Волонтери та волонтерки Школи ґендерної рівності ТНПУ провели вебінар про мобінг та ейджизм для студентської й освітянської спільнот Тернопільщини (ФОТО)

Волонтери та волонтерки
Школи ґендерної рівності ТНПУ
провели вебінар про мобінг та ейджизм
для студентської й освітянської спільнот
Тернопільщини

Волонтери та волонтерки Школи ґендерної рівності Центру ґендерних досліджень та впровадження політики рівних прав і можливостей ТНПУ у рамках Всеукраїнської акції «16 днів проти насильства» 2 грудня 2022 року провели вебінар «Мобінг та ейджизм у закладі освіти як порушення прав людини: шляхи запобігання і протидії». Захід відбувся в віртуальному освітньому просторі багаторічного партнера університету – Центру науки Тернополя, який у часі повномасштабної війни росії проти України став великим гуманітарним штабом, а віднедавна – Пунктом незламності із безперебійним доступом до інтернету.

Спікерами та спікерками вебінару стали волонтери та волонтерки Школи ґендерної рівності, студентки факультету педагогіки і психології спеціальності 013 Початкова освіта Юлія Пришляк (ПОск-12), Богдан Нікітюк (ПО-21), Марія Целип (ПО-21) за експертного супроводу кандидатки психологічних наук, доцентки кафедри психології, керівниці Центру ґендерних досліджень та впровадження політики рівних прав і можливостей ТНПУ Ольги Кізь та за наукового консультування співкерівниці Центру, докторки психологічних наук, професорки кафедри психології Оксана Кікінежді.

Дружня команда спікерів(ок) вебінару- Юлія Пришляк, Богдан Нікітюк, Марія Целип, Ольга Кізь

Учасниками та учасницями вебінару стали проректорка з наукової роботи та міжнародного співробітництва ТНПУ, докторка філологічних наук, професорка Ірина Задорожна, завідувачка кафедри психології, докторка психологічних наук, професорка Марина Орап, докторка психологічних наук, професорка кафедри психології Наталія Савелюк, методистка ДПТНЗ «ТВПУ сфери послуг та туризму» Оксана Сампара, психологиня ДПТНЗ «ТВПУ сфери послуг та туризму» Ірина Ревасевич, магістранти спеціальностей 053 Психологія бізнесу та управління і 012 Дошкільна освіта ТНПУ, студенти факультету педагогіки і психології, педагогічні працівники закладів дошкільної та загальної середньої освіти Тернопільщини.

У ході вебінару здійснено ґрунтовний аналіз мобінгу та його видів, форм і способів вияву, проаналізовано причини та наслідки, означено шляхи запобігання і протидії.

Фрагменти презентаційних матеріалів вебінару

Окремий акцент зроблено на положеннях Закону щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) (законопроєкт № 5748), ухваленому  вцілому Верховною  Радою України 16 листопада 2022 року.

Закон встановлює, що систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, є порушенням українського законодавства. Він зобов᾽язує роботодавця вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров᾽я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, провадити інформаційні, навчальні та організаційні заходи із запобігання та протидії мобінгу (цькуванню).

Окрім того, зазначений Закон запроваджує адміністративну відповідальність за систематичне застосування різних форм мобінгу до працівника. Також передбачаються умови, за яких роботодавець має відшкодувати моральну шкоду працівнику, який зазнав відповідного цькування. Працівникові, який вирішив звільнитися через мобінг, Закон гарантує виплату вихідної допомоги у розмірі не менше тримісячного середнього заробітку за рахунок роботодавця.

Обговорення в експертному колі видів, наслідків мобінгу та положень Закону щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню) (законопроєкту №5748)

Також проаналізовано ейджизм, основні форми його вияву (едалтоцентризм, хроноцентризм, джейнізм, едалтизм), процеси, які його супроводжують (ярликування, стереотипізація, дискримінація) та можливості подолання.

Особливу увагу було зосереджено на аналізі умов створення психологічно комфортного, безпечного і недискримінаційного професійного середовища у закладі освіти.

Просвітницьку місію виконано! Попри екстремальні умови команда спікерів(ок) успішно провела вебінар про мобінг та ейджизм для студентської та освітянської спільнот Тернопільщини

Підведення підсумків вебінару та зворотній зв'язок і слова вдячності від учасниць та учасників

Спікери(ки) та учасники(ці) вебінару дійшли спільної думки: психологічний та економічний тиск, ґендернозумовлене насильство, ворожа та образлива атмосфера щодо людини, дискримінація за будь-якою ознакою – неприпустимі в цивілізованому суспільстві нашої країни. Здорове суспільство – це те, в якому готові чути одне одного і допомагати, у якому створено умови для захисту честі і гідності людини.

Дякуємо за партнерство і підтримку Центру науки Тернополя

та надану можливість приймати гостей вебінару у віртуальному освітньому просторі Пункту незламності!

Найбільша вдячність – нашим захисникам, воїнам ЗСУ, завдяки мужності і несхитності яких ми маємо змогу навчатися та ділитись знаннями, піклуватися про забезпечення права на гідне ставлення на роботі,

захист честі та гідності!

Все буде Україна!

Віримо в перемогу та віримо в ЗСУ!

Студентка групи ПОск-12

спеціальності 013 Початкова освіта

факультету педагогіки і психології

ТНПУ ім. В. Гнатюка,