До глибин духовності: на географічному факультеті ТНПУ вирішили відвідати Архикатедральний собор  (ФОТО)

До глибин духовності:
на географічному факультеті ТНПУ
вирішили відвідати

Архикатедральний собор

Під час екскурсії, присвяченої академіку Рудницькому, у нас виникла ідея організувати ще один похід. Дід Степана Рудницького – Деонісій був греко-католицьким священником, гімназія стояла біля католицького храму. От і надумали ми більше дізнатись про споруду собору та про історію святої матінки католицької церкви.

От так, майже спонтанно, студенти групи СОГ-31 та магістранти-географи вирішили відвідати Архикатедральний собор. Екскурсію «Велич тернопільської катедри» провів доцент Богдан Гавришок.

Розпочали з огляду фасаду. Поговорили про скульптури роботи Р.Вільгушинського та вельми оригінальні шатрові дахи на вежах. Було холодно, у повітрі літали поодинокі сніжинки. Тому, для продовження екскурсії пішли знайомитись з експозицією музею «Сакральний Тернопіль», що знаходиться в крипті на глибині 5 метрів під собором. Ми лиш недавно отримали залік з релігієзнавства, тому екскурсія переросла в дискусію. Детально обговорили причини і наслідки Берестейської церковної унії, проаналізували геопросторові особливості поширення греко-католицьких громад на території України, згадали і принцип
Filioque і неоціненну роль нашої церкви у збереженні національної ідентичності та поширенні просвітництва серед українців Галичини… Поговорили про єврейські та римокатолицькі громади в Тернополі на початку ХХ ст. Напевно екскурсія вийшла трохи не стандартна.

У крипті собору

Говоримо про розпис

На хорах Архикатедрального собору

Продовження екскурсії відбулося на дзвіниці, де розташований оглядовий майданчик на висоті 22 м. Піднімаючись на південну вежу собору, зайшли на хори. Оглянули розписи роботи Г.Журавського та згадали історичні розписи, С.Строїнського. Оглянули фотографії руйнування Тернополя та храму у двох світових війнах. Оглянули панорами міста із дзвіниці.

Піднялись на дзвіницю.j
Піднялись на дзвіницю

Під час такої короткої мандрівки минулим, ми багато дізналися про історію храму від початку будівництва до сьогодення. А найголовніше – про людей, які творили його історію та тримали на плечах «український дух світу». Найдетальніше зупинились на постаті Йосипа Сліпого, поговорили про Володимира Громницького, Ігоря Герету та Михайла Сабригу. Не оминули увагою й постать українського патріота Вільгельма Габсбурга Лотарінського, відомого як Василь Вишиваний.

Такі заходи навчають любити та пишатися своєю малою Батьківщиною і є складовою не тільки професійного, а й патріотичного виховання.

Після екскурсії в катедрі

Висловлюємо подяку Архикатедральному Собору Непорочного зачаття Пресвятої Богородиці та Туристично-інформаційному центру за створення та популяризацію такої локації у Тернополі.

Студентка групи СОГ-31
Юля Ворожбит,