Актуальна зустріч для студентів-істориків ТНПУ (ФОТО)

Актуальна зустріч

для студентів-істориків ТНПУ

Студенти-історики вшанували пам’ять жертв Голокосту. З ініціативи д.і.н., професора Миколи Бармака на факультет завітали представниця Тернопільської обласної єврейської общини – Лілія Харах, Єврейського благодійного фонду «Хесед» – Ірина Едуардівна та головний спеціаліст Департаменту культури та туризму ТОДА – Христина Довгалюк. Під час зустрічі гості розповіли студентам про складні події, пов’язані з політикою нацистської Німеччини щодо знищення єврейського народу у 1933–1945 рр.

Прозвучали спогади, факти з архівних джерел, зокрема, про Варшавське й Тернопільське ґетто, про масштаби й наслідки трагедії, порушено багато інших актуальних аспектів проблеми, особливо важливих в умовах сьогодення, коли ми переживаємо такі болючі сторінки в житті нашого народу у зв’язку з російсько-українською війною та черговим геноцидом українців. Учасники зустрічі провели цінні паралелі, також було переглянуто фрагмент фільму «Варшава-43. Мовчання і зрада».

Вітальне слово проф. Миколи Бармака

Розповідь Ірини Едуардівни

Спогади Лілії Харах

Цікаву інформацію підготувала й магістрантка історичного факультету Олександра Волоцюга, котра досліджувала цю тему на архівних матеріалах.

Доповідає Олександра Волоцюга

Події, що сколихнули єврейську спільноту Європи в роки Другої світової війни мають декілька визначень: Голокост, геноцид єврейського народу, шоа, катастрофа. Кожне з них – це спроба охарактеризувати акти невиправданої жорстокості, приниження, знущання над людьми лише за національною ознакою.

Нацистська політика терору та геноциду на Тернопільщині здійснювалася шляхом створення місць примусового утримання у ґетто. За підрахунками, на території області в період з 1941–1944 років існувало 24 ґетто та 19 таборів примусової праці для євреїв.

За інформацією обласної комісії з розслідування злочинів нацистів, на території Тернопільської області було замучено й розстріляно 182 894 особи, серед них 172 367 мирних жителів. За іншими даними, на території області німці знищили 190 979 осіб, серед них 180 472 мирних жителів. Майже вся єврейська громада Тернопільщини була винищена. Євреїв з «галицької» частини області перевозили до «табору смерті» у м. Белжець на території Польщі.

Історична пам’ять про ці події не повинна стиратися, щоб подібні трагедії не відбувалися, чого, на жаль, людству не вдається уникнути, і історія знищення людей за національною, етнічною ознакою повторюється…

Сподіваємося, такі зустрічі спонукатимуть наших студентів до предметного вивчення й дослідження таких актуальних тем світової історії.

Магістрантка історичного факультету
Олександра Волоцюга

Заступник декана з виховної роботи,
доц.