-річчя від дня народження
Степана Рудницького
студенти географічного факультету ТНПУ
мали тематичну екскурсію

У цьому році маємо кілька ювілейних дат в історії нашого краю. Зокрема виповнилось 150 років від дня народження Соломії Крушельницької та 130 р. Йосипу Сліпому. Але для географічної спільноти особливе значення має 3 грудня. У цей день відзначаємо 145-ту річницю від дня народження нашого видатного земляка, засновника української наукової географії – Степана  Львовича Рудницького.

Родина Рудницьких тісно зв’язана з культурним життям нашого краю. Так, дід майбутнього академіка (Деонізій) був греко-католицьким священником в с. Августівка, а батько (Лев) – вчителем географії та історії у Тернопільській гімназії.

Степана Львовича ми багаторазово згадували при вивченні різних географічних дисциплінах. Сфера його наукових інтересів була надзвичайно широкою: від геоморфологічних досліджень у долині Дністра, до заснування наукового інституту географії та картографії у Харкові. Життя Рудницького тісно пов’язане з нашим містом. Саме тут він розпочинав навчання у гімназії. Після закінчення університету повернувся у Тернопіль на посаду вчителя.

Наша група (СОГ-31), разом із куратором доц. П.М.Дем’янчуком, вирішили покласти квіти до меморіальної таблиці Степана Рудницького на знак вшанування його пам’яті. Ця ідея за кілька тижнів розвинулась і переросла у тематичну екскурсію «Тернопіль у житті Степана Рудницького». Екскурсію провів доц. Б. Б. Гавришок. До неї приєднались також магістранти-географи.

Покладання квітів до меморіальної таблиці магістранткою Глущишин Д.

Екскурсія охопила три локації й дозволила систематизувати і розширити наші знання про Тернопіль та академіка Степана Рудницького. Розпочали її з Тернопільського обласного краєзнавчого музею, підтримавши, таким чином, багаторічну традицію співпраці. Наукові працівники музею Антоніна Баран та Любов Катеринюк познайомили нас із цікавими експонатами тематичної експозиції, докладно розповіли історію стола, за яким працювали три академіки, ознайомили з іншими експонатами, які належали родинам Дністрянських та Рудницьких. Особливу увагу звернули на трагічну долю академіка С.Рудницького, страченого комуністичним режимом у листопаді 1937 р в ур. Сандормох. І навіть відключення електроенергії не стало на заваді нашій екскурсії. Огляд виставки продовжили при світлі ліхтариків. Про окремі аспекти наукової діяльності Рудницького розповіли П.М.Дем’янчук та Б.Б.Гавришок. Ми також дізнались про багаторічну традицію, започатковану І.Л.Дітчуком, – можливості для кращих студентів символічно попрацювати за столом Рудницького. Пригадали й участь Миколи Мушинки у дослідженні творчості Володимира Гнатюка, ім’я якого носить наш улюблений університет.

Слухаємо екскурсію

Брінджак Н. за столом Рудницького

Після екскурсії у музеї

Наступна локація – меморіальна таблиця Степана Рудницькому на будинку за адресою бульвар Шевченка, 2. Тут Богдан Гавришок розповів про історію цієї частини міста та про події квітня 2007 р., коли стараннями Миколи Мушинки та Ігоря Дітчука було вшановано пам’ять земляка-географа. У спеціально відведене місце поклали заздалегідь придбані жовті і блакитні квіти. Не оминули увагою й брата Степана Рудницького – письменника Юліана Опільського.

Завершили екскурсію біля місця, де стояла Перша державна гімназія м. Тернополя. Саме тут навчався майбутній академік упродовж 1887 – 1890 рр., а згодом, у 1902 – 1903 рр., – працював вчителем. З розповіді Б.Гавришка дізнались про особливості навчального процесу наприкінці ХІХ століття та про видатних випускників цієї гімназії. Вирішили організувати ще одну тематичну екскурсію.

Студенти-географи біля дошки Рудницького

Висловлюємо подяку Тернопільському обласному краєзнавчому музею за цікаву екскурсію та сподіваємось на подальшу плідну співпрацю.

Магістрантка групи мСОГ-11 Діана Глущишин,

студентка групи СОГ-31 Ніна Брінджак