Міжуніверситетський науково-практичний семінар «Філософія сучасної освіти:  трансдисциплінарні рефлексії» в ТНПУ (ФОТО)

Міжуніверситетський
науково-практичний семінар

«Філософія сучасної освіти:
трансдисциплінарні рефлексії» в ТНПУ

8.12.2022 р. на базі Тернопільського національного університету імені Володимира Гнатюка відбувся міжуніверситетський науково-практичний семінар «Філософія сучасної освіти:  трансдисциплінарні рефлексії».

Організаторами виступили:

Центр аналітики суспільно-гуманітарної сфери Тернопільського національного педагогічного університету імені В. Гнатюка, що діє при кафедрі філософії та суспільних наук;

Кафедра філософії та педагогіки Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Ґжицького;

Кафедра філософії Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди.

Науково-практичний семінар відкрив ректор ТНПУ, доктор філософських наук, професор кафедри філософії та суспільних наук Богдан Буяк, який продемонстрував, як ідея трансдисциплінарності реалізовується в межах ТНПУ ім.В.Гнатюка.

Вітальне слово ректора Богдана Буяка

оловний спікер- докт.філос.н. Світлана Черепанова
Головний спікер - докт.філос.н. Світлана Черепанова

Учасники семінару

З вітальним словом виступили: завідувач кафедри філософії та педагогіки Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького доктор педагогічних наук, професор, Олеся Смолінська та доктор філософських наук, професор, член-кореспондент Національної академії педагогічних наук України, завідувач кафедри філософії Харківського національного педагогічного університету імені Г. С. Сковороди Марія Култаєва, які акцентували на важливості філософського осмислення сучасної освіти з позиції трансдисциплінарності.

Організатором і модератором семінару була Наталія Морська, кандидат філософських наук, доцент кафедри філософії та суспільних наук, ТНПУ імені В.Гнатюка, яка на початку семінару означила основні змістові питання для обговорення:

1. Трансдисциплінарність розвитку сучасної освіти: актуальність і затребуваність трансдисциплінарних і міждисциплінарних діалогів, комунікацій, освітніх програм.

2. Освіта і культура: взаємозв’язок, взаємозалежність і значимість у реаліях інформаційно-технологічного світу.

3. Освіта і наука: покликання сучасного університету. «Немає університету без науки».

4. Освітня політика сучасної України: знання як національний наукоємний продукт.

Головним спікером виступила Світлана Черепанова, доктор філософських наук, колега із кафедри філософії та педагогіки Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького,  яка презентувала багаторічні напрацювання у сфері філософії освіти, зокрема: ідею філософії освіти у світоглядно-гуманітарному вимірі: людина-наука-культура-мистецтво-стиль мислення; філософію родознавства; філософію українського мистецтва; рефлексії щодо розвитку і значення української культури; діалог культур: Україна у світовому контексті філософії освіти. Презентовані ідеї Світлана Олександівна підкріпила виданими дослідженнями, монографіями та багатотомними виданнями.

Учасниками семінару були знані науковці з різних галузей знань, зокрема:

- Майя Триняк, доктор філософських наук, професор, професор кафедри філософії ХНПУ імені Г. С. Сковороди;
- Леся Алексієвець, доктор історичних наук, професор, професор кафедри

всесвітньої історії та релігієзнавства, історичний факультет ТНПУ;

- Людмила Ванюга, заслужений діяч мистецтв України, кандидат мистецтвознавства, професор і завідувач кафедри театрального мистецтва, факультет мистецтв ТНПУ імені В.Гнатюка;

- Марія Заоборна, кандидат філологічних наук, доцент кафедри загального мовознавства і слов’янських мов факультет філології і журналістики ТНПУ імені В.Гнатюка;

- Наталія Савелюк, доктор психологічних наук, професор, професор кафедри психології, факультет педагогіки і психології ТНПУ імені В.Гнатюка;

- Галина Синоруб, кандидат наук із соціальних комунікацій, доцент кафедри журналістики, факультет філології і журналістики ТНПУ імені В.Гнатюка;

- Олександра Янкович, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки  і методики початкової та дошкільної освіти, факультет педагогіки і психології ТНПУ імені В.Гнатюка.

Кафедру філософії та суспільних наук історичного факультету Тернопільського національного університету імені Володимира Гнатюка на семінарі також представляли:

- Анатолій Григорук, кандидат економічних наук, доцент, завідувач кафедри філософії та суспільних наук;

- Віктор Грушко, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри філософії та суспільних наук;

- Людмила Павлишин, доктор філософських наук, професор, професор кафедри філософії та суспільних наук;

- Любов Кондратюк, кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії та суспільних наук;

- Галина Поперечна, кандидат філософських наук, доцент, доцент кафедри філософії та суспільних наук;

- Любов Литвин, кандидат економічних наук, доцент, доцент кафедри філософії та суспільних наук;

- Галина Петришин, кандидат політичних наук, доцент, доцент кафедри філософії та суспільних наук.

Тема обговорення для всіх учасників виявилася цікавою. Науковці рефлексували щодо сутності сучасної освіти з точки зору різних дисциплін: філософії, психології, історії, філології, мистецтвознавства, соціальних комунікацій, економіки тощо.

Триває обговорення

Дискусії були насиченими і плідними. Зроблено окремі висновки, але намічено ще більше питань для обговорення.

Спільне фото учасників семінару

Дякуємо ЗСУ за можливість проводити наукові дискусії!

Доц. Наталія Морська